Bolu Öğretmen Evi öyküsü-3

Yaşanan bir kısım siyasi çalkantıların sonucunda, Demokrat Partinin de sonu olan 27 Mayıs İhtilali. Yeni ana-yasa düzenlemeleri, dernekler, sendikaların oluşumu. Her yeni oluşum, birlikteliğin sağlanmasına neden olsa da, gücün parçalanması için apartta bekleyenler için de fırsatlar oluşturuyor.

    Tüm bu gelişmelerin, değişim rüzgarlarında, Türk öğretmeni de nasibini aldı. Birbirimizle bütünleşip, tek vücut, tek yürek olabilmek yerine, zoru seçerek birbirimize karşı gruplaşmalara zemin hazırlayan kamplaşmaları tercih ettik.

    Dernekçilik geleneğimizin güzelliklerinden koparak, sendikalaşmanın sertliği içinde bölündük, parçalandık. Kimimiz milliyetçi rüzgarlarda yelken açtık, kimimiz sol. Tös dedik mös dedik, birbirimizle didişirken neredeyse asli görevimizi unuttuk.

    Türkiye genelinde olduğu gibi, Bolu’da da yer yer gruplaşmaların getirdiği gerginliklerle, huzur bulduğumuz aynı mekanlarda selamlaşmaz, konuşmaz olduk. Ülkenin her yerinde olaylar birbirini kovalıyor, aynı ananın karnında dünyaya gözünü açıp merhaba diyenler, birbirine tetik çekiyor, acımasızca kan akıyordu.

    Bu böyle gider miydi? Kardeş kardeşi vurur, oğul babaya karşı durur muydu? Durmadı da ! 12 Eylül’de nokta kondu. Ordu yönetime el koyarak, kötü gidişi engellediğini ilan etti.

    Ne olduysa işte bu sırada oldu. Siyasi partilerin, dernek ve vakıfların taşınır-taşınmaz mal varlıklarına el kondu. Tabi ki, bizim tırnaklarımızla kazı-yarak yaptığımız evimiz de, bu tufandan nasibini aldı. Herkese uygulanan, bize de uygulandı ve binamıza el kondu...

    Zaman içinde değişen yasalar çerçevesinde, gerekli olan bazı işlemler, yerine getirilmek koşuluyla iade ediliyordu. Ediliyordu da, bizim binamızla ilgili işlemlerde, yaprak kımıldamıyordu. Olumlu olumsuz dedikodular üretiliyor, herkes işin ucundan tuttuğunu sanıyor, kendi çapında bir şeyler yaptığını söylüyor ama bir arpa boyu ilerleme olmuyordu!

    İşin temelinde, o günkü yönetimin ön görülen sürede, genel kurul toplantısını yapmamış olması, işlemlerin tamamlanmasına mani oluyordu. İşin esası öğrenildikten sonra, çok girişimlerde bulunuldu ama sonuç alınamadı. Öğretmen emeği göz göre göre gasp edilmişti.

    Hükümetler değişti, siyasi iktidarlar geldi geçti, kökeni öğretmen olan olmayan Milli Eğitim Bakanları geldi gitti. Kimileri umutlandırdı, kimileri namus sözü verdi ama bir türlü devletin demirbaşından düşüp, esas sahibine kayıt yaptırılamadı.

    Uzun yıllar üzerinde “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” yazısı ile, vergi dairesi olarak devletine olan sorumluluğu yerine getirdi. Sonuçta hamam suyu ile dost gönüllercesine, özelleştirme kapsamında satıldı gitti. Yorgan gitti, kavga bitti mi? Her önünden geçişte, yüreğimiz parça parça oluyor, ruhuna fatiha okumak geliyor içimizden (!)

    Öğretmen emeği söke söke elinden alınmasına karşın, 81 il içinde evi olmayan tek il olarak kaldık. İki satırlık bir kanun teklifini verecek bir siyasi babayiğit çıkmadı. Çıkmadı çıkmamasına da, biz öğretmenler gene de boş çevirmedik, kapılarımızı oy için çaldıklarında...

    Kuş elden uçmuştu bir kere. Geriye gelir miydi? Gelmedi de. Umutlar biter miydi, imkansızlıklar denizinde dev dalgalar yükselsede. Bizimde bitmedi. Dev dalgaların arasından kurtulup bir limana sığınacağımızdan, umudumuzu hiç kesmedik. Bir gün derdimizi döktük hayırların efsane ismi İzzet Baba’ya. Ağladık sızladık duygu sömürüsü yaptık adeta...

    Yaptıkta ne oldu? Olan meydanda. Devasa bir eseri yapıp, Bolu öğretmenine armağan eden yeğen Baysal ve ailesi, ekleyiverdi hayırlar zincirine bir halka daha. Allah razı olsun.

01.12.2005

Bu yazı toplam 709 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.