Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Bolu ili Çevre Düzeni Planı

            16.02.2005

Bolu ili çevre düzeni planı 1/100. 000 ölçekli plan hükümleri, ilimizde konularında uzman arkadaşlarımızın da özverili çalışmaları neticesinde son aşamaya geldi.

UTTA Planlama, Projelendirme ve Danışmanlık Şirketi’nin hazırladığı planın ilk olarak hazırlanmasına başlanması Düzce’nin Bolu’dan ayrılmadan önceki yıllara dayanır ve Bolu’nun yirmi yıllık geleceğini planlar.

Bu planın hazırlanması sırasında geçmişteki gelişmeleri hatırlarsak Düzce ve Akçakoca ovalarındaki tarım arazilerinde ruhsatsız yapılan (bilhassa Uzel Makine) gibi fabrikaların ruhsata bağlanmaları için hazırlanan bir plan olarak elimize geldi. O tarihte bize göre bir sürü yanlışlıklar bulduğumuz ve Bolu’nun gelişmesini kilitleyecek nitelikteki plana Mimarlar Odamız ve mimarlar şiddetle karşı çıktık. Bolu’nun gelişmesinde anayasa niteliğinde olan bu planın çok iyi etüt edilmesi, irdelenmesi ve bünyemize uygunluğunun gerektiğini sivil toplum örgütlerinin katıldığı Ticaret Odası salonunda yapılan toplantılarda çok iyi savunduk. Planı inceleyen diğer sivil toplum örgütleri de aynı tutumu sergileyince plan o haliyle kabul edilmedi.

Yapılan bu toplantılara rahmetli Bakanımız Avni Akyol da katılıyordu.

Bu arada deprem oldu, Düzce Bolu’dan ayrıldı. Bu olay bizim çalışmalarımızı daha da rahatlattı. Bolu’da yaşayan, bu işten anlayan, konularında uzman arkadaşlarımızın gece gündüz çalışmaları neticesi planda son aşamaya gelindi.

Planların düzeltilip bugünkü haline gelmesinde UTTA Firmasının olaya olumlu yaklaşarak planı Bolu’nun bünyesine uygun hale gelmesindeki çalışmaları, Tarım İl Müdürlüğümüzün ve Bayındırlık İskan Müdürlüğündeki teknik arkadaşlarımızın, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yetkililerinin de katkısı yadsınamaz.

Plan hükümlerinin amaç bölümü aynen şöyle;

2020 yılını hedefleyen 1/100.000 ölçekli Bolu İli Çevre Düzeni Planı’nın amacı

İl’in planlama, hedef ve stratejilerini belirlemek,

İl’in doğal, tarihsel ve kültürel değerlerini koruyarak farklı sektörlerin gelişme hedeflerini, sürdürülebilirlik bağlamında sağlıklı bir çevrede geliştirmek,

Bolu ili 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı plan hükümlerine göre alt ölçeklerde hazırlanacak her türde fiziksel planlara girdi olacak planlama kararlarının temelini oluşturmak,

Sosyal ve ekonomik nedenlerle ya da herhangi bir afet nedeni ile ivdilikle planlanması zorunlu hale gelecek "öncelikli alanlar" için üretilecek planlama kararlarını yönlendirmektir.

1/100.000 ölçekli plan takdikden sonra ilimizde yaşayan insanlarımıza pekçok rahatlık getireceği kanaati hakim oldu bende.

Alt ölçek dediğimiz detay plan ve projelerin de hazırlanması neticesinde daha uygulanabilir hale gelecek olan planın en büyük özelliklerinden biri de her iki yılda bir güncelleştirilebilir olması. Çarşamba günü (bugün) Bayındırlık ve İskan Bakanlığı elemanlarının da katılacağı Ticaret Odasında yapılacak Kent Konseyi toplantısında konu enine boyuna tartışılacak. Hayırlı olsun diyorum.

Bu yazı toplam 2521 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.