Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç uyardı; "Dışarı çıkmayın"

Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç uyardı; "Dışarı çıkmayın"

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, dondurucu soğuklarla ilgili olarak vatandaşları uyararak; “Çok zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın” dedi.

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, dondurucu soğuklarla ilgili olarak vatandaşları uyararak; “Çok zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın” dedi.

    Dondurucu soğuklarda yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, vatandaşların çok zaruri olmadıkça dışarıya çıkmamalarını istedi. Koç, vatandaşların dışarıya çıkarken ve evlerinde almaları gereken tedbirleri ise şöyle sıraladı:

    "-Mümkün olduğu kadar evlerin izolasyonuna dikkat edilmeli. Fitil varsa fitille, yoksa, basit süngerle bile soğuğa karşı evlerin izolasyonu sağlanabilir.

    -Dışarı çıkıldığında da kışa uygun kalın giyecekler ve kabanlar giyilmeli.

    -Başa şapka takılarak baş ve yüz soğuktan korunmalı.

    -Ellere eldiven takılmalı

    -Bot ya da çizme gibi kıyafetler giyilmeli.

    -Gereksiz manada dışarıda vakit geçirilmemeli.

    -Aç karnına sokağa çıkılmamalı, dengeli bir beslenmenin ardından dışarıya çıkılmalı.''

    Donma vakalarına karşı da vatandaşları uyaran Koç, donma tehlikesi geçiren vatandaşların aşırı sıcak bir ortama alınmasının dokuda bozulmalara neden olabileceğini söyledi. Koç, donma tehlikesi geçiren kişilerin aşırı sıcağa maruz kalmaları halinde ödem oluşabileceğini ve damar sıkışıklığına sebebiyet verebileceğini vurguladı.

    Donma tehlikesi geçiren vatandaşların uygun oda sıcaklığına alınmasını ve sıcak içeceklerle vücut ısısın yükseltilmesini isteyen Koç, donma tehlikesi geçiren kişinin bulunduğu ortamın ısısının yavaş yavaş yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

    Buzlanma nedeniyle kayma ve düşme vakalarının kış aylarında sık görüldüğünü anlatan Koç, özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerin daha dikkatli olmasını istedi. Ayakkabılar konusunda vatandaşları uyaran Koç, naylon, tabanı silinmiş, kösele ayakkabıların kayma riskini arttırdığını ifade etti. Kauçuk tabanlı ayakkabıların kaymayı önlediğini ifade eden Koç, ellerin cepte dolaşılmasının da kayma tehlikesini arttırdığını söyledi.

25.01.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.