Bolu Sahibini Arıyor

Bolu’da seçilmiş olan siyasileri bir aydan fazladır siyasileri Büyük Sanayi Sitesinin yapılacak olan ihalesi adına uyarmak için çalışıyoruz.

Vekil Arzu Aydın’ın 6 Aralıkta yapılacağını duyurduğu ihale 27 Aralıkta yapılacak diye düzeltildi! 26 Aralıkta ise evrak eksikliğinden 4 Ocak tarihinde Büyük Sanayi Sitesinin ihalesi yapıldı.

İhaleye 3 firma katıldı, mevcut işi %30 kapasitesini bitiren firma ihaleye girmezken, üçlü konsorsiyum olarak başka bir firma yaklaşık 500 milyon lirayla yüklenici oldu. Buraya kadar her şey normal görülüyor. Şeffaf şekilde ihaleyi kazanan firmanın 3 yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor.

Zamanında belediyeye yerler terk edilmiş olsaydı, şimdi peyzaj düzenlemeleri yapılıyor olabilirdi. Üstelik ada içi ve dışı çekmeler yapılabilseydi, esnafın 6-7 milyon gibi bir rakam karı olacaktı. Umarım sıkıntı çıkmadan, ağrısız, sızısız, tartışmasız buralar biter.

Asıl konumuza gelelim isterseniz. Yaklaşık 1000 esnaf arkadaşımız belli bir ücret karşılığında buradan işyeri aldılar. Ödenen paralarla yaşanan sıkıntıyı girmenin anlamı yok. Sonrasında yapılan ihaleyi alan firma ciddiyetiyle birlikte işe başladı. Kısa sürede % 30 civarı firma tarafından bitirildi. Pandemi sonrası gelişmelerle yarım kalan iş, bizlerin de takibi ile yeniden ihaleye çıktı.

% 70 civarı için yapılan ihale 500 milyon lira bedelle bitirilecek. Elektrik, alt yapı ve diğer yapılması gereken hizmetlerin esnaftan alınması söz konusu mu bilemiyoruz. 500 milyon liranın yanı sıra % 20 ihale artışı olması durumunda, rakam 650 milyon lirayı geçecek. Buna % 10 da müşavir fiyat farkı koyulması durumunda rakam 700 milyon lira olabilir. Aylık aidatların yaklaşık 4 bin lira olması beklendiği sanayi alanında, esnaf işin içinden nasıl çıkacak merak ediyorum.

Bütün bunlara karşılık, ana hatlar yapılmadan işin bitmesi mümkün değil. Kooperatif kurulmuş olsaydı elektrik, su, internet ve diğer olmazsa olmazlar devletin verdiği teşviklerle yapılabilir, belki de ortaya çıkacak rakamın yarı fiyatına bitirilebilirdi.

Bolu esnafının can damarı olacak olan büyük sanayi sitesi için kimse bir tek açıklama yapmaması manidar. Şunu çok iyi biliyorum ki, ihale esnafın yararına birmiş olsaydı, iktidar sahibi bütün siyasiler sanayi bölgesinde süslü laflarla açıklamalar yapıyorlardı.

Başta Vekil Arzu Aydın olmak üzere, konuya dair yapmalarını beklediğim açıklamayla memleketin sahibinin arandığının bilmesini istiyorum.

Bu yazı toplam 1757 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum