Bolulular yıllardır kandırıldı

Bolulular yıllardır kandırıldı

Yerel seçimler yaklaştıkça, hangi partiden kimin aday olacağı sorusu da akıllara takılan bir konu. Ancak kim aday olursa olsun, acaba biz bu adayları ne kadar tanıyoruz? Bolu Gündem, yaptığı Halk Anketi ile hem adaylıkta adı geçen isimleri belirlemeye

Yerel seçimler yaklaştıkça, hangi partiden kimin aday olacağı sorusu da akıllara takılan bir konu. Ancak kim aday olursa olsun, acaba biz bu adayları ne kadar tanıyoruz? Bolu Gündem, yaptığı Halk Anketi ile hem adaylıkta adı geçen isimleri belirlemeye çalışıyor, hem de bu isimlerin her biri ile yapacağı ropörtajlarla; özel hayatlarından iş hayatlarına, neden siyasete bir şekilde karıştıklarına dair hazırladığı çok özel sorularla, kafamıza takılan her konuya açıklık getirmeyi amaçlıyor. İlk söyleşimiz CHP İl Başkanı Tanju Özcan ile. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Gazetemizin başlatmış olduğu “Belediye Başkanı kim olsun?” Anketinde, kulislerde aday olacağı söylenen Avukat Tanju Özcan ile yapmış olduğumuz röportajda sorularımıza içtenlikle yanıtlar aldık.

12 Aralık 1973'te doğmuş olan Özcan, 23 Nisan 1999'da Meral Hanımla evlenmiş. Can adında 6 yaşında bir çocuğu olan Avukat Tanju Özcan, basketbolun en sevdiği spor olduğunu belirtiyor ve Beşiktaş'ı desteklediğini ifade ediyor.

Yay burcu olan Tanju Özcan, Türk Sanat Müziği dinlemeyi tercih ediyor. En beğendiği sanatçılar ise Ebru Gündeş ve Yavuz Bingöl.

Tanju Özcan, Cumhuriyet Gazetesini takip ediyor. Beğendiği politikacılar ise İsmet İnönü ve Bülent Ecevit. En sevdiği kağıt oyunu king.

Özcan sakin bir deniz tatilini tercih ediyor.

Bolu'da Mudurnulular Lokali'ne gidiyor.

KÜÇÜKLÜĞÜNDEN BERİ DİPLOMAT OLMAK İSTİYOR

1996'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Özcan, 1997'den beri avukatlık yapıyor. Mesleğinin 11. yılında olan Tanju Özcan, 6 yıl staj döneminin ardından kendi bürosunu açmış. 2002'den beri de yalnız çalışmaya başlamış.

10 yıldır siyasetin içinde olduğunu söyleyen Tanju Özcan, küçüklüğünden beri de siyasete çok meraklıymış. Küçük yaşlarda bile soranlara “Ben diplomat olmak istiyorum” diye karşılık verdiğini tebessümle belirten Özcan, iyi bir yöneticinin özelliklerini taşıdığını, bu konuda kendine güvendiğini belirtiyor.

Ayrıca buna da en iyi halkın karar vereceğini sözlerine ekliyor.

ESKİ BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI BIRAKILMALI

Avukat Tanju Özcan, diğer belediye başkanı adaylarından ayrılan yönlerini; “Yaşım çok genç, iyi bir eğitim aldım ve mesleğimde iyiyim…” diyerek sıralıyor.

Özcan, tabandan geldiğini, içinde bulunduğu halkı iyi tanıdığını, işinin gereği zaten insanlarla iç içe olduğunu belirtti.

“Halkı tanımak çok önemli” diyen Tanju Özcan, halkı kültürel anlamda eğitmenin önemine değinerek, yapılacak çalışmalarda eğitimin ilk sırada yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Özcan, “Bir belediye başkanı nasıl olmalı?” sorusuna da “Belediye başkanı hayal kurabilmeli ve heyecanlı olmalıdır” diye yanıt verdi ve eski belediyecilik anlayışının devam ettiğini, bunun da birçok sorunu beraberinde getirdiğini öne sürdü.

BOLU ÖĞRENCİ ŞEHRİ OLDU

Başkanlığa aday olursa bunu ilk eşiyle paylaşacağını dile getiren Tanju Özcan, ancak ailesinin siyasete sıcak bakmadıklarını ifade etti. Özcan, buna rağmen bu işi çok sevdiği için ailesinin her zaman yanında olacağını bildiğini ifade etti.

Bolu’nun en cazip yönünün coğrafi konumu ve doğal güzellikleri olduğunu kaydeden Özcan, bunların Bolu için bir avantaj olduğuna vurgu yaptı ve “Bolu, turizm şehri mi, yoksa sanayi şehri mi olsun diye yıllardır tartışılıyor; fakat Bolu şu an öğrenci şehri oldu ve bu Bolu için çok önem teşkil ediyor” dedi.

Özcan, ayrıca Boluluların yıllardır kandırıldıklarını da belirtti.

SORUMLULUK DUYGUSU TAŞIYORUM

“Çocuklarla aram çok iyi” diyen Özcan, Bolu'nun en büyük eksikliklerinden birinin onlar için hiçbir şeyin yapılmamış olduğu fikrinde. Özcan, park, spor yeri, çocuk tiyatrosu gibi yerlerin çocukların ruhsal ve psikolojik yapılarında olumlu etkilerinin olacağını da dile getirdi.

Özcan, mesleğinin dışında vakti çok kısıtlı olsa da siyasetle uğraştığını, insanlara faydalı olabilmenin kendisini çok mutlu ettiğini ve buna sorumluluk duygusunun da eklenmesi ile bu işi sevmesine yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Tanju Özcan, günümüz gençlerinin okumamalarından, siyasete, toplumsal olaylara çok duyarsız kalmalarından yakındı. Ayrıca bayanların siyasete olan ilgisizliğinin de altını çizdi.

SİYASETTE KAZANMAK DA KAYBETMEK DE VAR

“Başkan olduğum takdirde evime geldiğinizde karşınızda hiçbir sıfatı olmayan, yakın dostunuz gibi bir Tanju Özcan'ı bulursunuz” diyen Özcan, “Siyasette kazanmak da kaybetmek de var” şeklinde konuştu.

Tanju Özcan, bu iki sonuca da kendini hazır hissederken, kaybederse de siyaseti bırakmayacağını söyledi ve son olarak da şunları kaydetti: “Eğer bu işe soyunursam gerçekten bir şeyler üretmek için başlarım. Kafamda Bolu için bir çok proje var. Bunları hayata geçiririm ve bunları vatandaşlarla tüm samimiyetimle paylaşırım, onlara o heyecanımı hissettiririm. Bolu için elimden geleni yaparım.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.