Bolu’da yerel seçimlere dolu dizgin

            05.03.2004

Yerel seçimler 28 Mart Pazar günü yapılacak. Seçimlere 23 gün kaldı. Adaylar belli oldu. Partiler hem İl Genel Meclisi, hem de Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi adaylarını açıkladılar. Muhtar adayları da belli.

Şimdilerde PROPAGANDA şekilleri taktikleri değişti. Herkes teknolojiden, toplumdaki değişikliklerden yararlanarak halka ulaşmaya çalışıyor.

Aday adaylığı döneminde; en iyi çalışmayı Ak Parti Aday Adayı Ali Ercoşkun yaptı. Halka ulaştı ama adaylığa ulaşamadı. Şimdi ise Belediye Başkanı Yüksel Ceylan bilbortlarla, halka ve sivil toplum kuruluşlarına açık toplantılarla; hem geçmiş hizmetlerini, hem de yapmayı planladığı hizmetlerini açıklıyor, halka duyuruyor.

Ak Parti Adayı Alaaddin Yılmaz projelerini ve kendini tanıtmada biraz geç kalıyor diye konuşulurken, iktidar avantajını kullanarak; Sayın Başbakanı 1 Mart’ta Bolu’ya getirerek propaganda savaşında psikolojik olarak bir adım öne geçti. Kendini ve projelerini bu hava içerisinde iyi anlatmalı. Hiç vakit kaybetmeden fısıltı halinde konuşulanlara da kulak vermeli, bu hususları da halka açıklamalı. Propaganda yönetimde karalama metodundan vazgeçmeli, kendini ve programını iyi anlatmalı. Kamuoyu beklentisi bu yönde..!

Diğer partilerimizden aday olanlara bakacak olursak; DYP Adayı Necdet Arafat inançlı ve samimi, dürüst bir aday, siyasetin ocağından geliyor. MHP adayı Mustafa Özdemir uzun yıllar öğretmen, öğretim görevlisi olarak idealist çizgisinde verdiği hizmetlerini Belediyeciliğe taşımaya hazırlanıyor. Dürüst, inançlı ve kararlı bir hemşehrimiz. SP’nin adayı Ali SARIGÜL ile bayramlaşmada tanıştım. Yeniliklere açık, inançlı ve çok kararlı, çalışkan birisi. Diğer adaylardan Genç Parti’nin adayı değerli bir arkadaşımızın oğlu. Keşke Uzanlarla ilgili toplumu yaralayan hadiselerin olmadığı bir konumda siyasetin içinde olsaydı. İbrahim Kaygusuz dürüst bir insan ama; siyaset milli politikalarla bütün olmalı. SHP’nin dayanışma yaptığı kitlelerin içinde milli politikaları temel olmayan partiler var. İbrahim Kaygusuz orada iğreti duruyor. DSP adayı Rıfat Özocakçıoğlu deneyimli bir siyasetçi. ANAP adayı Ahmet Yoltaş siyasette ve sivil toplum çalışmalarında son dönem öne çıkanlardan, BBP adayı Hayrettin Pulatlı samimi, dürüst bir arkadaşımız, hepsine başarı diliyorum.

Toplumda büyük tartışmalara ve kırılganlıklara yol açan KAMU REFORMU Yasası Meclis’te görüşülüyor. Belki de yazımızın yayınlandığı tarihte görüşmeleri bitecek.

Bu kanun; İL GENEL MECLİSLERİNE İL PARLAMENTOSU, Belediye meclislerine ise BELEDİYE PARLAMENTOSU görevi veriyor. Yetki ve sorumlulukları artıyor. Yani partilerin daha önce üzerinde fazla düşünmeden oluşturdukları İL GENEL MECLİSİ üyeliği ve Belediye Meclisi Üyelikleri gerçekten önem arzediyor. Buralara aday gösterilenlerin birikimli ve düzeyli olması lazım. Yoksa işlerimiz çok karışır.

Gerek ilimizin sorunları, gerekse Belde, ilçe sorunlarının çözümü için çok değerli fikirler, programlar ortaya çıkacaktır. Bu fikirleri, programları ortaya koyanların ne kadar tutarlı ve gerçekçi olduğunu iyi değerlendirip bizleri yerel bazda İDARE edecek EN İYİSİNİ bulalım. Propaganda yöntemleriyle kafamızın karıştırılmasına fırsat vermeyelim. Hatta parti kimliğimizden, duygusal bağlantılarımızdan da bir noktada uzaklaşıp; toplumun değerlerine sahip çıkacak, dürüst, kimlik, kişilik sahibi, bilgili, kendini siyaset dışında da ispat etmiş, kendisiyle ve çevresiyle barışık, yeniliklere açık, araştırmayı, kollektif çalışmayı (ORTAK AKLI) seven kişileri iyi değerlendirelim ve iş başına getirelim.

Toplumumuz siyasilerdeki ve siyasetteki kirlenmeden çok çekti. Bu nedenle siyasetçi ve siyaset kurumu çok yıprandı. Bu seçimler kırılanı döküleni tamir için yeni bir fırsattır. Bu fırsatı toplumumuz yararına, geleceğimiz yararına, ülkemiz yararına iyi değerlendirelim. Duygularımızla değil, gerçeklerle hareket edelim. Partilerimize ve adaylarımıza bu gerçekler ışığında başarı diliyorum. Şimdiden seçimler hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 1316 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.