Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Bolu İl Özel İdaresi’nin Karacasu'daki arazisi

Karacasu Termal ve Kaplıca Tesisleri’nin yanında bulunan Bolu İl Özel İdaresi’ne ait arsa, (her halde hamam çayırı) kurulacak olan Bolu orijinli bir şirkete satılması ve Özel İdare’nin de bu arsa ile o şirkete ortak olması düşünülüyormuş.

    İl Genel Meclisi üyeleri 16 kabul 6 ret ve 1 çekimser oyla bu konuda karar almışlar.

    Bu Bolu orijinli (yani ortakları Bolulu olan iş adamlarının kuracakları şirket) şirkete Bolu Belediyesi ve Karacasu Belediyesi de ortak olacakmış.

    Şirket, Bolu İl Özel İdaresi’nin bu arsasına Termal Oteli, Fizik Tedavi üniteleri, devre mülk veya devre tatil, bungolav konaklama yerleri, spor tesisleri vs. tesisler yapıp, pek çok Bolulu’ya iş sahası açmayı hedefliyormuş.

    Böyle bir girişimi kim alkışlamaz ki? Ancak bu konuda birkaç sorum olacak.

    Böyle bir şirket kuruldu mu? Ortakları kimler? Bolu İl Özel İdaresi’nin arsası bu şirkete kaça satılacak? Veya bu arsanın değerinin tespitini kim, nasıl, hangi kuruluş veya şahıslar yapacak? Kurulması düşünülen şirket bir projeyle ortaya çıktı mı? Daha önce Bolu’da kurulan Özel İdare’nin öncülüğünde, Belediyelerin öncülüğünde veya Bolulu iş adamlarının kurduğu şirketler incelendi mi? O şirketlerin, fabrikaların veya iş yerlerinin durumu şu anda ne? O şirketlerin esas sahipleri kim oldu? Kimlerin eline geçti?

    Bolu İl Özel İdaresi’nin arsası cazip fiyatla ele geçirilebilinir düşüncesi, bu şirketin kurulmasını mı gündeme getirdi?

    Sağlıklı düşünülerek bu soruların cevapları bulunabilirse ve ona göre bir hareket tarzı geliştirilse, kimse şaibe altında kalmaz ve kimse Bolu İl Özel İdaresi’nin arsası peşkeş çekiliyor diyemez.

    Termal, özel ihtisas isteyen ve çok ciddi yatırım isteyen pahalı bir turizm dalıdır.

    O arsaya bir termal tesisi yapılması düşünülüyorsa, ki ben de çok istiyorum, yapılsın!

    Amma hiçbir iş adamı hiçbir kurum ve o kurumları yönetenler ve şahıslar şaibe altında kalmamalı. Çünkü her kesin iyi niyetle yola çıktığı aşikar.

    Önerim: Arazi ihaleye çıkarılır, bu işe gönül verenler bu ihaleye girer. Şartnameye öyle maddeler konulur ki, ihale Bolu orijinli şirketlerde kalabilir. Bu durum hem kanuna ve nizama uyulur ve hem de arsa ihale neticesinde gerçek değerini bulmuş olur. Yoksa bazı kurumların veya şahısların yaptıkları değer tespitleri iyi niyetle de olsa (Bolu'ya bir tesis yapılsın, biz de yardımcı olalım) etkisiyle değeri düşük gösterilebilinir veya halk öyle düşünebilir.

    Bu konular çok hassas konu, Bolulu hiçbir iş adamı, kurumların yöneticileri inanıyorum ki dedikodu ve şaibe altında kalmak ve kanunların dışına çıkmak istemezler.

    Bu işi yapmayı kafasına koyan ciddi iş adamları, Özel İdare’nin arsası için yola çıkmaz. Orada bu yatırımın yapılabileceği başka arsalarda var, bastırırlar parayı, alırlar arsayı.

    Şunu hiçbir zaman unutmayalım, Belediyeler veya Özel İdarelerin öncülüğünde kurulan şirketlerden belli bir süre sonra, bu kurumlar çekilmek zorunda kalıyorlar. Ya hisseleri çok küçüktür veya özel sektörün temposuna ayak uyduramazlar. Zaten belli bir süre geçtikten sonra şirketler, bu işe gönül veren, para yatıran iki-üç kişinin eline geçer ve bu işin doğası da böyledir. Hiçbir zaman çok ortaklı şirketler uzun ömürlü olamaz, parayı veren, riske giren, şirketin sahibidir olması gereken de budur.

    Bu konuyu ilk duyduğumda, hafızam beni geçmişlere götürdü. Son derece iyi niyetle yola çıkılarak kurulmuş olan (hatta pek çoğunda benim yada babamın ortaklıkları olmuştu) Bolu menşeili ve çok ortaklı şirketleri hatırlamadan edemedim. Çimento fabrikası, Suni Tahta Fabrikası, Bolbak, Bolu süt, Bolsantur, Eskop,vs. hatırlayabildiklerim. Şimdi dönüp bu şirketlere baktığımda, gördüğüm tablo yola çıkarken hayal edilene hiç benzemiyor.

15.03.2006

Bu yazı toplam 2069 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.