Bolu Mönüsü-1

            26.06.2004

Bolu’nun doğa güzelliklerinin tanıtımına yönelik iki kez düzenlenen Foto Safari turlarından sonra 15-18 Nisan 2004 tarihleri arasında ünlü "Mutfak Şefleri ve Gurmelerle Bolu Mutfağı Tanıtım Projesi" etkinlikleri yapıldı.

Bolu Valiliği başta olmak üzere Bolu Belediyesi, Mudurnu-Göynük Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlıkları, Karacasu Belediyesi A.İ.B.Üniversitesi Rektörlüğü, Mengen Aşcılık Meslek Yüksek Okulu, Meslek Lisesi, İzzet Baysal And. Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ile sponsor olarak Bolca Hindi, Abant Palas, Petro Kulüp Tesisleri, Koru, Kartal, Büyük Abant, Kaşmir, Menekşe, Doğal Yaşam Otelleri, Mudurnu Saray Helvası, Karacasu Küçük Kaplıca Tesisleri, Gölcük Kır Gazinosu ve Gentaş Werzalit’in katkılarıyla Vali Yardımcısı Sn.İsmail Eroğlu’nun Proje koordinatörlüğünde başarı ile sonuçlandırılmıştır.

Yapılan bu etkinliklerin amacı, ilimizin bilinmeyen güzelliklerini ortaya çıkarmak bu güzellikleri il dışındaki insanların görüşüne sunmak, turizmi canlandırmak bu konuda hizmet üreten birimleri ekonomik olarak ayağa kaldırmak.

Bu husustaki başarı karnemizin beklenenden iyi durumda olduğu her geçen gün gözlenmekte.

Bolu mönüsü etkinliklerinde, dünyanın hemen her yerinde insanların damak zevkine hitap eden en güzel yemeklerin yapımcıları aşçılarımızın, doğdukları ilin tanıtımında neler yapabileceklerini göstermek, Bolu’nun sofra zenginliğini de kamuoyuna duyurmaktı.

Burada maksat hasıl, oldu mu? İl dışındaki görsel ve yazılı basında çıkan haberlerde gerektiği şekilde tanıtım yapılarak hedefe ulaşmada önemli yol alındığına inanıyorum.

Bu tanıtımlarda ülke insanının yakından tanıdığı yemek uzmanları Ayşe Tüter, Emine Beder, Haşim Demirtaş, Oktay Aymelek, Ümit Sevinç ve Zeki Açıköz tarafından Bolu Turizm İşletmeleri, restoran ve lokanta mönülerine dahil edilmesine uygun görüp belgeledikleri, Bolu gözlemesi, Bolu köftesi, Bolu patates çorbası, Bolu salatası, Bolubeyi tatlısı öne çıkarılmıştır.

Böylesi etkinliklerin sonucunda yöreye özgü yüzlerce yemek çeşidimizin tanıtılmasına olanak sağlamak olacaktır. Yalnızca tanıtmak yeterli mi?

Bolu yemekleri olarak damakta bırakılacak yemeğin lezzetindeki kalıcılığı, insanların kitaplarda yazılanlardan okuyarak sağlamaları mümkün değil.

Esas iş bundan sonra başlıyor. Bundan sonra iş Bolu işletmecilerine düşüyor.

Bu yazı toplam 754 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.