Bolu'da engelli öğrenci sayısı 1500

Bolu'da engelli öğrenci sayısı 1500

Dünyada engelli nüfusunun 500 milyonu aştığını, ülkemizde ise 8,5 milyona ulaştığını biliyor muydunuz? Engellilerin sayısındaki bu inanılmaz artışın, ülkelerin gelişmişlik oranları ile doğru orantı gösteriyor. Ne gariptir ki sanayileşme ve gelişmişlik oranı arttıkça özürlülük oranı da artıyor. Örneğin bu rakamlar ABD'de yüzde on beşlerde, Norveç'te yüzde on yedilerle ifade ediliyor. Türkiye'de ise yüzde onbir buçuklarda seyreden özürlü/ engelli vatandaşımız var. Peki, Türkiye'de devlet, belediyeler, sivil kurumlar engelli/ özürlü yurttaşlarımız için ne yapıyor?

RÖPORTAJ: AYŞEGÜL TOPCU

Biz bu bağlamda belediyeyi röportajın sonlarına bırakarak, önce sizlere Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren “Rehberlik Araştırma Merkezi” olarak adlandırılan birimin faaliyetlerini yurtiçi, yurtdışı etkinliklerini tanıtalım istedik. Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü İbrahim Erkan ile RAM'ın yurtdışı faaliyetlerinde görev alan öğretmen Recep Yılmaz ile görüştük.

Rehberlik Araştırma Merkezi ne iş yapıyor bize anlatır mısınız?

Biz Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kurumuz. Bizim çalışmalarımız daha çok özel eğitim kapsamında okula devam eden, hem devam etmeyen, sıfırdan doksan dokuz yaşına kadar tüm engelli bireyler bize geliyor. Merkezimizde hangi engele sahip oldukları konusunda incelemesi yapılıyor. Daha sonra bu engel türüne göre hangi eğitimi almalarına biz karar veriyoruz.

Ne tür engelliler başvuruyor size?

Her tür engeliler bize başvurabiliyor, engel sınırımız yok. Genellikle bize zihinsel engelliler başvuruyor. Engel grubunun yoğunlukta olduğu grup zihinsel engelliler.

Zihinsel engelliler konusunda nasıl eğitim verilmesine karar veriyorsunuz?

Zihinsel engelli bir çocuğumuza normal akranlarıyla okula devam etmesine karar verilirse, biz bu eğitime kaynaştırma eğitimi diyoruz. Engelli öğrenciye göre program hafifletiliyor. Aynı sınıfta bir öğrenci düşünelim o öğrenciye iki, üç basamaklı çarpma, toplama öğretiliyorsa, diğer engelli öğrenciye birden beşe kadar sayma öğretiliyor.

Aynı sınıfta engelli çocuk derslere konsantre olabiliyor mu?

Konsantre olabiliyor. Buradaki amaç engelli bireylerin topluma kazandırılması, toplumla bütünleşmesi, kaynaşması, sosyalleşmesi önemli öncelikle. Çünkü engelli bireyle engelli olmayan birey birbirlerini tanımıyorlar.

Siz böyle birliktelik oluşturarak engelli bireylerin toplumun diğer bireyleriyle bütünleşmesini sağlıyorsunuz…

Böyle çalışmalarımız var, fakat durumu öğrencinin biraz daha ağırsa zihinsel işlemler yönünden o zaman özel bir sınıf açıyoruz öğrencilere okul içersinde. O sınıfa orta derecede zihinsel engelli öğrenciler gidiyor.

Özel eğitim sınıfını açmak için belli bir öğrenci sayısını yakalamayı mı bekliyorsunuz?

Hayır, beklemiyoruz o sınıf mevcudu 1–10 arasında, ama sınıf mevcudu 1 de olsa açılabiliniyor. Ancak burada önemli olan öğretmen yetersizliğidir. Yeterli öğretmen olmadığı için bu sınıflar fazla açılamıyor. Şu an Bolu il merkezinde on iki okulda özel eğitim sınıfı var.

Kaç okulda kaynaştırma öğrencisi var?

Bütün hemen hemen her ilköğretim okulunda var.

Çok mu zihinsel engelliler?

Zihinsel engelli nüfusa göre yüzde üç oranında en büyük grubu bunlar oluşturuyor.

Zihinsel engelli öğrencilerin hangi zihinsel problemleri var?

Zekâ yönünden kavrama, algılama bozukluğu, davranışlarını kontrol edememe, sosyal uyum güçlüğü gibi bireylerde problemler oluyor. Dersi anlatıyorsun çok iyi anlıyor, bir saat sora baktığımda anladığı her şeyi unutuyor.

Uyumsuzluk yaşanan sınıflar oluyor mu, nasıl müdahale ediyorsunuz?

Tabii oluyor, burada amaç o bireyleri topluma kazandırmak. Hafif düzeyde rahatsızlığı olanlar uyumsuzluk göstermiyor. Bizim sıkıntıya düştüğümüz hiperaktif öğrenciler, bu öğrencilerle daha fazla uğraşıyoruz. Bu öğrencileri sınıf içersinde zaptetmek çok zor.

Özel eğitim bilgisi olmayan öğretmen çocuklara nasıl, faydalı olabiliyor mu?

Önceki sene ve geçen sene ilköğretim okullarındaki bütün öğretmenlere özel eğitim kapsamında seminerler düzenlendi.

Özel eğitim kapsamında öğrencilerde ne kadar süre içinde gelişme kaydediliyor?

O bireyin engeline göre değişir. Bazı öğrenci olur zihinsel yetersizliği hafif düzeydeyse bu öğrenci üçüncü, dördüncü sınıfta okuma yazmaya geçebiliyor. Kaynaştırmaya öğrencileri alıyoruz. Beşinci altıncı sınıfta zihinsel işlevler bakımından belli bir seviyeye geliyor. Ondan sonra çocuklar eğitimlerine normal sınıfta devam ediyorlar. Tabii özel eğitim öğrencilerinden netice alamadığımız da olabiliyor. Engelli dediğimiz zaman tek bir kalıpta engelli olarak düşünmeyin. Her bir öğrencinin ayrı bir engeli ayrı bir engel seviyesi var. Her öğrenci için başarı seviyesi, süresi uzayıp kısalabilir.

Engelli çocuklar arasında iletişim nasıl?

Bu kaynaştırma sınıfları yaygınlaşmadan önce normal sınıftaki öğrenciler yadırgıyordu onların davranışlarını. Engelli bireylerimiz toplumun bakışlarından rahatsız oldukları için topluma çıkmıyorlar. Yürüyüş alanları, parklar, alışveriş merkezleri engelli vatandaşların hareket edebilecekleri gibi düzenlenmediği için çıkamıyorlar. Biz bu yüzden engelli çocukları normal sınıflara sokuyoruz ki birbirlerini tanısınlar. Bireysel farklılıkların çocuklar farkına varsınlar.

Bu programı kim uygulamaya geçirmiş?

Bu program dünyada sürekli uygulanıyor engelli vatandaşların hayata kazandırılması. Bizim eğitim sisteminde kaynaştırma projesi olarak kabul görmüştür.

Özel eğitim seminerlerinden öğretmenler istifade edebiliyorlar mı?

Eğitime katılan öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu seminerlerden faydalanıyor. Yararlandıklarını bize geri döndüklerinde anlıyoruz. Kaynaştırma eğitimine katılan engelli öğrenci süreç içersinde normal öğrenciler gibi olabiliyor. Hem öğretmenin, hem öğrencin performansı ölçülüyor. Her yıl sene sonunda öğrenci izleme formları geliyor. O öğrencinin hangi seviyeye gittiğini görüyoruz. Ayıca okullarda bu öğrencilerle ilgili bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlanıyor. Bizdeki bu oluşum 2006 yılından sonra hızlanmaya başladı.

Özel rehabilitasyon merkezleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Rehabilitasyon merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetiminde. Oraya gidecek öğrencilerin gidip gitmeme kararını biz veriyoruz. Ailesi öğrenciyi ilk bize getiriyor. Aynı zamanda öğrenci ilköğretim okuluna devam ediyor. Rehabilitasyon merkezleri sadece destek eğitimi veriyor. Rehabilitasyon merkezi seçimi velinin tercihidir. Devletin engelli öğrenciler için ayrıca okulları da var. EmineMehmet Baysal Eğitim Uygulama Okulu var. Buraya daha ağır öğrencilerin eğitim alması için açılmış bir okul, orada ilköğretim kademesi var. İlköğretim kademesini bitirdikten sonraki dönemde beceri kazanma sınavlarına yönelik iş eğitim merkez var.

Bolu'da engelli öğrenci sayısı kaç?

Bize müracaat eden ilçeler dâhil 1.500 üzerinde 0'dan 99 yaşına kadar olan engelli vatandaşımız var. Sürekli hastalığı olanlar var. Böbrek, sara hastalığı olanlar da engelli gruplarına giriyor. Engelli bireylerle çalışmak zor diye düşünülür. Toplumda gerçekten zor, kolay değil ama işin doyumu tatmini onlarda daha fazladır. Netice almasanız da bu böyledir. Siz onların içersine bir girin, onlarla belli bir zaman geçirin, oynayın. Sonradan göreceksiniz onlardan ayrılmayacaksınız. Onların size olan duyguları tamamen art niyetsiz, karşılıksız onlara sevgiyi verdiğiniz zaman
karşılıksız bir sevgi alırsınız. Aralarında tabii şiddet uygulayanlar da var. Onlardan kendinizi koruyacaksınız, bütün engelli çocuklar şiddet uygular diye de bir şey yok.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.