Bolu TESUD 21 yaşında

            15.04.2005

Yazmak bazen çok kolay, bazen de çok zor. Hele işlediğiniz konular Bolu ile sınırlı kalıyorsa, daha da zor oluyor.

Bazen çiçek vermez oluyor bahçeler, bağlar. Çiçekten yoksun olduğunda doğa, bal da vermiyor arılar. Bazen bal yapmaz arıların vızıltıları kirletirken, kulakları, düşünceler karışıyor birbirine, ne dediğimizi, ne yapmak istediğimizi anlatmakta zorlanıyoruz. Cumhuriyet’in erdemini unutanların birliğimizi, dirliğimizi bozmak için maşa olanların kirlettiği havayı solumaktan kurtaran emekli kuruluşların moral güçleri, doping oluyor, vatan sevgisine, bayrak sevgisine, insanlık sevgisine.

İşte 2847 sayılı yasa ile kurulup, 05.04.1984 tarihinde resmen faaliyete geçen Türkiye Emekli Subaylar Derneği’nin 06.04.1984’te kurulan Bolu Şubesi’nin Başkanı Sn. Ahmet Şerafettin Yamaner; "Bugün her zamankinden daha çok milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç gösterdiğimiz gündür" diyor 21. yaş günlerinde.

"Atatürk İlke ve İnkilapları’nın takipçiliğini yapmayı, ulusal bütünlük içinde kalkınmaya yönelik çalışmayı, Vatan ve Bayrak sevgisini geliştirmeyi amaç edindiklerini" kıta hizmeti yaparken duyduğu heyecanla haykırıyordu gözlerine perde çekilenlere.

Amaçlarının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerektiğinde sivil toplum örgütü olarak, yasalara uygun bir şekilde sesinin duyurulmasının sağlanmasını ilke edindiklerini söyleyen Yamaner, sözlerini Milli Şairimiz Mehmet Akif’in, "Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda, şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda" mısraları ile bitiriyordu.

Yaş gününüz kutlu olsun.

TEMA ATIK PİL TOPLAMA PROJESİ

Uygulamalı "Çevre Eğitimi Projesi" kapsamında Bolu İl Çevre İl Müdürlüğü ile TEMA gönüllü temsilciliğinin başlatmış olduğu "ATIK PİL TOPLAMA PROJESİ" için Abant İlköğretim Okulu’ndayız. Okulun sınıf ve sahne dizaynı yenilenmiş. Salonda öğrencilerle birlikte atık pillerin doğayı nasıl tahrip ettiği ile bilgileniyoruz.

-Piller doğaya ve insan sağlığına nasıl zarar veriyormuş, gelin birlikte öğrenelim.

Cıvanın (Hg) marifetleri:

-Hızla deri ve solunum yoluyla vücuda gren cıva Parastezi, Ataksi, Dişartri, ve sağırlık, merkezi sinir sistemini tahrip ve kansere yol açar. Böbrek, karaciğer, beyin dokularını tahrip ve kromozonları etkileyerek, sakat doğumlara yol açar.

Kadmiyim (Cd) marifetleri:

-Vücutta kalsiyum eksiltmesi yapar, kemikler zayıflar.

Kurşun (Pb) marifetleri:

-Ciğerleri tahrip eder kana karışır, kansızlığa neden olur. Kısırlık, kanser, beyin iltihaplanması, mide ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur.

Evimizde birçok alette kullanma gereksinimi bulunan pillerin çevreye gelişigüzel atılması yerine Tema’nın yaptırdığı kumbara pil kutuları içinde toplanarak, yapacağı tahribatın önüne geçilmesi için bilgilendik. Genç beyinlere çevre bilincinin yerleştirilmesi açısından güzeldi. TEMA ve Çevre Orman Müdürlüğü’ne teşekkürler.

Bu yazı toplam 1047 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.