Bolu Valisi Ali Serindağ; Eğitime büyük önem ve öncelik veriyoruz

Bolu Valisi Ali Serindağ; Eğitime büyük önem ve öncelik veriyoruz

Vali Ali Serindağ, basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda, 2008 yılı yatırımlarından söz etti. Serindağ eğitime büyük önem ve öncelik verdiklerinin altını çizdi.

Valilikte gazetecilerle bir araya gelen Vali Ali Serindağ, Bolu Dağı Tünel viyadüklerine kurulan buz çözücü sistemden, meydana gelen trafik kazalarına, hava kirliliğinden, önümüzdeki yılın yatırımlarına kadar açıklamalarda bulundu.

BİR YILLIK DENEME SÜRESİ VAR

Başlayan kar yağışı ile birlikte Bolu Dağı'nda artan trafik kazaları ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Serindağ, buz çözücü sistem hakkında bilgi verdi. Bolu Dağı Tüneli'nin 2, 3 ve 4. viyadükleriyle tünelin giriş ve çıkışına kurulan buz çözücü sitemin çalışmaya başladığını ve sistemin otomatik olarak yola tuz eriyiği püskürteceğini belirten Serindağ, ''Bu sistemin bir yıllık deneme süresi var. Sistem bu süre içinde sorumlu firmanın gözetiminde çalışacak. Yakın bir zamanda geçici kabulü yapılacak'' dedi.

SÜRÜCÜLERİ UYARDI

Sürücüleri de uyaran Serindağ, ''Sistem ne olursa olsun sürücüler çok dikkatli olmalı. Viyadüklerde hız limitine dikkat etmeleri gerekiyor. Hava ve yol koşullarını gözeterek seyretmeleri gerekiyor'' diye konuştu.

GÖRÜNEN KİRLİLİK RAHATSIZ EDİCİ

Serindağ, Bolu'da yaşanan hava kirliliğini değerlendirirken, Bolu'nun çanak yapısını ve hava sirkülasyonunun az olduğunu anımsatarak, yapılan ölçümlerin kabul edilebilir değerlerde olduğunu belirtti. Ancak gözle görülen kirliliğin rahatsız edici olduğunu ifade eden Serindağ, bu konuda denetimlerin önemine dikkat çekti. Serindağ, tüm vatandaşlara bu konuda görev düştüğünü, düşük kalite kömür yakılmaması konusunda özellikle apartman yöneticilerinin duyarlılık göstermesini istediklerini açıkladı. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı'nın yoksullara dağıttığı kömürün kalitesini yükseltmek için Başbakanlığa başvuruda bulunduklarına değinen Serindağ, bu yıl vatandaşlara Soma'dan gelen, nispeten daha iyi kalitedeki kömürün dağıtıldığını sözlerine ekledi. Serindağ, doğalgazın bir an önce Bolu'ya gelmesiyle bu sorunun ortadan kalkacağını söyledi.

EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VE ÖNCELİK VERİYORUZ

2008 yılında İl Özel İdaresi bütçesi ile yapılacak yatırımlarla ilgili soruyu yanıtlayan Serindağ, özellikle eğitime büyük önem verdiklerini vurguladı. İkili eğitimin sürdüğü kalan dört okulun da normal öğretime geçmesi için çalışılacağını belirten Serindağ şunları söyledi:

“Okul öncesi eğitimin önemine inanıyoruz ve ana okulları açılması, mevcut okulların bünyelerinde ana sınıfları açılmasını hedefliyoruz. Tabi bu çalışmaları bütçe imkanları ile sınırlı olarak yürütebileceğiz.

ABANT LİSESİ YURDUN YANINA TAŞINACAK

Çizmecilerin Kalıcı Konutlar Mevkiine yapacakları okuldan başka, İzzet Baysal Vakfı, inşaatı başlayan yurdun yanına bir de okul yapmayı düşünüyor. Tamamlanacak olan okula Abant Lisesi'ni taşımayı düşünüyoruz. Çünkü yurt orta öğretim öğrencileri için yapılıyor. Liseden boşalan binayı da ilköğretim okulu yapacağız. Ahmet Baysal'ın ve vakfın desteği ile eksiklikler giderilecek. Ayrıca, tüm okullarda bir spor salonu bulunması gerektiğini biliyoruz. Ve bu eksiklikler de bu yıl içinde giderilecek.”

BİZİM GÖREVİMİZ ÇOCUKLARI EN İYİ ŞEKİLDE EĞİTMEK

Bir basın mensubunun artan dershane sayısına ilişkin sorusunu da yanıtlayan Serindağ; “Dershaneler Türkiye'nin bir gerçeği durumuna geldi. Bu konuda bir yorum yapamam ancak, okullarda çocuklara verilen eğitimin en iyi derecede, onları bir üst seviyeye çıkarır nitelikte olması gerekir. Vilayet, Milli Eğitim Müdürlüğü ve tüm görevliler olarak onları en iyi şekilde yetiştirmek bizim görevimiz. Bolu eğitim altyapısı en güçlü illerden biri. 11 yıllık eğitime geçildiğinde çok sıkıntı olacağını sanmıyorum” dedi.

KARACASU TERMAL TURİZM ALANI GENİŞLİYOR

Diğer yatırımlardan da söz eden Serindağ, özellikle Karacasu beldesi üzerinde durdu ve başvurusunu yaptıkları termal turizm alanı genişletme başvurusunun sonuçlanmak üzere olduğunun altını çizdi. Vali Serindağ; “Karar bu günlerde çıkabilir” derken, Karacasu'nun öncelikli projeleri olduğunu ve bu gelişmenin Karacasu'ya yapılacak yatırımların da önünü açacağını belirtti.

Serindağ, bu yıl içinde Taşlı Yayla Seben Göletini tamamlayacaklarını da söyledi. Bolu'ya yapılacak havaalanı için de görüşlerini açıklayan Serindağ; “Havaalanı yapılmasını turizm açısından değerlendiriyoruz. Mevcut askeri havaalanı büyük uçakların iniş kalkışı için elverişli olmadığına ilişkin rapor elimizde. Küçük uçaklar için sorun yok. Ancak turizmciler, bu tür bir havaalanının kullanılabilir olmayacağını söylüyorlar. Yapmak da önemli değil. Mutlaka çalışabilir bir alan yapmak gerekir. Bu konuda çalışma ve değerlendirmelerimiz sürecek” diye konuştu.

KİRALAYACAĞIZ

Bolu'daki turizm tanıtım bürosu eksikliği üzerine gelişen konuşmalar üzerine düşüncesini açıklayan Ali Serindağ, yer sorunu yaşadıklarını belirterek, yer kiralayarak bu eksikliğin giderileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.