Bolu’da turizm Kıbrıscık ilçemiz

Yaşam için başlayan yarışta yerimizi alabilmek için, her tür varlığımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Yaşam, sadece canlıları mı kendine hedef seçmiş? Elbetteki öncelik canlılarda. Bunların başını da insanoğlu çekmekte.

    Dünyaya gelmek nasıl ki insanların elinde değilse, dünyaya gelenlerin de yaşam için mekan tutacakları yerler zaman zaman kendilerini zorlayan etmenlerin etkisinde bırakıyor. Her ne kadar “İnsanlar doğdukları yerde değil, doydukları yerde” dense de birgün doğduğunuz ana-baba ocağına ait olan mekanlar aranıyor.

    Hayatınızı nerede kazanırsanız kazanın, doğduğunuz yerlerin gelişmiş olmasını görmek mutlulukların en güzeli. O yörelerin kalkınmasına çalışıp katkıda bulunmak en kutsal görev olmalı...

    Hangi gerçekler dikkate alınarak geçmişte yerleşme mekanlarının belirlendiği tarihçilerin işi. Şu anda kimi yerleşme merkezlerimiz,doğa güzelliklerinin cömertliği ile insanlara mekan olmuş. Kimi yerlerimiz de dağın taşın arasında kalarak cimri davranmış...

    İşte bunlara örnek gösterilebilecek Kıbrıscık ilçemiz. Ataların ilk tercihinde belki de hayvancılığa uygun oluşu. Belki de korunmaya müsait oluşu, belki de en lezzetli pirincin bu bölgede yetişiyor oluşu önde gelen düşüncelerden idi. Ne var ki bugün insanlar bu yöreyi boşaltmak için adeta birbirleriyle yarış halinde.

    Peki bugün tarih kalıntılarının gösterilmesi, kültür varlıklarının teşhiri, folklorunun güzelliği, bilhassa dokumacılıkta (kilim) Türk motiflerine ait güzelliklerin ilmik ilmik işlenerek bu sektörün, canlandırılması, yeni bir yaşamın başlangıcına umut olamaz mı?

    Kurdukları bir dernek kanalıyla bu konuda ilk cesaretli adımı atarak, Kıbrıscık kilimlerini dokumak için çalışan tezgahlar durma noktasına gelmiş. Nedeni; ürettiklerini pazarlamakta çekilen sıkıntı. Satış olmayınca temel malzeme alımında yaşanan zorluklar.

    Çözülemez mi? O da bu memleket ateşiyle yanıp tutuştuğunu hamasi söylemlerle dile getirenlerin işi olmalı.

    Merak edenler Kıbrıscık Halk Eğitim Merkezi’nin hazırladığı CD’yi izleyebilir.

    Kıbrıscık ilçemizin turizm konusundaki mal varlığının neler olduğu orada çok net olarak görünmekte. Bizden duyurulması.

16.11.2005

Bu yazı toplam 768 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.