BOLU VALİSİ SAYIN M.ALİ TÜRKER’İN ARDINDAN

            17.09.2004

Bolu’dan uzak kaldığım 10 gün sonra; neler olmuş diye, yerel gazetelere baktım. Yaz tatili rehaveti devam ediyor. Ancak en önemli haber Sayın Valimizin tayinle Merkez Valiliği’ne atanmış olduğu, Bolu’ya ise Kırklareli’nden Sayın Ali Serindağ’ın atandığına dair haber ve yorumlar vardı.

Bürokraside ve sivil toplum kuruluşlarında görev almam nedeniyle iki elin parmakları kadar Valimizi yakından tanıma fırsatımız oldu. Her birisinin kendine has özellikleri vardı. Tek ortak yönleri devletin Valisi olmaları idi. Sayın M.Ali Türker, asrın felaketi sayılan 1999 12 Kasım depreminden sonra Bolu’ya Tunceli’den atanmıştı. Oradaki en büyük felaket ise, BÖLÜCÜ ve YIKICI TERÖR idi. Yani bir felaketten başka bir felakete atanmış bir Vali! İlk izlenimlerimiz yoğun STRES ve ÇALIŞMA temposu ile KALP RAHATSIZLIĞI geçirmiş Tunceli hatıralarını sıkça anlatan bir Vali idi. Daha sonraları Valimizi Anadolu’nun bağrından çıkmış bir insan olarak halk adamlığı, her türlü şartta açık sözlülüğü, alçak gönüllülüğü, sadeliği ve dürüst yaşamı ile tanıdık.

Bolu’nun yaralarının sarılması için çok çaba sarf etti..! Bolu Özel İdaresi’nin imkanlarını bütün ilçelere, köylere aktararak; merkezi bütçeden yararlanamayan yerlerin ihtiyaçlarını karşıladı.

Bolu niçin olmazsa olmaz olanın; güzel doğayı tahrip etmeden sanayileşmek ve turizm olduğunu, bunun yolunda BOLU’NUN TURİZMDE MARKA haline gelmesi ile sağlanacağını ortaya koydu. Tanıtımda ciddi sıçramalar yaptırdı. Kim yararlı bir iş yapıyorsa, yanında yer aldı, destek verdi. Her etkinlikte, her açılışta yer aldı. Halkın anlayacağı biçimde dobra dobra konuştu. Bazıları çok konuşuyor diye eleştirdi. Ama o yine bildiğini söyledi, eğmedi, bükmedi... Bir yazımdan dolayı, beni arayıp açık yazmadığım için sitem etti. 136 yıllık KIZILAY ile ilgili değerlendirmelerini yaptığı BÖLGE TOPLANTISINDAKİ konuşmasını kasetten izlemesini söyledi. İzlediğim iyi ki böyle idarecilerimiz var diye gururlandım..!

Hep devletin Valisi olma gayretinde oldu. Memuriyette TAYİN olgusu da var. En azından kimse arkasından kötü diyeceği birşey yok. Zaten 31 ay sonra yaş hattından emekli olacakmış. Bundan sonra kendisine eşleri ve çocuklarıyla mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum. Bolu’da iz bıraktığına inanıyorum. Yeni göreve başlayacak Sayın Valimize de başarı diliyorum. İnşallah BOLUMUZ için hayırlı olur.

İŞ GELİŞTİRME TOPLANTISI..!

Türkiye’nin çok partili döneme geçtikten sonra iyi idare edilememesi nedeniyle, sorunlarının azalacağı yerde çoğaldığı, karmaşıklaştığı herkesçe kabul edilen bir gerçektir. Özellikle 1991’den sonraki dönemde koalisyon ağırlıklı hükümetler bu problemleri kangren haline getirmiş. VATANDAŞ kime, neye güvenecek, tutunacak, şaşırmış, biçare düşmüştür. Devletin imkanlarını çarçur etmek, vergi vermemek, banka hortumlamak hayali ihracat, kaçakçılık, mafya, hukuksuzluk, adaletsizlik, milli kaynakların heba olmasına, milletimizin hak etmediği halde fukaralığa sürüklenmesine, çaresizliğe düşmesine neden olmuştur. Büyüyen iç ve dış sorunlar, ekonomideki açıklar, borcumuzu içinden çıkılmaz hale getirmiş, bağımsızlığımız tehlikeye girecek hale gelmiştir. Gelir dağılımı o kadar bozulmuş ki, ülkenin %70’lik gelirini 5 milyon insan paylaşır olmuştur. Açlık sınırında yaşayan 13 milyon insanımız vardır.

İşsizlik %18’lere çıkmıştır.

Herkesin elini taşın altına koyma zamanı gelmiştir. İşte Bolu’da BOSİAD (Bolulu İşadamları ve Sanayicileri Derneği) elini taşın altına koymak isteyenlere ışık tutmak üzere DÜNYA Gazetesi’nin önderliğinde ekonomik konuda akademisyenlerin katıldığı bir panel düzenledi. Panelin protokol konuşmaları çok uzun tutulacak, gerçek amaçtan uzaklaşılsa da ne yapmamıza dair bir kıvılcım çakıldı.

Bolu’da yeterli sermaye olduğu halde, biraraya gelip iş kuran, işyeri açan müteşebbis olmadığı; Bolu’nun altyapısının ise diğer örnekleriyle karşılaştırıldığında iş kurmaya müsait olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Üniversitenin gerek halkımızla gerekse iş çevreleriyle proje üretimi konusunda ortak hareket etmesi gerçeği vurgulandı.

İşsizlik herkesi kavurmaktadır. Bu ülkede namuslu iş çevrelerine ihtiyaç vardır. Bu tür yatırımcıların önü açılmalı, ülke hakettiği yere gelmeli; milletimizin yüzü gülmelidir. Bu tür toplantıları, meslek odaları, sanayi odası daha kapsamlı halde yapmalı, halk bilinçlendirilmelidir. Emeği geçenleri kutluyorum.

İLKÖĞRETİM OKULLARI AÇILDI

Tüm sorunların başı olan eğitim ve öğretimde bir ders yılının daha zili çaldı. 14 milyon gencimiz ders başı yaptı. Başarılı, kazasız belasız bir yıl diliyorum. Öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize hayırlı olur inşallah.

Bu yazı toplam 1038 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.