Şenda Aksungur

Şenda Aksungur

BOLU’NUN ÖNCELİKLERİ 1. olarak deprem can güvenliği sağlanmasıdır

 

Anadolu’nun incisi  yeşil BOLU’ muzun  güzellikleri  yaşama sevincini arttırıcı pek çok özelliğinin yanı sıra üzerinde durulması gereken konular bulunmaktadır.Bunlardan en önemlilerini  inceleyeceğiz:

A)DEPREM CAN GÜVENLİĞİ :

Herkesin çok iyi bildiği bir gerçek ; Bolu  1.DERECE DEPREM KUŞAĞINDA’ dır.Üstelik Bolu yu KAF kuzey ve güney yönlerinde bulunan fay kırıkları ile kuşatmıştır.  Yani  Bolu’muz bu fayların arasında bulunan yeryüzü parçasında yer almaktadır.  SAKARYA-AKYAZI –DÜZCE ve BOLU dünya deprem literatüründe bulunan bir yeryüzü bölümünü teşkil etmektedirler.

Ancak bildiğiniz gibi canlıları deprem değil  BİNALAR öldürmektedir. BU GÜVENLİ YAPILARI YAPMANIN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYMAKTADIR. Bolu olarak bu gerçeğin farkındayız konuya ilişkin olarak  kurucusu olduğum İMO –İNŞAAT MÜH.ODASI OLARAK  GERÇEKTEN ÇOK ÖZVERİLİ VE DEĞERLİ ÇALIŞMALAR  YAPARAK BOLU HALKININ GÜVENLİKLİ BİNALARDA OTURMASINA  önemli KATKI SAĞLADIĞIMIZ  GERÇEKTİR. 1999 12 Kasım depreminde de  aldığımız  hasarın  düşük olmasında bu çalışmalarımızın  katkısını  görmüş olduk. Bu tarihten sonra kurulan YAPI DENETİM BÜROLARI ile birlikte IMO’nun statik proje  denetimi sona ermiştir. Ben yapı denetimlerinde ciddi çalıştıklarına inanmakla  birlikte inşaat   ruhsatı veren resmi kuruluşların hepsinin yine meslek kuruluşlarının  görüş ve ÖNERİLERİNİ DİKKKATE ALMALARINI  TEMENNİ ETMEKTEYİM .

Özellikle belediyelerin şehir planlarının  yapımında  deprem gerçeğini ÖNE ALARAK HAREKET ETMELERİ  GEREKMEKTEDİR. Deprem güvenliğini aşağıdaki başlıklarda inceleyebiliriz:

A-1KAÇAK YAPILAŞMANIN ÖNLENMESİ:

Türkiye geneline baktığımızda mevcut yapı stoğunun sadece %8 -10 gibi bir bölümünün mühendis mimar elinden çıkarak hazırlanan projelere göre verilen inşaat ruhsatları doğrultusunda yapıldığı görülmektedir. Son zamanlarda  TOKİ ve kooperatif türü yapılaşmaların artması ile bu rakam biraz artsa da  yinede  %15 e ulaşıp ulaşmadığı belirsizdir. BOLU BELEDİYESİ BU KONUDA BAŞARILIDIR.  ilimiz merkezinde ruhsatsız yapılaşma yok denecek kadar düşük bir düzeydedir.

A-2-YERLEŞİM YERLERİNİN TESPİTİ VE ZEMİN ÖZELLİKLERİNİN  BİLİNMESİ

Şehir İMAR PLANLARI yapılırken yerleşim bölgelerinin  toprak yapıları  fay zonları tespit edilerek yapılaşma bölgelerinin tespiti  gerekir. Bu konu deprem için çok önemlidir, zira deprem dalgaları güçlü zeminlerden hızlı geçer yada buralardan geri dönerek yumuşak bölgeleri  sarsarlar. Bunu bir peynir ve bir yoğurt parçasının üstüne yerleştireceğimiz kürdan gibi çubuklarla deneyebiliriz.  Göreceğiz ki o kapları salladığımızda yoğurt  yumuşak bir materyalde çubuğumuz iki tarafa uzun zaman sallandığı halde diğer katı materyalde kısa sürede  duracaktır. Öyleyse yerleşim bölgelerimiz  nispeten daha güçlü zemini olan bölgelere doğru  yer alacak  şekilde şehir planları yapılmalıdır. Ancak maalesef geçtiğimiz dönemlerde İMAR KANUNUN 18. MADDESİ İLE TARIM ARAZİSİ OLARAK  VASIFLANMASI GEREKEN YUMUŞAK VE SULAK ARAZİLER ARSA YAPILARAK   YERLEŞİME AÇILMIŞTIR. BU ÇOK BÜYÜK BİR HATADIR VE EN KISA ZAMANDA  BU HATADAN  VAZGEÇİLMESİ  GEREKİR.  HATTA ELZEMDİR DİYEBİLİRİZ. Bu madde 1, olarak ele alınması gereken bir maddedir.

A-3: GÜVENLİ PROJE, GÜVENLİ  İNŞAAT MALZEMESİ VE GÜVENLİ İŞÇİLİK  YAPILMASI: Bu konu yapılaşmanın vazgeçilmeyecek  ANA MADDESİDİR. Yine belediyelerin kontrolünde mühendis, mimar ve yapı denetim bürolarının  çalışmalarının düzgün ve özverili, dikkatli olmaları ile doğru orantılı bir iş kolu olarak yer almaktadır. İhmale gelme,z savsaklanamaz bir konu olup görev bilinci ve insan sevgi ve saygısıyla doğru orantılı  bir konudur.Malzemeler denetlenmeli  özellikle demir ve beton kalitesi ,işçiliği  çok düzgün olmak zorunluluğu vardır.

A-4: DEPREM YERYÜZÜ KAYITLARININ  TAKİBİ VE  BUNA GÖRE  TAHMİN YAPILABİLME  İMKANININ  DEĞERLENDİRİLMESİ

Günümüzde artık teknolojiler her gün ilerlemektedir. Ve bize düşen ise bunları deprem konusunda da kullanabilmektir. Bu meyanda vaktiyle Bolu da yapıldığı zaman şiddetle karşı koyduğum deprem müzesinin İPTALİ VE YERİNE DONANIMLI BİR AKOM MERKEZİNİN  KURULMASI  YÖNÜNDE OLACAKTIR.

Son olarak

DEPREM GÜVENLİĞİ  KONUSUNDA DA D100’ÜN YENİ GÜZERGAHININ   GÜNEYE ALINMASI  ÇOK BÜYÜK BİR HATA OLACAKTIR. BU SADECE KUZEY ANADOLU FAYININ (KAF) BU BÖLGEDEN GEÇMESİ   İLE BİRLİKTE  SUYA DOYGUN OLAN  VE BOLUNUN EN SON KALAN  TARIM ARAZİLERİNİN  DE  BU BÖLGEDE OLMASIDIR.

Bu arada maalesef geçen dönemlerde imar 18.madde düzenlemesi ile talan edilen tarım arazisi YOK EDİLME  KONUSU TAMAMEN KALDIRILMALIDIR. YETER ARTIK MİLLETİN CANI BURNUNA ÇIKMIŞTIR.

Zaten bu  18. madde  kanununun başında MÜCAVİR SAHA DIŞINDA KALAN ARAZİLER İÇİN diye ibare varken neden mücavir saha içinde de uygulanmıştır. ASLINDA YAPILAN OLAY BAŞTAN AŞAĞI YANLIŞ VE HAKSIZ BİR UYGULAMADIR VE KALDIRILMASI GEREKİR .                                                          

BOLUNUN DEPREMSELLİĞİ’NİN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ

SON  günlerde deprem aktivitelerinin  artış göstermesi üzerine size 22/12/2019 da gazetede çıkan yazımı bir kere daha GÖZDEN GEÇİREREK  SN BOLULULARI VE YÖNETİCİLERİNİ  BİR KERE DAHA UYARMAK İSTİYORUM.  Bu yukarıda bahsettiğim tarihteki yazımda bahsettiğim konular hakkında görüldüğü kadarıyla pek bir değişiklik bulunmuyor fay hatları yerinde ve hafif hafif kımıldanıyorlar daha doğrusu 2021 itibariyle hareketlenme tüm TÜRKİYE ALANINDA arttı bunu Güney EGE ve AKDENİZ ÇEVRESİ ile GÜNEYDOĞU ÇEVRESİNDE DE GÖRÜYORUZ.

 Ancak BOLU ŞEHRİ OLARAK ASLA UNUTMAMIZ GEREKEN ÖNEMLİ KONULARIN EN BAŞINDA BOLUNUN DEPREMSELLİĞİNİ BİLMEK VE  YAŞAMIMIZI BU GERÇEĞE GÖRE  DÜZENLEMEMİZ  OLDUĞUDUR.

YUKARIDA BAHSETTİĞİM YAZIMIN SON BÖLÜMÜNDE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ BOLU’YA AKOM YAPILMASINI ÖNERDİM BU KONUDA BELEDİYE VE DEVLET İŞBİRLİĞİ İLE BOLU’ YA AKOM yani AFET KOORDİNASYON MERKEZİ KURULMASI FEVKALADE YERİNDE BİR DURUM OLACAKTIR.

KONUYA İLİŞKİN OLARAK SN MİLLETVEKİLLERİMİZİ SN VALİMİZİ VE SN BELEDİYE BAŞKANIMIZI GÖREVE DAVET EDİYORUM. BİR DEVLETİN EN ÖNEMLİ GÖREVİ VATANDAŞININ CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKTIR. KAHRAMAN ORDUMUZ VE POLİSİMİZ DIŞ VE İÇ SALDIRILAR DA NASIL KARŞI KOYARAK VATANDAŞIMIZI KORUYORSA  AYNI ŞEKİLDE TABI AFETLERE KARSI KORUNMADA  DEVLET VE  YEREL YÖNETİMLERDE GÖREVLERİNİ YAPMAK ZORUNDADIRLAR. Bunu hatırlatmak istedim ve işbirliği içerisinde çalışılmasını temenni ediyorum.

                                                                                          ŞENDA AKSUNGUR -İNŞAAT MÜH -BÜ1974

                                                                                           İMO BOLU KURUCU BAŞKANI 1986

Bu yazı toplam 1388 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.