Bolu geleceğine ait yol haritası -1-

            16.12.2004

Bolu İş Adamları ve Sanayicileri Derneği (BOSİAD) Başkanı Sn. Ad nan Daylan’la, BOSİAD’ın Bolu’nun kalkınmasına yönelik düzenlediği toplantıların aile içi olup olmadığını konuştuk. Daha önce üç gün olarak yapılması gereken toplantıda gözüme ilişen iki ayrı davetiye, bu düşünceye neden olduğunu söyledim... Bu konuşmamızdan sonra 11 Aralık 2004 de üniversitede yapılacak toplantıya davet etti. Türkiye’nin önde gelen ekonomi profosörlerinden Kenan Mortan ve Rüştü Bozkurt’un katılıp yönettiği toplantı saat 09.00 da başlayıp, 19.00 sularında sona erdi.

Toplantıya Valimiz, Belediye Başkanımız, Milletvekilimiz Sn. Mehmet Güner, daire müdürlerimizin ve sanayici iş adamlarımızın bir bölümü, vakıf ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile ilçe kaymakamlarının, belediye başkanlarıyla katıldıklarını gördüm.

Bolu ve Bolu’da soluklana insanların gelecekteki güzellikleri ve mutlulukları için bizim dışımızdaki, bizim adımıza kalkınmada model olabilecek şablonun çıkarılmasında bilimsel ağırlıklarıyla katkıda bulunan Sn. Mortan’a ve Sn. Baştürk’e tüm Bolu insanı adına teşekkür ederim.

Bazen hakkını ödeyemeyeceğimiz emek ve akıl harcamaları vardır. İşte onların en güzel örneğini veriyorlardı iki bilim adamımız. Öyle ki Lüksenburg’da yapılan toplantı sonucu saat 03.00’ de İstanbul’a geliniyor. İki saat dinlenmeden sonra saat 09.00’da ki toplantıya katılıyorlar.

Ücret almadan yapılan bu çalışmanın adı gönül işidir.

Ülke genelinde yöresel özelliklerin gözlemi yapılarak, bilimsel bir değerlendirme sonucunda, anahtar modülün ne olduğunu tespit çalışması olabilir.

Bu bir bilimsel araştırma, bu; Her yörenin içinde yaşayan insanların yaşadıkları yerle ilgili değerlerin nasıl kullanıldığına ait gözlem çalışması da olabilir.

Her ne düşünce olursa olsun, bizim geleceğimize ışık tutan bu saygın insanlara sevgimiz, teşekkürümüz sonsuzdur.

Çok değişik bir yaklaşım tarzı, değişik bir anlatımı, nokta nokta sorun ve görüşlerin tespiti ve beyin jimnastiği yapılmasına neden olan konu belirlemesiyle kendisinden çok şey öğrendiğimiz Sn Mortan,

"Bürüksel’de yapılan toplantıda AB’ye katılıma sıcak bakıldığının mesajı alındı" müjdesiyle başladı konuşmasına.

Ve esas konuya girildi "Bolu ne?"

Bu yazı toplam 664 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.