BOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI ŞEÇİMLERİ...!

            04.03.2005

Demokrasinin bir tarifi de örgütlü olmaktır. Demokrasi örgütlü toplumların (sivil inisiyatifin) hakim olduğu rejim biçimidir. Ülkemizde 85.000 Dernek varmış. Ancak bu derneklerin 1/3 faaliyetini amaçlarına uygun yerine getiriyormuş...! Diğerleri ise ya amaçlarına uygun çalışmıyor, ya da sadece kuruluşu ile kalmış. Türk insanında toplumsal BİLİNCİN tam oturmadığı; Ekonomik istikrarsızlığın insan karakterinde meydana getirdiği FAYDACILIĞI da dikkate aldığımızda: SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN DEMOKRASİYİ GELİŞTİRMEK, TOPLUMU YÜKSELTMEK ÜZERE ÇALIŞMA YAPMALARINI beklemek biraz hayalcilik olmaktadır.

İnsanımız maalesef hiçbir iş yapmadan her şeyi eleştirmekte: Kimseye güvenmemekte, başkalarına güveni olmayan insanımız, iş başına geldiğinde kendisine güvenilmesini beklemektedir.

Eleştiri yapılması halinde: Bu eleştirileri muhalefet ve karşı olma olarak algılayıp: İşi hasımlığa kadar götürebilmektedir. KOLLEKTİF ÇALIŞMA, ORTAK AKILDAN faydalanma konusunda sınıfta kalmışız. Bir kişi biraz sivrildiği zaman: Yahu bu adam ne yapmak istiyor. Bir bildiği mi var? Bunun arkasında kimler var...! sorularıyla herşeye bakıyoruz. İşte bu yüzden GÖNÜLLÜ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZ gelişmiyor, gelişemiyor. Dolayısıyla demokrasimiz de GÜDÜK kalıyor.

PARASAL ALTYAPISI OLAN KURUMLARA İLGİ VE ALAKA VAR...!

Eğer bir sivil toplum kuruluşunun parasal altyapısı varsa (Esnaf odaları, odalar, Borsalar, Birlikler v.b.) kıyasıya bir rekabet, adam harcama, kavga gürültü, sen şunu yaptın, ben bunu yaptım çalışmalarıyla herkes aday, herkes göreve talip. Göreve bir gelen maşallah pir geliyor ama, iş yapmaya gelince de CEVİZ KABUĞUNU DOLDURMAYACAK KADAR İŞ YAPIYOR.

Türkiye'deki odalarımızdan çok başarılı hizmet üretenleri alkışlıyoruz...! ANKARA TİCARET ODASI (ATO) milletin gerçek problemleriyle, üyelerin sorunlarıyla yüzlerce BÜYÜK projeye imza atmış. Türkiye'de gündemi belirlemiş bir sivil İNİSİYATİF. Demek ki isteyince, çalışınca oluyormuş...!

BOLU TİCARET ODASI SEÇİMİ...

Bolu'da gönüllü kuruluşlara ilgi gösteren yok...! Parasal altyapısı olanlara ilgi gösteriliyor. Ne kadar? Seçilinceye kadar... Ya sonrası...Sonrası yok... Yorgan yandı kavga bitti...Daha çalışmaya, iş yapmaya, proje üretmeye ne hacet... Oysa birçok sorun çözüm bekliyor. Onca işsiz iş bekliyor. Bolu yatırım bekliyor. Problemlerin tespiti ve çözümüne birilerinin öncülük yapmasını bekliyor. Kim yapacak bunu?.. Tabii ki köklü kuruluşlar yapacak...! Ama ara ki bulasın...

Oda seçimi ile kulislerde adaylar ve ekipleriyle ilgili bol bol isim var. Peki bu isimlerin projeleri, yapacakları, yapmayı planladıkları işlerle ilgili SOMUT çalışma var mı..? Maalesef hayır... Cek, cak ile sonuca gideriz. Oda seçimleri yapılıp bitmiş olur.

Zengin zenginliği ile, Bolu sorunlarıyla, fakir fakirliği ile, işsiz işsizliği ile kalır... Zamanı gelince; Yeniden cek...cak deriz geçeriz.

Bolu Sanayi Odası seçimleri bu şekilde olmamalı... Kartlar açık tutulmalı... Bolu ve millet yararına çalışacak ekip olmalıdır. YENİ İZZET BAYSALLAR ÇIKMALI, ÇIKARILMALIDIR. SADECE İZZET BABA’YA RAHMET OKUMAK VAZİFE DEĞİLDİR... VAZİFEMİZİN BİLİNCİNDE OLMALIYIZ. OLANI BULMALIYIZ...! GAZETE SAYFALARINA BAKARSAK ORTALIK VICIK VICIK...! Muhabbetle.

Bu yazı toplam 1256 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.