‘BOLU İÇİN ELELE’DE GÜNDEM ‘ATIKLAR’DI... Belediye’den iki projeye de destek

‘BOLU İÇİN ELELE’DE GÜNDEM ‘ATIKLAR’DI... Belediye’den iki projeye de destek

3 ayda bir yapılan “Bolu İçin El Ele” kampanyasının, 3. Koordinasyon toplantısında kanatlı et sektörünün atıkları masaya yatırılırken, atıkların değerlendirilmesi için iki proje sunumu gerçekleşti.

3 ayda bir yapılan “Bolu İçin El Ele” kampanyasının, 3. Koordinasyon toplantısında kanatlı et sektörünün atıkları masaya yatırılırken, atıkların değerlendirilmesi için iki proje sunumu gerçekleşti.

Mert Yapı ve Belediye'nin sunumunu yaptığı projelerin tanıtımının arkasından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz konu ile ilgili son noktayı koydu: Projeler için Belediye arsa verip, ortak olacak.

Türkiye'de bir benzeri olmayan ve Ak Parti İl Başkanlığının organize ettiği, “Bolu İçin El Ele” kampanyasının, 3. Koordinasyon toplantısı dün akşam Köroğlu Otel'de verilen yemeğin arkasından gerçekleşti.

Tarım ve Orman Komisyon Başkanı Adana Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Bolu Milletvekilleri, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Genel Meclis üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, Oda ve Dernek Başkanları ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda kanatlı et sektörünün atıkları sorunu masaya yatırıldı.

“KANATLI ET SEKTÖRÜ VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”

Toplantıda açılış konuşması yapan Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin Güz, “Türkiye'nin %3035 oranında ihtiyacını karşılayan Bolu kanatlı et sektörümüz, vazgeçilmezimizdir. Bizim için bu kadar önemi büyük olan bir sektörün de sorunlarıyla ilgilenmenin, çözüm yolları üretmenin görevimiz olduğu bilincindeyim” dedi.

Bu toplantının, Bolu için söz sahibi olan her kesimin temsilcilerinin emek vermesi anlamına gelmek olduğunun altını çizen Güz, “Böylece başarı iktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplum örgütleriyle ortak olacaktır. Unutulmamalıdır ki, sorunlar ve sorumluluklar paylaşıldıkça küçülür, mutluluklar ve başarılar paylaşıldıkça büyür” şeklinde konuştu.

“HİÇ BİR BEDEL TALEP ETMİYORUZ”

Miras isimli projeyle ilk sunumu gerçekleştiren Mert Yapı'nın sloganı “Bolu artık gül kokacak” oldu.

Mert Yapı adına konuşan Mustafa Karatağ, “Atıklar uygun araçlar ve hijyenik koşullarda toplandıktan sonra kuracağımız atık işleme merkezine getirilip, gerekli işlemlerden sonra organik gübreye dönüştürülecek” dedi.

Tamamen yerli sermayeyle, Bolu'nun tüm atıklarını işlemeye talip olduklarının altını çizen Mert Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Karatağ, “Bunu hiçbir bedel talep etmeksizin gerçekleştireceğiz. Bunu gerçekleştirmek için gereken deneyime, ekibe ve inanca sahibiz” dedi.

“İKİNCİ PROJENİN SUNUMU BELEDİYE'DEN”

Toplantıda ikinci projenin sunumunu Belediye'den Erol Yavuz yaptı. Yavuz, konuyla ilgili Beyaz Et sektörü temsilcileriyle birlikte Avusturya ve Hollanda'da araştırma yaptıklarını belirterek, Bragner Ordaplus isimli firmanın bu konuda uzman olduğunu ve bu firmayla bir anlaşma yapacaklarını dile getirdi.

Erol Yavuz tesis için Belediye'nin yer vereceğini ve ilgili firmanın buraya bir atık işleme merkezi kuracağını söyledikten sonra kurulacak sistem ile ilgili teknik bilgiler verdi.

“GÜBRELERİNİZİ VERMEYE HAZIRIZ”

Kanatlı Et Sektörü adına konuşan Beypi Genel Müdürü Sait Koca ise Belediye'nin bahsettiği projeden haberi olduğunu, ancak bu projeyi pahalı buldukları için kendilerinin çekildiğini söyleyerek, “Böyle bir tesis kurulduğunda söz verdik gübrelerinizi biz vereceğiz” dedi.

Koca sadece kanatlı atığı olmadığını, büyükbaş hayvan atığının daha fazla olduğunu söyleyerek “Aslında bu toplantı sadece Kanatlı Et Sektörünün değil bütün hayvansal atıklar için olmalıydı” dedi.

CUMARTESİ ANLAŞMA YAPILACAK

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise bu toplantıların siyasi değil teknik toplantılar olduğunu söyledi.

Yılmaz, Mert Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karatağ'ı kutladığını belirterek, “Böyle bir sorunu vazife edinip ortaya böyle bir projeyle çıkmak kolay değil” dedi.

Alaaddin Yılmaz diğer projenin Belediye'nin projesi olmadığını, bunu Kanatlı Et Sektörü temsilcileri ile birlikte araştırdıklarını söyledi.
Yılmaz “Hollandalı firmayla anlaşmayı Cumartesi günü yapacağız. 1015 gün içerisinde toparlarız. Kuracakları tesis için Belediye yer verecek. Tesisi kurup işletecekler. Bu tesis ilk etapta senede 15.000 ton kapasiteli olacak. Sanıyorum bu sene içerisinde faaliyete geçiririz” dedi.

MERT YAPI'NIN PROJESİNE DE DESTEK

Toplantı sonunda Mert Yapı ve Kanatlı Et Sektörü temsilcileriyle de bir araya gelen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Mert Yapı'nın projesine de destek olacaklarını belirterek, “Her iki projeye de Belediye arsa verecek.Ve karşılığında Belediye olarak ortak olacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.