Bolu’nun gerçek yıldızları

Bolu’nun gerçek yıldızları

Bolu'nun dağ köyü Çobankaya'da bulunan, Şehit Murat Paçal İlköğretim Okulu 8'inci sınıfında eğitim gören 10 öğrencinin 6'sı, dershaneye gitmeyerek, öğle aralarında ve teneffüslerde ders çalışıp, Anadolu liselerini kazandılar. İnsanlar çocuklarının Anadolu Liselerini kazanmaları için binlerce lirayı dershanelere akıtırken, Çobankaya'da çocuklar, kafa kafaya verip ders çalışarak, Anadolu Liselerini kazandılar.

Bolu Merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan Çobankaya Köyü'ndeki, Şehit Murat Paçal İlköğretim Okulu 8'inci sınıfta eğitim gören 10 öğrenci, vatandaşların verdiği kitaplarla oluşturulan küçük bir kitaplığı bulunan ve interneti olmayan okullarında zor şartlar altında, Seviye Belirleme Sınavı'na hazırlandılar. Yaşadıkları dağ köyünün kent merkezine uzak olması nedeniyle, dershaneye de gidemeyen öğrenciler, öğle aralarında ve teneffüslerde bir araya gelerek ders çalıştılar. Öğretmenlerinin de desteğiyle el ele veren öğrenciler kendilerine sınavı kazanma sözü verdiler. SBS'ye giren 10 öğrenciden 6'sı, Anadolu liselerini kazandı. 10 öğrenciden 6'sının sınavı kazanması, okul yönetimini de mutlu etti.

OKULUMUZUN ADINI DUYURMAK VE İYİ YERLER KAZANMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK

Sınavı kazanmanın mutluluğu gözlerinden okunan öğrenciler, okula sınav sonuç kağıdını almaya da, kendi kullandıkları traktörlerle geldiler. 14 yaşındaki öğrenciler Kadriye Sınmaz Bolu Anadolu Öğretmen Lisesi, Meryem Kılınçarslan, Samet Sayit, Mustafa Demir ve Tuğçe Şen Bolu Anadolu Lisesi'ni kazanırken, Cihat Çoban da Sakarya Sosyal Bilimler Lisesi'ni kazandı. Traktörlere doluşarak okula gelen öğrenciler, Okul Müdürü Ayhan Kurt'tan sınav sonuç belgelerini aldılar. Başarılı öğrenciler, kütüphanede bir süre kitap okuduktan sonra evlerine döndüler. Avukat olmak istediğini belirten Kadriye Sınmaz, "Okulumuzun adını duyurmak ve iyi yerler kazanmak için çok çalıştık. Yılmadık ve başarmak için sürekli çalıştık. Öğle aralarında ve teneffüslerde sürekli ders çalıştık. Öğretmenlerimizin de desteğiyle sınavda başarılı olduk" dedi.

Grup olarak her dakika sınavı düşündüklerini söyleyen Tuğçe Şen ise, "Boş zamanlarımızda sürekli ders çalıştık. Test kitapları aldık. Bol bol test çözdük. Köy ilköğretim okulunun da başarılı olabileceğini herkese gösterdik" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.