Bolu’da 45 bin icra dosyası var

Bolu’da 45 bin icra dosyası var

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, şu an Bolu'da 45.000 icra dosyası olduğunu söyledi. Esnafın, Bolu tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşadığını dile getiren Özcan, Başbakan'ın “Hamdolsun herşey yolunda” demesinin insanın kanına dokunduğunu söyledi.

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, şu an Bolu'da 45.000 icra dosyası olduğunu söyledi. Esnafın, Bolu tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşadığını dile getiren Özcan, Başbakan'ın “Hamdolsun herşey yolunda” demesinin insanın kanına dokunduğunu söyledi.

Bolu esnafının sorunlarını dinleyip bir basın açıklaması düzenleyen CHP İl Başkanı Tanju Özcan, esnafın sorunlarına değindi. Bugün Bolu'da 45.000 icra dosyası olduğunu dile getiren Özcan; “Esnaf Bolu tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşamakta” dedi. Esnafın, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi ve bankalardan kredi alamadığına da dikkat çeken Özcan, esnafın tefecilerin ocağına düştüğünü vurguladı.

BOLU ESNAFI KAN AĞLIYOR

Birkaç aydır sürekli, Bolu'nun değişik mahallelerinde esnafı dolaşarak sorunlarını dinlediklerini söyleyen Tanju Özcan, “Üzülerek ifade ediyorum ki, Bolumuzda halinden memnun ne bir tek bakkal, ne bir tek kasap, ne bir tek kırtasiyeci, ne bir tek tuhafiyeci, ne bir tek büfeci, ne bir tek lokantacı, ne de bir tek kaportacı kalmamış. İnanın abartmıyorum. Bolu esnafı tek kelime ile kan ağlıyor” diye konuştu.

ESNAF EN AĞIR KRİZİ YAŞIYOR

Eskiden Bolu esnafını ziyaret edip halini hatırını sorduklarında “Allah'a Şükür” dediklerini ancak; bugün esnafın şükredemeyecek kadar kötü bir halde olduğunu ifade eden Özcan, “Esnaf Bolu tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşamakta” dedi ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Esnaf hatta 2001 krizinin yaşandığı günleri dahi arar hale gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre Bolumuzda 45.000 adet icra dosyası mevcuttur. 2001 krizi yaşandığında bu sayının sadece 12.000 olduğunu düşündüğümüzde, bu günkü durumun ne kadar vahim olduğunu herhalde kimse görmezlikten gelemez.”

ESNAF TEFECİLERİN OCAĞINA DÜŞTÜ

Bir başka vahim durumun ise; Bolu esnafı Esnaf Kefalet Kooperatif aracılığı ile aldıkları kredilerinin çoğunu geri ödeyemez halde olduklarını ifade eden İl Başkanı Özcan; “Bankalar zor durumda olan esnafa krediyi kesmiştir. Esnaf Kefalet Kooperatifi'nden ve bankalardan kredi alamayan esnafımız, Bolu'da cirit atan tefecilerin ocağına düşmüştür” şeklinde konuştu.

İNSANIN KANINA DOKUNUYOR

Esnafın durumunun bu halde olduğunu belirten Özcan; “Şartlar böyle iken, esnaf yarını göremez hale gelmiş iken, esnafın suyu, elektriği, kesek iken, malına mülküne vergi dairesi haciz koymuş iken, neredeyse kapısına haciz gelmemiş bir tek esnaf kalmamış iken, Türkiye'nin Başbakan’ın “Hamdolsun her şey yolunda” demesi insanın kanına dokunuyor” dedi.

Esnafın sorunlarına yönelik araştırma

CHP Bolu İl örgütü tarafından Bolu'daki esnaf ve sanatkarın sorunlarının çözümüne yönelik bir anket yapılıyor.

CHP İl Başkanı Tanju Özcan basın toplantısında esnafa yönelik bir anket çalışması yaptıklarını belirterek, “CHP Bolu İl örgütünün siyasi olmayan bir anket çalışmasından bahsetmek istiyorum. Ciddiyet ile hazırlanan ve esnafımıza ulaştırılan anket formumuz 20 sorudan oluşmaktadır. Bu anketin amacı siyasi bir sonuç çıkartmak değil, esnafın içinde bulunduğu durumu net olarak ortaya koymak ve çözüm önerilerini tespit etmektir. Anketimizin sonuçlarını önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız, Buradan anketimize yoğun ilgi ve alaka gösteren Bolu esnafına da teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

ESNAFTAN MEKTUP; Artık çaresizim

CHP İl Başkanı Tanju Özcan yaptığı basın toplantısında kendisine gelen bir esnaf mektubunu açıkladı.Esnaf Özcan'a gönderdiği mektubunda; “Artık çaresizim… İnanın yarını göremez hale geldim” diyor.

Tablonun gerçek olup olmadığını araştırmak için her gün onlarca esnafı ziyaret ettiğini söyleyen Tanju Özcan, “Bu ziyaretler sırasında çok üzücü tablolarla karşılaşıyorum. Bu ziyaretlerini basında duyan bir esnaf arkadaş içinde bulunduğu durumu bana yolladığı mektup ile dile getirmiş” dedi.

Mektup aynen şöyle; “Tanju Bey, ben 30 yıllık esnafım… Bu güne kadar kendi yağımız ile kavrulduk hiç namerde muhtaç olmadan bu günlere geldik. Ancak son iki yıldır işlerimiz her geçen gün azaldı… Son 2 aydır ise durma noktasına geldi… Benim kasama 15 gündür tek bir YTL bile girmedi… Sedaş evimin elektriğini kesti… Belediye ise 40 YTL su borcu için suyumu kesti… Telekom da telefonumu bugün yarın kesecek… Çocuklarıma 15 gündür cep harçlığı bile veremedim… Bari 1990 model aracımı satıp 12 ay nefes alayım dedim… Ama aracımla meğer vergi Dairesi haciz koymuş… Satamadım… Babadan kalma evimi satayım dedim… Satamadım Tapu da yine vergi dairesi haczi varmış… Bankalara gittim yüzüme bakmadılar… Esnaf Kefalet Kredi vermeyi durdurmuş… Artık çaresizim… İnanın yarını göremez hale geldim.”

BESOB’a çağrı

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, basın toplantısında yaptığı açıklamada BESOB' a çağrıda bulundu. Özcan, BESOB' tan esnafın sorunlarının ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bir toplantı düzenlemesini istedi.

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında esnafın içinde bulunduğu zor durum için BESOB'a çağrıda bulundu. Esnaf Birliği Başkanı Nihat Alpat Öztürk'ün en kısa zamanda esnafın sorunlarının ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bir toplantı düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Özcan, “Bu toplantıya da ilimizdeki siyasiler ile birlikte esnaf temsilcilerini, Defterdar, Sedaş Müdürü gibi kurum temsilcilerini davet ediniz. Herkes bu toplantıda özgürce eteğindeki taşı döksün. İnanın burada konuşulacak konulara hükümet temsilcileri kayıtsız kalamayacaktır” dedi.

ÖZCAN: Telekom, Sedaş, Vergi Dairesi ve Belediye, esnafı sıkıştırıyor

Telekom, Sedaş, Vergi Dairesi, belediye gibi kurumların esnafı sıkıştırarak daha da zor durumda bıraktıklarını söyleyen CHP İl Başkanı Tanju Özcan; “Vergi Dairesi esnafın malına mülküne haciz koyarak neredeyse bitirici darbeyi vurmuştur” dedi.

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, esnaf sorunlarını dile getirdiği basın toplantısında, Telekom, Sedaş, Vergi Dairesi, belediye gibi kurumların esnafı sıkıştırarak sıkıntıya soktuklarını söyledi.

Özcan bu kurumların Bolu esnafını nasıl sıkıntıya soktuklarını da şu şekilde ifade etti; “Bu gün Sedaş, elektrik borcu yüzünden birçok esnafın elektriğini kesmek üzeredir. Bugün Telekom, telefon borçları sebebiyle birçok esnafın telefonunu kesmiştir. Aynı şekilde Bolu Belediyesi de 20 YTL ve üzerinde borcu bulunan esnaf ve evlere su vermemektedir. Vergi Dairesi ise zaten hareket edemeyen esnafın malına mülküne evine aracına, banka mevduatlarına haciz koyarak neredeyse bitirici darbeyi vurmuştur.”

CHP’den çözüm önerileri

CHP İl Başkanı Tanju Özcan dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, esnafın sorunlarına çözüm önerilerini de açıkladı.

Bolu'da esnafın durumunun tek kelime ile vahim olduğunun altını çizen CHP İl Başkanı Tanju Özcan “Derhal Bolu esnafının nefes almasını sağlayacak acil önlemler alınmalıdır” dedi.

Bolu Milletvekillerine seslenen Özcan, “Sayın vekiller, temsilcisi olduğunuz ve size %55 oranında oy veren Bolu halkı, mensubu bulunduğunuz AKP hükümetinin ekonomik uygulamaları sonucunda iflas noktasına gelmiştir. Esnaf kepenkleri kapatmak üzeredir. Derhal önlem alınmalıdır… İyi de hangi önlemler diyorsanız… İşte size esnafa nefes aldıracak öneriler” diyerek 6 maddelik önlem paketini açıkladı.

Özcan'ın önlem paketi şöyle:

1- Bolu esnafının çok önemli bir kısmı Esnaf Kefalet Kooperatifine borçludur. Bu borçlar ve faizleri mevcut hali ile ödenemez haldedir. Bu borçların FAİZLERİNİN SİLİNMESİ VE ANA BORCUN EN AZ 24 EŞİT TAKSİDE BÖLÜNMESİ İÇİN GEREKEN YASAL DÜZENLEMEYİ derhal gerçekleştirin.

2- Yine hali hazırda alacaklarını toparlayamadığı için esnafa kredi veremeyen Esnaf Kefalet Kooperatifinin yeniden kredi verebilmesi için derhal yeni ve yüksek miktarlı kaynak bulunuz. Aksi halde bugüne kadar trilyonlarca lira kredi vererek esnafın nefes almasına katkı veren esnaf kefalet kooperatifinin bir misyonu kalmayacaktır.

3- Yine esnafın bankası olan, ama her ne hikmetse esnaf dışında herkese kapısı açık olan HALK BANKASI'NIN Bolu esnafına gerçekten düşük faizli ve uzun vadeli acil ihtiyaç kredisi vermesini sağlayınız.

4- Elektrik alacaklarının tahsili için vatandaşın elektriğini kesen SEDAŞ nezdinde girişimde bulunarak, eski borçların yeniden yapılandırılarak tahsili için girişimde bulununuz.

5- 20 YTL su borcu için esnafın suyunu kesen, borç ve faiz hariç 50 YTL para almadan da suyu açmayan Bolu Belediye Başkanının bu garip uygulamadan derhal vazgeçmesini, su kesme uygulamalarının derhal durdurulmasını sağlayınız.

6- Yine esnafın en zor günlerinde, TRİLYONLARCA LİRA VERGİ BORCU OLAN KİŞİ VE KURUMLAR VAR İKEN, 3 kuruşluk vergi borcu için esnafın malına mülküne, banka hesaplarına haciz koyan Vergi Dairesinin bu uygulamasının derhal durdurulması için Maliye Bakanlığının yazılı talimat vermesini sağlamalısınız. Aksi halde yakında birçok esnafımızdan ESKİ ESNAF diye bahsetmeye başlayacağımızı üzüntüyle ifade ediyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.