Bolu’da kan bağışı yetersiz

Bolu’da kan bağışı yetersiz

Türk Kızılayı'nın Türkiye genelinde başlattığı ulusal kan bağışı kampanyası, dün yapılan bir basın toplantısıyla Bolu'da anlatıldı. Toplantıda Bolu'da kan verme oranına da değinen Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Alkan Öncü, ilimizde gönüllü kan bağışının

Türk Kızılayı'nın Türkiye genelinde başlattığı ulusal kan bağışı kampanyası, dün yapılan bir basın toplantısıyla Bolu'da anlatıldı. Toplantıda Bolu'da kan verme oranına da değinen Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Alkan Öncü, ilimizde gönüllü kan bağışının yetersiz olduğunu ifade etti.

“Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor” sloganıyla başlatılacak olan “Türk Kızılayı Gönüllü Kan Bağışçısı Davranış Değişikliği Kampanyası”, Türk Kızılayı Bolu Şube Başkanı Yılmaz Özarslan tarafından anlatıldı.

'Sizin yakınlarınız da ihtiyaç duyabilir'

Kan vermenin insan sağlığına zararlı yanının olmadığının tespit edildiğini ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da kan vermenin dinen bir mahsuru bulunmadığı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Özarslan, “Bugün başkalarının, yarın sizin veya yakınlarınızın kana ihtiyaç duyabileceğinin siz de farkındaysanız, ülkemizin kan ihtiyacını karşılayabilir, bu sorunu hep birlikte çözebiliriz” dedi.

Yılmaz Özarslan, son olarak gönüllü kan bağış kampanyası için herkesten destek beklediğini ifade etti.

Bolu'da kan bağışı yüzde 0,5

Özarslan'ın ardından söz alan Kan Bağış Merkezi Müdürü Alkan Öncü, Bolu'da kan verme oranının düşük olduğunu belirterek, “Bu oran Türkiye'de yüzde 1,5, Bolu'da ise yüzde 0.5 civarında. Bolu ili kullandığı kanın ancak 3'te 1'ini üretebiliyor” dedi. Alkan Öncü, ayrıca 2008 yılı itibariyle nüfusu 220 bin olan Düzce'de, 9800 civarında kişinin kan vermesine karşın, 280 bin nüfusu olan Bolu'da ise sadece 1000 kişinin kan verdiği bilgisini de verdi.

Öncü, Bolu Kan Bağış Merkezi'nin şu an Atatürk Caddesi Kızılay Hamamı'nın önünde bir konteynırda hizmet verdiğini ifade ederek; “Kan verme açısından belli bir sayıyı geçemediğimiz için Kızılay Genel Merkezi'nden kan bağış merkezi için izin alamıyoruz” dedi.

Konteynırı Bolu'ya layık görmüyoruz

Yılmaz Özarslan ise Bolu'da kan bağışlarının bir konteynırda yapılmasına ilişkin olarak; “Konteynırın içinde her türlü imkan mevcut. İçinden yana bir sıkıntımız yok. Ama dış görüntüsü Bolu'ya yakışmıyor. Türk Kızılayı Bolu şubesi olarak, bir konteynırda hizmet vermeyi Bolu'ya layık görmüyoruz. Bina için projemiz hazır. Genel Merkez ile de görüşmelerimiz sürüyor. Sadece izin bekliyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.