Bolu’nun aynası

            03.06.2004

İnsanlar evlerinden çıkarken ayna karşısına geçerek boy endamlarına şöyle bir bakarlar. Yüzümde gözümde üstümde başımda dikkat çeken anormallik var mı kontrolüdür bu. Toplumu ilgilendiren konularda kontrol görevini yazılı ve görsel basın yapmaktadır. Medyanın bu iki güçlü kuruluşu sayesinde yöresel yurt ve dünya genelindeki olayları takip eder bilgileniriz.

Dünyamız, iletişim teknolojisinin jet hızıyla gelişimi sonucunda pin-pon topu gibi küçülüp ceplerimize kadar giriverdi. Bugün zengin fakir hemen herkesin evinde bulunan televizyon sayesinde kendi evimizin dışında gelişen olayları izleyebilme şansını buluyoruz. Toplum olarak öyle bir hale geldik ki, soframızdaki bir dilim ekmeğin eksikliğine aldırmadan televizyon noksanlığından etkileniyoruz. Bunun nedeni de komşuda ne oluyor merakından olsa gerek.

Ben sözü yayıncılık hayatında 10. yılını dolduran Köroğlu Televizyonu üzerine montelemek istiyorum. 1995 yılında emekli olduktan sonra Köroğlu Televizyonu yönetiminden davet aldım. Okulda yapılan sosyal etkinliklerden tanımış olmalılar ki henüz birinci yılını dolduran televizyonda göreve davet edildim. Benim için son derece onur verici olan bu teklife “Bu iş profesyonellik isteyen bir uğraştır. Lütfen bağışlayın” diye Sn. Ercan Gülen’e itiraz etmiştim. Okullarda, salon ve meydanlarda yapılan etkinliklerde olumlu olumsuz tepkiyi gözlemleyip tavır koyabilirsiniz. Televizyon öyle değil. Orada yaklaşık 5 cm çapındaki bir merceğin görüntülediği ekran karşısında bizi izleyenlerin tepkisini görme şansı yok. Her düzeydeki kültüre sahip insanları memnun ederek ekrana bağlamak kolay değil. Toplumun nabzını ‘ben yaptım oldu’ şablonuna oturtamazsınız. Bu konuda izleyenleri tatmin etmenin zorluğunu düşündüm. Sonra ne oldu, nasıl oldu Sn. Sabri İnceler’le birlikte kendimizi programların içinde buluverdik. Eğitim-öğretim ağırlıklı programlardan kaçamamıştık. Köroğlu Televizyonu’nun onuncu yılı belki bizim de başlangıç yılımız oldu.

İletişim alanında yerel Tv’lerin önemi çok büyük. Yöresel kültür ve sanat hareketlerindeki canlılığı ve yörenin sosyo ekonomik yönden gelişmesine ışık tutarlar. Güncel olayların nabzını tutar, yorumlarlar. Tarım, ticaret, sanayi ve turizm alanındaki çalışmaların verimlilikleri ve olmazsa olmazları üzerinde bilimsel düşünce üretilmesini sağlarlar. Toplumu ilgilendiren her alandaki başarı ve başarısızlıkları takip ederek ilgili kurum ve kuruluşları harekete geçirirler. Kısacası yerel televizyonlar yörenin aynasıdırlar. Onların ekranlara taşıdıklarını izledikçe, ekonomide, sosyal yapıda, kentleşmede nerede bulunduğumuzu, komşularımıza göre ne durumda olduğumuzu öğrenir, kendimize çeki düzen veririz.

Köroğlu Televizyonu’nun 10.kuruluş yılında kendi üzerine düşeni bu bağlamda tarafsız olarak yerine getirdiğine inanıyorum. Çok zor koşullarda güzel hizmetlerin üretilmesi belki mümkün olmayabilir. Ben televizyonculuğu “Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar” sözüne benzetiyorum. Bu sözün televizyonculuk için de kullanılacak tarafı var diye düşünüyorum. “Reklamlar çoksa program zenginliği vardır. Programlar zenginse reklam için talep fazladır.” Ulusal televizyonlardan yansıdığı kadar öylesine para kesen makinalar değil yerel televizyonlar. Elektronik sanayiindeki hızlı teknoloji değişimi, bu hızlı değişimin neden olduğu maliyetler, işin aynaya yansımayan mutfak görüntüsüdür. Toplumun mutluluğu için ekranlarını aydınlatan Köroğlu Televizyonu’na nice yıllarda yayınlarını sürdürmesi dileğimle tüm çalışanlarına ve yönetimine başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 832 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.