Bolu Halk Platformu talep etti; "Güner Bolu halkından özür dilesin"

Bolu Halk Platformu talep etti; "Güner Bolu halkından özür dilesin"

Bolu Halk Platformu, BTSO'da düzenlediği toplantıda, TÜİK'e karşı açtıkları dava, gelinen nokta ve hukuki süreç hakkında bilgiler verdi. Bolu Gündem'de yayınlanan röportajında,bilirkişiler ve verilen rapora dair açıklamaları nedeniyle AKP Bolu Milletve

Bolu Halk Platformu, BTSO'da düzenlediği toplantıda, TÜİK'e karşı açtıkları dava, gelinen nokta ve hukuki süreç hakkında bilgiler verdi. Bolu Gündem'de yayınlanan röportajında,bilirkişiler ve verilen rapora dair açıklamaları nedeniyle AKP Bolu Milletvekili Mehmet Güner'in Bolu halkından özür dilemesini istedi.

Bolu Halk Platformu, dün sabah Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir toplantı düzenledi. Siyasilerin, odaların ve sivil toplum kuruluşlarının rağbet etmediği toplantıya Vali Ali Serindağ, MHP İl Başkanı Mansur Şen, DSP İl Başkanı Mehmet Özbey, DYP Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar, Yeniçağa Belediye Başkanı Ömer Sayın ve Baro eski Başkanı Yener Bandakçıoğlu, katılırlarken, AKP İl Başkanı Fatih Metin, toplantıya mazereti nedeniyle katılamadı. Ancak platformun alacağı kararların yanında yer aldığını belirten mesajı salona ulaştı. Mehmet Güner'in Bolu Gündem'de yayınlanan röportajında; “Mortanlara falan üç beş kuruş verip hesaplattılar ve gerçek rakamlar sorumuza da cevap alamadık” sözü ise platform üyesi Tuncay Alnıak tarafından değerlendirildi ve Alnıak, Güner'in Bolu halkından özür dilemesi gerektiğini söyledi.

GÜNLER; “BU ŞEKİLDE İSTATİSTİK BİLİME AYKIRI”

Toplantıya başkanlık eden Yener Bandakçıoğlu, yaptığı kısa konuşmanın ardından ilk sözü Baro Başkanı Gazanfer Günler'e verdi. TÜİK'in hesaplamalarında, deprem geçiren Bolu'nun ülke içinde gelir sıralamasında, en zengin 2. il gelmesi ve kalkınan 1. il ilan edilmesinin suni ve mükerrer sayılarla gerçekleştiğinin altını çizen Baro Başkanı Gazanfer Günler, deprem geçiren bir ilde genel anlamda istatistik metotlarının uygulanarak inceleme yapılmasının bilime aykırı olduğunu söyledi. Günler; “Savaş, isyan ve doğal afetler sonrası geleneksel metotlarla değerlendirme ve ölçüm yapılması mümkün değildir. Hatalı sonuç vermesi kaçınılmazdır. Düzce ile Bolu kişi başına düşen gelirinin farklı yöntemlerle hesaplanması kıyaslamayı mümkün kılamıyor. Düzce'de fert başına gelir, olsa olsa yöntemiyle hesaplanırken, Bolu'da deprem sonrası kamu, devlet yatırımı, onarım yardımları kalkınma girdisi olarak alınmıştır. Böyle bir hesaplama ile açıklanan rakamlar kimseyi tatmin etmemiştir. Gerçekçi olmayan hesaplamaların iptali ve yeniden hesaplanması için TÜİK'e başvuruldu. Yasal süreci dolduğunda ya da red cevabı alındığında, konu idari yargıya gidecektir” dedi.

ORAN; “HAKSIZ REKABET DOĞURDU”

Bolu Halk Platformu adına konuşan BTSO Meclis Başkanı Umut Oran, kontrolsüz şekilde hızla gelişen teşvik yasasının ciddi sıkıntılar doğurduğunu belirtti. Teşvik yasasının yatırımcıya, yüzde 50 enerji indirimi, arsa verilmesi ve yüzde 60 istihdam vergi indirimi getirdiğini vurgulayan Oran, bunların ciddi imkanlar olduğunu ve haksız rekabete yol açtığını söyledi. Teşvik ödeneklerinin dağılımda, yasanın şartlarında çarpıklıkların olduğunu örneklerle açıklayan Oran; “2 yıl süren çalışmalarımız sonunda tespit davası açtık. Bolu'da kişi başına düşen gelirin 1500 doların altında yada üzerinde diye yorum yapmıyorum. Benim şahsi kanaattim olamayacağı yönünde. Bolu İstanbul'dan zengin görünüyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bizim isteğimiz hata düzeltinsin. Bunu niçin istediğimize gelince, bundan sonra alınacak, bölgesel ve sektörel kalkınma teşviklerinden AB hibe fonlarından yararlanabilmek. Türkiye'nin 2. zengin ili olarak kalırsanız asla böyle bir teşvikten yararlanamazsınız. 3 tane çok değerli profesör mahkeme tarafından bilirkişi olarak atandı ve TÜİK'in verdiği rakamların hatalı olduğunu söyledi. Bu rapor doğrultusunda artık tartışmayı bırakıp, demokratik ve çağdaş şekilde hakkımızı aramamız gerekiyor. Bu olay artık Halk Platformunu aşmıştır. Bu tüm Boluluların sorunudur. Biz tüm kamuoyunun, sivil toplum örgütlerinin bu çalışmalara destek vermelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

ALNIAK; “GÜNER RAPORU OKUMAMIŞ BİLE”

Umut Oran'ın ardından bir konuşma yapan Tuncay Alnıak, 2004 yılında açtıkları tespit davasının bilirkişi raporu ile sonuçlandığını belirtti. Alnıak, 3 tane alanında uzman değerli hocanın raporlarında TÜİK'in yanlış ve mükerrer hesap yaptığını ortaya koyduğunu belirtti. Gelinen noktanın ardından, başlayacak hukuki süreci özetleyen Alnıak şöyle dedi; “Raporlar 6 Aralık itibari ile TÜİK'e ulaştı. Bundan sonra, Bolu Barosunun görevlendirdiği avukatlar TÜİK'ten rakamların düzeltilmesi yönünde talepte bulunacaklar. TÜİK'in alacağı tutuma göre de hukuki süreç başlayacak. Kurum ya yanlışlık yaptığını kabul edecek ve haklısınız diyecek. Yada kanunen belirlenen 60 günlük süre içinde cevap vermeyerek, sessiz kalacak ya da bizim rakamlarımız doğru diyerek başvuruyu ret edecek. TÜİK hatasını kabul ederse zaten sorun yok. Sessiz kalır ya da ret ederse, bizim yapacağımız da iptal davası açmak olacak.”

“ÖZÜR DİLESİN”

Alnıak, başlayacak süreçte, kanaat önderlerinin ve aktörlerin ve siyasilerin harekete geçmesi gerektiğinin de altını çizerek, önce isim vermeden Mehmet Güner'in gazetemizde yer alan söyleşi satırlarını okudu. “Mahkeme istedi, Bolu Halk Platformu, Kenan Mortanlara falan üç beş kuruş verip, Bolu'nun milli gelirini tekrar hesaplattılar. Önceki hesaplamalardaki “Rakamlar yanlış” dediler. “O zaman doğru rakamlar nedir?” diye soruyoruz. Cevap yok. “Hangi çalışmayı yaptınız, hangi noktaların düzeltilmesini istiyorsunuz” ses yok. Sadece rakamlar yanlış. Bunlar afakî açıklamalar” sözünün aşağılama içerdiğini söyleyen Alnıak, bilirkişi raporunun milli gelir hesaplaması içermediğini, bunun bu sözleri sarf eden kişinin raporları hiç okumadığını gösterdiğini iddia etti. Alnıak, ANAP Isparta Milletvekili Mehmet Sait Armağan'ın TÜİK'in bütçesi görüşülürken Bolu'nun hakkını aramaya çalışmasını ve Unakıtan'a soru önergesi vermesini takdir ettiklerini belirtti. Alnıak; “Bolu Halk Platformu Mortanlara falan üç beş kuruş verip Bolu'nun milli gelini hesaplatmamıştır. Bu değerli bilirkişileri mahkeme atamıştır ve yeminli olarak rapor hazırlamışlardır. Biz bu güne kadar yaptığı yanlıştan dönmeyen Güner'in, Bolu halkından özür dilemesini istiyoruz” diye konuştu.

ÖZCAN; “DESTEK İSTİYORUZ”

Siyasi kimliği ile konuşmayacağını vurgulayarak açıklamalarına başlayan Tanju Özcan, Halk Platformunun oluşumundan söz etti. Kendisinden önce belirtilen tüm konulara katıldığının altını çizen Özcan, asıl sorunun Düzce'nin teşvikten yararlanmasının Bolu'nun ise yasa kapsamına alınmamasından kaynaklandığının altını çizdi. Özcan şunları kadetti; “Biz bunu haksızlık olarak değerlendiriyoruz. TÜİK hesaplamalarını yaparken,Bolu ve Düzce'nin gelirlerini ortak bir hesapla ortaya koysaydı, daha makul olurdu. Bolu 2000 yılına kadar Türkiye ortalamasına göre fazla etkilenmeden yüzde 1 oranında büyürken, nasıl olduysa Düzce ayrıldıktan sonra yüzde 23'lük bir büyüme sağlamış. Bolu depremden sonra daha önceden büyüdüğünün 2.5 katı büyüme göstermiş. Bunun gerçek olamayacağını hepimiz biliyoruz. Bu ilginç rakamlara yenileri de eklenebilir. Bu raporda da yer alıyor. Mesela Bolu'nun ciddi gelir kaynaklarından biri de balıkçılıktanmış. İlginç tespitler çoğaltılabilir. Platform olarak açılan dava ve üç ayrı bilirkişiden gelen ve birbiri ile örtüşen üç ayrı rapor var. Çok açık ifadelerle “TÜİK yanlış hesaplama yapmıştır. Bolu'nun milli geliri tekrar hesaplanmalıdır” diyor. Bu nedenle sivil toplum örgütlerinden, siyasilerden, odalardan destek istiyoruz.” Özcan, toplantıya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın ziyareti nedeniyle katılmayan Sabahattin Yamaner'e de sitem etti ve bu çalışmalarda ticaret odalarının önemli rol oynayacağına dikkat çekti. Teşvik yasasından yararlanmanın artık fiilen mümkün olmadığını söyleyen Tanju Özcan, milli gelirin doğru hesaplanmasının önemli olduğunu ve bundan sonra bölgesel, sektörel ve AB fonlarından gelecek teşviklerden yararlanmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

YAMANER, “BENİM YAPABİLECEĞİM BİRŞEY YOK”

Toplantı sonrasında Bolu halk Platformu çalışmalarına destek verip vermeyeceği yönünde Bolu Gündem'e açıklama yapan BTSO Başkanı Sabahattin Yamaner; “Platformun çalışmaları tabana yayılmalı. Hukuki süreç işleyecek. Zaten teşvik yasasından yararlanmamız artık söz konusu değil. Somut bir getirisi olmayacak. Mahkeme aşamasında da olduğu için benim yapacağım bir şey yok” yorumunu yaptı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.