Bolu Mönüsü-2

            28.06.2004

Bolu mönüsünde tanıtım işleri tamamlandı. Şimdi ne olacak? Dört Mevsim Bolu, Foto Safari Turları ve Bolu sofra zengiliğine ait etkinlikler yurt içi ve yurt dışında yeteri kadar tanıtıldı. Herşey yapıldı işlem tamam mı diyeceğiz? Taş bitti yapı paydos mu diyeceğiz? Esas işlem reklamlardan sonra başlıyor olmalı.

İnsanların kafasındaki doğa güzellikleri. Ekolojik zenginlik, kültür birikimi ve sofra zenginliğine ait düşünceler fluğ olmaktan çıkarak netleşmeye başladı. Artık para vanaları açıldı. Musluklardan çil çil paralar avucumuza düşecek. On dönüm bostan, yan gel yat Osman mı diyeceğiz? Atalarımız ne güzel söylemiş; "Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz." Şimdi bizim görevimiz elden gelenin sürekliliğini sağlamak. Bunun için şimdiye kadar olduğu gibi yönetimlerden birşeyler beklemek değil yönetimi, siyasi idareyi bürokrasiyi harekete geçirip yasal çerçevede zorlamamız gerek. Turizm kazanının kulpundan tutmamız gerek. Neler yapmamız gerektiğinde herkesin düşünmesi gerek. İşte benim aklıma gelenler.

1-Turizmde her işi Turizm Kültür Müdürlüğü’ne bırakmadan işleri takip edecek Sivil Toplum Örgütü kurulmalı. Bu örgüt Bolu’da turizm alanlarının tesbitini ve onayını takip etmeli. (Böyle bir dernek kurulduğu mesajı alınmıştır. Son derece sevindirici. Reşat Demirel ve Hüseyin Kaya’ya teşekkürler.)

2-Turizmin içindeki tüm işletmelerimizin kendi aralarında koordinasyon sağlayarak turizm acentalarıyla diyalog kurmaları.

3-Önce küçük paket turlar halinde ilimizi sonra Batı Karadeniz turizm potansiyelinin harekete geçirmelerini sağlamaları.

4-Paket tur işletmelerini bölgeye davet edip önce güzellikleri onlara göstermeleri.

5-Bolu’da kültüre ve turizm alanında rehberlik servisleri kurulmalı. Her turizm işletmesinde böyle bir kadro oluşturulmalı.

6-Bolu’nun Ankara-İstanbul girişleri ve Bolu merkezinde olmak koşuluyla turizm büroları kurulmalı.

7-Rehber ve bürolarda görevli elemanlar Belediyeler ve Turizm İşletmeleri tarafından finanse edilmeli.

8-Belgelenen Bolu yemeklerinin tanıtımı için şehir merkezi lokantalarında da ciddi olarak ele alınmalı.

9-Önemli bölgelerdeki yayla mevlitleri bölge tanıtımları için değerlendirilmeli.

Sayın Valimizin bu konularda hep dillendirdiği "Ey Bolu halkı nerelerdesiniz?" sorusuna yanıt verilmeli. Şimdiye kadar yapılanların devamı işletmelerce sağlanmalı.

Bu yazı toplam 830 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.