BOLU NEDEN İCRAATLARLA GÜNDEME GELEMİYOR?

Bolu Batı Karadeniz bölgesinin önemli şehirlerindendir. Yeşil doğası, mutedil insanlarıyla güzel bir beldedir. Geçmişte Düzce'nin Bolu'ya bağlı olduğu dönemlerde yatırımlardan aslan payını hep Düzce'ye kaptırmış, merkez ilçe ve köyleri dışında tüm ilçeleri gelişememiş bir vilayettir. D–100 Karayolunun geçtiği Gerede'yi bir yana bırakırsak; Dörtdivan, Seben, Kıbrısçık, Göynük, Mudurnu'nun doğru dürüst yolu yok. Özel sektör faaliyetleri dışında bu ilçelerde devletin yaptırımı yok! Ama Bolu gelişmiş iller arasında yer alıyor. Milli gelir dağılımında merkez ilçeler arasında 14.sırada, yani zengin görünüyor. Gerçek ise çok farklıdır. Bolu'yu Bolu yapan rahmetli İzzet Baysal'dır. Cumhuriyet döneminin toplam devlet yatırımlarıyla boy ölçülecek sosyal amaçlı yüzün üzerinde projede onun vakfının imzası vardır. “Beşikten mezara kadar onun yatırımlarından yararlanılıyor” ancak, Bolu'da alt yapı, Turizm, Sanayileşme, Sosyal dokuda gelişme, eğitim göründüğü gibi değil. İşsizlik hat safhada, toplumsal bozulma şiddetini artırıyor.

Eğitimde kalite yok. Başarı ise vasat %30–35 arasında. İlçeler sürekli köyleriyle birlikte boşalıyor!

Bolu'yu bu görünmeyen yüzüyle gündeme getirmek ve MAKÛS TALİHİNİ kırmak gerekirken, Bolu ismi hep sansasyonel olaylarla veya idarecilerinin magazinsel olaylarıyla gündeme geliyor. Reklamın kötüsü olmaz dense de, bu tür gündeme gelmelerden Bolu hiçbir şey kazanamadı.

Geçmişte ya gazeteci tokatlayan valisiyle ya depremi hafife alan (hatta hiçbir şey olmamış gibi davranan) valisiyle gündeme gelirdi. Şimdi de Sayın Valimiz H.İbrahim Akpınar'ın demokrasi aşkı ile gündeme geliyor. Sayın Valimizin Bolu'da göreve başladığı tarihten bu güne kadar geçen süre, bir yıldan fazladır. Bu sürede Bolu'da İCRAATIN İÇİNDEN NE GİBİ İŞ VE İŞLEMLER oldu. Bizi heyecanlandıracak, moral motivasyon kazandıracak neler yapıldı. Şahsen bilmek ve yapılanlarla gururlanmak isteriz. İktidar partisi ile son derece uyum içinde çalışan Valimizin, Bolu'ya kazandırdıkları ve kazandıracakları projeleri çocuklarımıza örnek göstererek; geleceklerinin yöneticilerimizce nasıl şekillendirildiğini anlatmak isteriz.

Yedi yıldır, Bolu iktidar partisinden yana teveccüh göstermiş bunun karşılığını alamamışken; bu dönemde gelişen ve değişen, güzelleşen yönetim anlayışıyla neler kazanmış ve kazanacak bilmek isteriz!

Kim ki söyledikleriyle icraatlarını birleştirir, örnek alınacak işler yapar onları tarihe ALTIN harflerle kazımak isteriz. Bu millet kendine hizmet edeni hiçbir zaman unutmaz, unutmadı da! Esas olan insanlıktır. Hakka ve haklıya inanıp, hakça adalet üzere yönetmek yönetebilmektir. Ayrılıklar biter. İnsan olmanın erdemini bir gurupla değil! Birlikte milletçe yaşarız vesselam.

07.08.2009

Bu yazı toplam 1206 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.