Bolu Ticaret ve Sanayi Odası harekete geçti;

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası harekete geçti;

"Güner başarısızlığını BTSO’yu suçlayarak telafi edemez"

Geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklama ile, “Ticaret Odası’nın o günlerde hazırladığı şişirme raporlar yüzünden olması gereken

Geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklama ile, “Ticaret Odası’nın o günlerde hazırladığı şişirme raporlar yüzünden olması gereken raporlara ulaşılamadı” diyen Milletvekili Mehmet Güner’e yanıt veren Başkan Yamaner, hızını alamadı. Yamaner, BOTAŞ ziyaretlerinin sonuçlarını açıkladığı basın bildirisinde yine Güner’e çattı.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’ndan doğalgaz konusunda ikinci açıklama geldi. Mehmet Güner’in, doğalgazın geliş sürecinin ve ihalesinin gecikmesinin faturasını kestiği BTSO, geçtiğimiz günlerde “Şişirmedik verilere dayandırdık” sözleri ile karşılık vermişti. Dün bir yazılı basın bildirisi daha yapan Başkan Sabahattin Yamaner, bizzat BOTAŞ yetkilileri ile görüştüklerini söyleyerek; “Sayın Milletvekilimizin, doğalgazın getirilememesini ve bu konudaki başarısızlığı odamızı suçlayarak telafiye çalışmasını Sayın Vekilimizin o ortamdaki sıkıntısına bağlıyor ve tüm bunların hiç beceremediğimiz diyalog eksikliğinden kaynaklandığına inanmak istiyoruz” dedi.

KAPASİTEMİZİN FAZLASI VAR EKSİĞİ YOK

Sabahattin Yamaner, BOTAŞ’ın doğalgazı Türkiye’nin her köşesine ulaştırmayı hedeflediğini, bölgelerin kapasitelerine bakmadığını belirterek şunları kaydetti: “Şehrimizin cadde ve sokaklarında başlatılan vasıflı asfaltlama çalışmaları, ilimize gelmesi beklenen Doğalgaz için “iptal mi edildi” sorularını gündeme getirmesi ile basında yer alan haberlere, Milletvekilimiz Sayın Mehmet Güner’in doğalgazın henüz getirilememiş olmasını “Ticaret Odası’nın o günlerde hazırladığı şişirme raporlarda olması gereken rakamlara ulaşılamadı” gibi talihsiz bir ifade eklenmesi odamızı üzmüş ve harekete geçirmiştir. Ankara’da BOTAŞ yetkilileri bizzat ziyaret edilerek, konu hakkında ilk ağızdan bilgi alınmıştır. Buna göre doğalgazın ilimizle ilgili son durumu şöyledir:

Çankırı-Gerede-Bolu-Düzce Doğalgaz Boru Hattı İhalesi 60 milyon dolar ile bir firmada kalmış, ancak fiyatın çok yüksek olması hasebiyle BOTAŞ ihaleyi iptal etmiştir.

BOTAŞ yeni ihale hazırlıklarına başlamış olup, Ağustos ayında ihaleye çıkarılması hedeflenmiştir. Ayrıca mevcut hat için gerekli olan boruların alımını da BOTAŞ üstlenmiştir.

Doğalgaz boru hattı güzergahındaki kamulaştırmalar tamamlanmış olup, herhangi bir problem yoktur. Bölgemize ilişkin doğalgaz boru hattından önceki Samsun-Ankara (Sungurlu-Çankırı) Doğalgaz boru hattındaki çalışmalar başlamış durumdadır.

İlimiz şehiriçi doğalgaz ihalesini alan firma ile yapılan görüşmelerde de, BOTAŞ’ın ana boru hattını şehire getirilmesi beklendiği öğrenilmiştir.

Sonuç olarak: yetkililerle yaptığımız görüşmelerde odamızca tespit edilen, eksiği olup fazlası olmayan doğalgaz kapasitesine ulaşılmadığı ifadesi ile konunun hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca BOTAŞ, doğalgazı Türkiye’nin her köşesine ulaştırmayı hedeflemiş olup; bölgenin kapasitesine bakmamaktadır. Zira şu anda hiçbir kapasitesi olmayan bazı yörelerde çalışmalar yapılmaktadır. Hatta borularda bekleyip gaz kullanmayan yerler vardır.

Konu hakkındaki en son bilgi ve gelişmeler bu noktada olup, ilgililerden bu bilgiler çok kolay temin edilebilmektedir.”

25.07.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.