Bolu yemekleri görücüye çıkıyor

Bolu yemekleri görücüye çıkıyor

Valilik, kent mutfağını tanıtmak amacıyla, “Bolu Sofrası” adlı kitap bastırıyor. Kitapta, yöremize özgü 40 yemek tanıtılacak.

Valilik, kent mutfağını tanıtmak amacıyla, “Bolu Sofrası” adlı kitap bastırıyor. Kitapta, yöremize özgü 40 yemek tanıtılacak.

Vali Mehmet Ali Türker, Termal Otel'de düzenlenen "Ünlü Mutfak Şefleri ve Gurmelerle Bolu Mutfağı Projesi"nin değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Bolu'nun tanıtımı için Valilik ve sponsorların katkısı ile yaklaşık 15 milyar lira harcandığını kaydetti.

Vali Türker, kentin tanıtımı ve turizm potansiyelinin artırılması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında proje kapsamında düzenlenen etkinliklerin ulusal ve yerel basında çok sayıda televizyon, gazete, radyo ve dergide yer aldığına da işaret ederek, şunları söyledi: "Bolu'nun tanıtımına yönelik olarak yapılan bu proje sonrasında televizyonlarda toplam 5 saat 30 dakikalık Bolu'nun doğal güzelliklerini ve yemeklerini anlatan haber yayınlandı. Bu projenin son aşmasında 'Bolu Sofrası' adını vereceğimiz bir yemek kitabı çıkartacağız. Yaklaşık 200 sayfa olacak olan bu kitap ile Bolu'ya özgü 40 yemeğin tanıtımını yapacağız. Kentte bulunan lokanta ve restoranlarda Bolu'ya özgü yemeklerin yapılmasını özendireceğiz."

Bu arada toplantıda, kent merkezinde bulunan restoran ve lokantalarda Bolu Gözlemesi, Bolu Köftesi, Bolu Beyi Tatlısı, Mengen Pilavı, Abant, Yedigöller ve Kartalkaya kebabının da mönülere konulması kararlaştırdı.

Toplantıda Turizm Haftası etkinlikleri dahilinde yapılan organizasyonlarda emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi.

Turizm Haftası değerlendirildi

Termal Otel’de düzenlenen Değerlendirme Toplantısı, Vali Mehmet Ali Türker’in konuşması ile başladı. Etkinliklerde emeği geçenlere teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından Turizm Haftası dolayısı ile düzenlenen etkinliklerin ulusal televizyonlarda nasıl yer aldığı konusunda örnekler gösterildi.

Vali Mehmet Ali Türker yaptığı açılış konuşmasında, turizm pastasından yeterli payı alabilmek için 3 yıldır geniş kapsamlı çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Bu organizasyonun güzelliği, herkesin elinden geleni yapması ile gerçekleşti. Bu nedenle herkese çok teşekkür ediyorum. Turizm Haftası nedeni ile düzenlediğimiz “Ünlü Mutfak Şefleri ve Gurmelerle Bolu Mutfağı Tanıtım Projesi” ülke bazında toplam 5.5 saat ekranlardan vatandaşlara yansıdı. Ulusal gazetelerin 12 muhabiri etkinliklerimize oldukça ilgi gösterdi. Yerel basın temsilcilerimiz ise hem haberleri ile hem de yorumları ile etkinliklerimizde üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiler” dedi.

Bolu’ya sahip çıkın

Sorunların beklediğini ve herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini ifade eden Vali Mehmet Ali Türker, “İlimizi tanıtan büroların yapılması gerekiyor. Nasıl olacak, personel nereden getirilecek bilmiyorum ama, yapılması gerek. Sorun çok ama çözümü kim bulacak? Valiliğin 124 farklı görevi var. Bazı şeylere nasıl vakit bulacak?” dedi.

Bolu’da büyük bir potansiyelin var olduğunu söyleyen Türker, “Bunu dışarıdakiler görüyor, buradakiler görmüyor. Bizim bu organizasyonları yapmaktaki amacımız; Bolu’nun da turizmin içinde olduğunu göstermektir. Herkes elinden geleni yaparsa, Bolu bir o kadar daha tanıtılır” dedi.

Turizmin artık iller ve ülkeler arasında bir yarış olduğunu ifade eden Türker, “Bolu’ya sahip çıkın. Kendi memleketinize sahip çıkın. Bakın bu yemek organizasyonunda tesis sahipleri ağırlıklarını koydu ve resmi bütçeden az gider oldu” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.