Bolu’da turizm

Bolu merkez ve ilçeleriyle doğa, tarih ve kültür açısından yeteri ölçüde zengin. Bu zenginliğe iki büyük kent arasında olmanın ulaşım avantajı da eklenirse oldukça avantajlıyız.Ne var ki bu ayrıcalıkları belli bir plan proje çerçevesinde insanlarımıza sunabilme becerisini gösteremediğimizi görmekteyiz.

    Elin adamı insanları manda gibi çamur çökeğe yatırıp para kazanırken biz Türkiye’ nin İsviçresi dediğimiz ilimizin güzelliklerini pazarlayamıyoruz. Sıcak su kaynaklarımızın değerlendirilmesine yönelik çeşitli bilimsel toplantılarından sonra sularımızın çeşitli şifaları içerdiği raporlara geçirilmiş olmasına karşın hangi işletmemizin kapısında su özelliğine ait tahlil raporu var.

    Yapılan konferanslarda merkez kaplıcalarımızdaki buharın kalp rahatsızlığına iyi geldiğini söyleyen bilim adamlarımızın dediklerini kaç kişi biliyor. Su kullananın, toprak işleyenin felsefesi malın sahibi Boluluların dışında herkes için geçerli. Işte hafta sonu dolup taşan doğa güzelliklerinin bulunduğu mekanlar.

    Herkesin bildiği, hemen herkesin bırakılan çöpü temizlemekten yıldığı güzelim mekanların hizmetkarlığını yapmaktan öte kazancımız nedir, açıklayanınız var mı?

    Bolu’ da “4 mevsim Bolu” adıyla fotoğraflar çekildi. Cd’ler hazırlandı.

    Bolu bilinen Abantının dışında, çiçeğiyle böceğiyle, havsıyla suyuyla, kışıyla yazıyla, kendi hudutlarımızın dışına taşan tanıtımlar yapıldı.

    Yabancı basının gazetesinde, mecmuasında yerini aldı.

    Biz ne yaptık? Biz halen daha turizm alanlarımızı belirleyemedik. Biz hala daha gerekli güveni sağlayıp ortaklık için bir araya gelemedik.

    Biz halen daha otel işletmecileri olarak aramızda konsensüz oluşturup gönüllü rehberlik birimlerini kuramadık.

    Turizm otel işletmek demek değilmiş. Peki gerek merak, gerek öğrenip bilgilenmek, gerek geçmişin analizini tarihin kalıntılarından çıkarmak, gerek spor gerek sağlık içi; gerekse doğanın güzelliklerinde dinlenmek için hareket halindeki insanlara sunulacak hizmetin içinde neler olmalı? Bolu, Bolu’nun cebine para koyabilecek türden nasıl cazibe merkezi haline getirilmeli? Oturup hep birlikte düşünüp değerlendirilmesi gerekiyor.

15.11.2005

Bu yazı toplam 706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.