BOLU TÜRK OCAĞI'NIN NİSAN AYI PROGRAMI

            08.04.2005

Geçen haftaki yazımızda; Sivil toplum kuruluşlarının açık toplumlarda (Demokrasi ile idare edilen) çok önemli işlevlerinin olduğunu yazmıştım. Sivil toplum kuruluşlarının önemini iyi kavramış ve bu öneme uygun olarak; Dernek, vakıf, cemiyet oluşturmuş olan ÜLKELER, şehirler, belediyeler, kişiler ve kuruluşlar çevrelerine büyük hizmetler vermişlerdir...!

Ecdadımız toplumun sorunlarının çözümü için akla hayale gelmeyecek VAKIFLAR oluşturmuş, bu vakıfların yaşaması, hizmete devam etmesi için de: Gelir kaynağı olarak arazi işyeri ve benzeri vakfiyeler bırakmıştır.

Günümüzde sivil toplum kuruluşları eğer bir yerlerden FİNANSE edilmiyorsa, desteklenmiyorsa; uzun soluklu olarak faaliyetine devam etmesi mümkün olmamakta, doğru dürüst bir faaliyet yapamamaktadır.

Özellikle kökü dışarıda olan, yada emperyalizmin amaçlarına hizmet eden bazı kuruluşlar çeşitli raporlarla halkın vicdanına hitap eden yardımlar v.b. gibi çalışmalarla isimlerini duyurmaktalar. Bu dernek nerden çıktı diye araştırıldığında ise; arkasında muhakkak ya bir HOLDİNG ya da bir yabancı vakıf ya da uluslararası çalışan NGO örgütleri çıkmaktadır.

Bolu'da: 300 civarında sivil toplum kuruluşu var. Ancak bunların içinde gerçek anlamda; amacına uygun faaliyet gösterenlerin sayısı 15-20 civarında. Dün bizden ayrılan DÜZCE İLİNDE ise 800'ün üzerinde sivil toplum kuruluşu var. Bolu bu konuda çok gerilerde kalmış. Bolu için belki en güzel örnek İZZET BAYSAL VAKFI’DIR...! Ama bir vakıfla teselli olmamak için sivil toplum faaliyetlerine önem vermeliyiz...!

TÜRK OCAKLARI BOLU ŞUBESİ

Türk Ocakları 94 yıllık (25 Mart 1912) tertemiz ve şerefli geçmişi ile milli reflekslerden doğmuş % 100 milli bir sivil toplum kuruluşumuzdur. Kurulduğu gün de bugün de amacı ve ilkeleri değişmemiştir.

Milli kültürümüzün, milli tarihimizin, inanç değerlerimizin yaşanması ve yaşatılması, toplumun ihtiyaçlarının milli ve muasır (ÇAĞDAŞ) bir bakışla değerlendirerek, özellikle yeni nesillere aktarılması, onların bilgilendirilmesi için faaliyetlerini sürdürmektedir.

Faaliyetlerini tamamen kendi üyelerinin katkılarıyla ürettiği projeler, yayınlar ve Türk ocakları ülküsüne inanmış olanların bağışlarıyla yürütmektedir.

Faaliyetler yürütülürken; kişisel çıkarlar, siyasi hesaplar, siyasi gruplaşmaların dışında kalmaya özen gösterilmektedir. Bu konularda duyarlılığı olan herkes Türk Ocağının üyesi olabilir. Faaliyetlerine katkı sunabilir.

Bütün kıt imkanlara rağmen; Türk Ocağı BOLU ŞUBESİ NİSAN AYINDA ciddi faaliyetlere hazırlanmaktadır.

Ülkemizin her kesiminde büyük, merak ve heyecan aynı zamanda tartışma yaratan AVRUPA BİRLİĞİ’NE GİRİŞ SÜRECİ'ndeki tartışmalara ışık tutmak üzere bir dizi konferans tertip edildi. İlk ikisi gerçekleştirildi.

-9 Nisan 2005 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 14:00 de ise; Dışişleri eski BAKANI YAŞAR YAKIŞ; AB GİRİŞ SÜRECİNDE TÜRKİYE'NİN DURUMU hakkında Belediye eski Nikah Salonu’nda konferans verecektir.

-17 Nisan 2005 PAZAR GÜNÜ AKŞAM TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI NURİ GÜRGÜR ve ANKARA TİCARET ve SANAYİ ODASI (ATO) BAŞKANI SİNAN AYGÜN'ün katılacağı yemekli sohbet toplantısında; Türk Ocağı yeni üyelerine rozet takılacaktır.

-30 NİSAN 2005 CUMARTESİ AKŞAM SAAT 20:30'da Devlet eski Bakanı SADİ SOMUNCUOĞLU Belediye eski Nikah Salonu’nda AB'ye giriş sürecinde Türkiye konulu konferans verecektir. Aynı konferans gündüz saat 14'de A.İ.B. Üniversitesi konferans salonunda verilecektir.

-Bu programların hazırlanması, konusunda uzman olan ve değişik vizyona sahip kişilerin konuşmacı olarak davet edilmesi kolay olmamaktadır.

Bolu halkının bu değerli şahsiyetlerin vereceği konferanslara katılması ülkemizin sorunlarına karşı ilgili ve duyarlı olduğumuzun göstergesi olacaktır.

Kıt imkanlarla; Kapsamlı organizasyonlara imza atan BOLU TÜRK OCAĞININ değerli yöneticilerini kutluyorum.

Yapılan faaliyetlerin Bolumuz için yararlı olduğuna da inanıyorum.

POLİS HAFTASI (160.KURULUŞ YILI)

Toplumda her zaman suç işleyen, suça meyilli olan insanlar olmuştur. Toplumun mal ve can emniyetine, sosyal değerlerine namusuna, şerefine karşı oluşabilecek tecavüzler, birlik ve beraberliğimize yönelmiş faaliyetlere karşı POLİSİMİZE büyük görev düşmektedir.

Özellikle sosyal değerlerin bozulduğu, milli ve manevi değerlerin erozyona uğratıldığı bu dönemde POLİSE büyük görev düşmektedir. İnsanlar gündüz bile GASPLA karşı karşıyadır. Ahlaksızlık AÇIK TOPLUM OLMA adı altında özendirilmektedir. Ceza Kanunu, AB Normları adı altında eli kolu bağlı hale getirilmiş adeta "TAŞLAR BAĞLI KÖPEKLER SALINMIŞTIR."

Toplumun duyarlılığı ise kaybolmuş adeta film seyreder gibi olayları seyretmekte bana dokunmayan bin yaşasın demektedir. Ne zamana kadar bu sürecek. Kendisine uzanıncaya kadar.

Polisin çalışma koşulları, ücreti, alt üst ilişkileri psikolojisi, motivasyonu sorgulanmalıdır. Sorgulanmaktadır. Polis kendisi ile ilgili olumsuz propaganda ve görüşleri silmek için her zamandan daha dikkatli olmalıdır. İçine kapanan değil toplumla bütünleşen bir yapı oluşturmak, sorun varsa bu sorunun sadece polisten kaynaklanmadığını, hangi etkileşimlere açık olduğunu UZMAN kişilere topluma açıklanmalı tedbir alınmalıdır. Polis olmazsa olur mu...? olmaz...? Bu teşkilat bizim içimiz-den insanlardan oluşuyorsa sorunu varsa ilgisiz kalamayız. Başkalarının itip kakmasına suçlamasına, insafına terk edemeyiz...!

Kusurlu olan varsa ayıklayalım. Sorun varsa çözelim. İyi yapılan varsa takdir etmesini bilelim. Üstün gayret ve başarı gösteren bu uğurda Şehit olanları unutmayıp rahmetle analım. Gazilere ve geride bırakılan ailelerine sahip çıkalım. Günlük politikalarımıza, çıkarlarımıza uluslararası politikalara 160 yıllık teşkilatı feda etmeyelim... Daha nice 160. yıllara Şanla. Şerefle....

Bu yazı toplam 1400 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.