Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Bolu'nun Suyu Kireçli

            26.05.2004

Hem de çok kireçli ve sert.

Bunu bilmeyen yok, ben de yeni bir şey söyleyip yazmıyorum. Herkesin konuştuğu ve yıllarca bir türlü çözüm bulunamayan konuyu bir kere daha dile getirip kamuoyunun önüne seriyorum.

Şu an Bolu'nun kullandığı suyun yarısı kuyu suyu. Kuyu sularını kullanmak hem pahalı bir çözüm hem de sağlıksız (belli bir süre sonra bakteri üretmeye başlar) ayrıca sıvılaşma dediğimiz toprak altı hareketlere sebep olabilir, toprak kayması ve çökmeler olabilir.

Bolu'nun su sorunu bugünkü sorun değil. Belediye Başkanlığı seçimlerinde bütün adaylar su konusuna değindi, çeşitli çözümlerle Bolu halkının karşısına çıktı. Bütün adaylar su sorununa değindiğine göre Bolu ciddi bir su sıkıntısı içinde olduğu, çözülmesi gereken bir numaralı sorun olduğu tescil edilmiş oldu.

Saygıdeğer büyüğüm eski Belediye Başkanımız Muzaffer Işın Karadere ormanlarından boşa akan suyu Bolu'ya getirebilmek için epey uğraş verdiğini biliyorum. O su gerçekten çok temiz, kaliteli kökez suyu ayarında bir su hem kullanmada hem içmede kullanılabilecek kalitede.

Ancak suyu Bolu'ya getirmek hayli masraflı, zaman isteyen ve de devletin el atmasını gerektiren bir yatırım.

Süratli ve ekonomik çözüm için elimizde tek seçenek kalıyor, o da Gölköy Baraj Gölü’ndeki suyu Bolu'ya getirmek.

Gölköy Baraj Gölü’ndeki suyun Bolu’ya getirilmesi Necdet Gören'in Belediye Başkanlığı zamanından başlar. Zamanın değerli ve Bolumuz’un önemli Valilerinden Sayın Yener Rakıcıoğlu ile birlikte Bolu'nun su kaptajı tabir ettiğimiz bu baraj suyunun temiz kalabilmesi için etrafının yapılaşmasını önlemekte çok uğraş verdik.

Burada bir anımı anlatmadan geçemeyeceğim. O zamanın bazı bakan ve milletvekilleri, bürokratlar Gölköy Baraj Gölü’nün etrafından arsa satın almışlar. Konut yapmak için vilayetten izin istiyorlar. Yukarıdan da Valimize bir hayli baskı var. Bolu'nun istikbaldeki su kaptajı olacak bu yerin yapılaşmasını önlemek için Valimiz Yener Rakıcıoğlu Belediye Başkanımız Necdet Gören, Bayındırlık ve İskan Müdürümüz Sabri Fırat ve ben (ben o zaman Mimarlar Odası Başkanıyım) büyük gayret içine girdik. Vilayette seri toplantılar yapıyoruz benim arşivimden bulup çıkardığım kıyı koruma kanunu kitapçığı ile sorunu çözdük ve o kanuna göre yapılaşmayı önledik. Bu arada sevgili Sabri Fırat da bu kanunu niye daha önce bana bildirmedin diye babacan Valimiz Yener Rakıcıoğlu'ndan bir güzel fırça yemişti.

Aradan yıllar geçti Valimiz emekli oldu, davet ettiğimiz bir Mimarlar Odası gecemizde konuşma yaparken bu konuyu dile getirip yapılaşmayı önleme konusundaki gayretimden övgüyle söz etmişti.

Belediyelerin bir numaralı işi şehirlerde halkına kaliteli, temiz ve sağlıklı su temin etmektir.

Öğrendiğime göre Gölköy Baraj suyunun Bolu'ya bağlanması için geri ödemesiz bir kredi sağlanmış. Uygun bir tepeye güzel bir arıtma istasyonu yapılarak Bolu'ya su verilebilir. Rakım olarak Bolu’dan yüksekte olan bu barajdan su kendi cazibesiyle şebekeye verme imkanı olursa halkımız daha ucuz su kullanma şansına sahip olacaktır.

Bolu’nun su sorununu çözmek genç, dinamik, çalışkan inşaat mühendisi Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'a nasip olacağı düşüncesindeyim.

Cahit Dinçtürk Abimizi Kaybettik

Bir Bolu sevdalısı olan Bolu'nun pek çok sosyal aktivitelerine damgasını vuran saygın, çalışkan ayrıca Bolu'nun pek çok özelliklerini kitaplar yazarak ön plana çıkaran Akpınar Mahallesi’nden komşum, büyüğüm sevgili Cahit Abimin vefatına büyük üzüntü duydum.

Kendisine Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Bu yazı toplam 2105 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.