Bolu’nun geleceği

            25.08.2005

Modern kent olmanın olmazsa olmaz koşulları içinde mutlaka görkemli binaların, bol ve kaliteli çeşit ürünleriyle ticaret merkezlerinin olması yeterli değil.

Modern kent için havasının, cadde ve sokakların temizliği, suyunun kesintisiz akması, parkı bahçesi ve planlı yerleşiminin yanında şehrin trafik akışında yaya ve araçların rahatlığı olmalı. Modern kent içinde araç park alanları rahat, sokak ve caddeleri belirleyen levha ve trafik işaretleri doğru şekilde doğru yerlerde olmalı.

Bütün ve benzeri soruların,, olmalı olmamalı yanıtlarının muhatabı elbetteki Belediyelerimizdir. Eğer yeni bir kent oluşuyorsa şehircilik uzmanlarının günümüz ve geleceğin değişimlerini dikkate alarak yapacakları projelerle en güzelini dizayn etme şansı var. Peki kent,eski yerleşim merkezlerinden biriyse! Yapılaşma dört temel taş üzerine oturtulan, üstüne üstlük bir de tarihi tescilli damgasını yemişse. Yolları dar, günümüz motorlu araçlarına uygun değilse. Yapılan tüm çalışmalarda neyi ne kadar yerli yerinde yapmaya kalkarsanız kalkın, tornistan yapılan bir ceketin görünümü gibi eski cep yerlerinin görünümünü yok edemezsiniz. Günümüz Belediyelerinin yaşadığı sorunlarda, değişen ve teknolojik olarak gelişen dünyamızda belde insanlarının rahatı için, eskiyi ters yüz ederek güzel görünen fotoğrafın karelerini uygun olarak doldurabilme güçlüğü var. Seçim dönemlerinde herşeyde, bol kepçeden vaadlerle seçmen karşısına çıkılsa da, masanın sahibi olduğunda bazı gerçeklerle yüz yüze kalınır, ayak yorgana göre uzatılmaya özen gösterilir. Hemen her Belediye Başkanının karşılaştığı sorunların içinde ekonomik sıkıntılar öncelikli sırayı alsa da, hizmet için gene de bir şeyler yapılır.

Kısa süre de olsa, her iki dönem belli zaman diliminde Belediye de görev aldığımdan, bardağın dolu tarafına bakmak istiyorum. Bu bağlamda Gölköy de yapılan 3. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet Özbostancı’nın bahsettiği büyük proje hakkında bilgilenmek üzere Başkan Sn. Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret ettim.

Başkan, "Ciddi bir şeyler yapıyoruz ama basına yeteri kadar yansıtamıyoruz" dedi. Basın toplantıları yapıyoruz katılmıyorsunuz diye sitem ettiğinde, köşe yazarlarının davetsiz toplantılara gelmeyeceğini söyledim.

Ve başkanın arabasındayım. Bolu’nun Güney Doğusunda olan yol ağındaki çalışmalarını yerel basından okuyor, bazılarını da, o bölgelerden geçtiğimde görüyordum. Bu çalışmaların Batı ve Güney bölgelerinde de başladığını bir dostun düğünü için Aygündüz Düğün Salonuna giderken görmüştüm.

Başlangıç yerimiz Emin Baran Caddesi imam hatibe uzanan yol oldu. 25 metre genişliğinde olarak çalışmaların başladığı bu yol, üniversiteye kadar uzuyor. Bu bölge de daha önceki dar ve çıkmaz sokaklarla kavşaklarda çok ciddi anlamda faaliyetler var. Bir ara takıldım, "hayrola başkan bu çalışmalarda hazine falan mı buldunuz! Yapılan çalışmalarda istimlaki gerektiren olaylarda olmalı. Nasıl karşılıyorsunuz?" Gülerek cevaplıyor, "Tatlı dil, güleryüz. Vatandaşa ne olacağını usanmadan anlatıyor gönlünü alıyorum. Yaptığım ve kullandığım psikolojik sermaye. Zorluklar da oluyor ama yapılanlar görüldüğünde vatandaşımız, sağduyulu ikna olması kolaylaşıyor. Sümer Mahallesi ve Çıkınlar bölgesi şehrin güneyindeki ana arter gerçekten rahatlayacak."

Peki, "DSİ ile yapılan anlaşma ve güney çevre yolu çalışmaları?" diyorum. Orası elimizde olan hazır sermaye. Bu hale gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor. Çıkınlar mahallesinden Kuruçay Mevkiine geçiyoruz. Oto Galerisi için ayrılan bölge ve uzun süre tartışılan LPG tüp deposu. "Burası için çok şeyler yazıldı çizildi. Sizce bahsi geçen tehlike yok mu diyorum". "Doğru" diyor. Çok şeyler yazıldı ama hiç kimse Tugay’a gidip de sormadı. Atışların bu istikamette olup olmadığını! Tüm tüpcüleri biraraya toplayan güzel bir mekan yapılmış. Oradan şantiyeye geçtik. Malzemenin işlendiği mekan. Toz duman içinde,"Burada bu bölümü de malzeme alınan bölgeye kaldıracağım. Buradan geniş bir alan kazanacağız" dedi. Bordür ve kaldırım taş çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Bütün işlemleri personeliyle yaptığını ifade ediyor. Yollarda çalışanlar tanığım yüzlerdi. Yol genişletme çalışmalarıyla birlikte kaldırım çalışmaları da devam ediyordu. Çalışmaların Bolu’nun geleceğine yönelik olduğunu ve 2005 yılı sonunda bitirilmesine çalışacaklarını ifade etti. Bolu’nun güzelliği. Bolu insanının rahatı için emeği geçen herkese teşekkür borcumuz olmalı. Kolay gelsin diyorum. Büyük projeyi de bir başka yazımda.

Bu yazı toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.