Bolu’nun “Yeni Abant’ı” elektrik de üretecek

Bolu’nun “Yeni Abant’ı” elektrik de üretecek

Bolu'nun “Yeni Abant'ı” olacak Seben Taşlıyayla göletinden elektrik de üretilecek. Su tutulmaya başlanan ve Abant'ın 7 katı büyüklükte olacak göletten, 70 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilmesi öngörülüyor.

Bolu'nun “Yeni Abant'ı” olacak Seben Taşlıyayla göletinden elektrik de üretilecek. Su tutulmaya başlanan ve Abant'ın 7 katı büyüklükte olacak göletten, 70 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilmesi öngörülüyor.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, Seben Taşlıyayla Göleti'nin su hatlarına kurulacak olan 2 Hidroelektrik Santrali (HES) ile elektrik üretileceğini açıkladı.

Akduman, gölete ilişkin çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, “Bu yıl ilave su alma kanalları ve boru ile sulama hatları çalışmaları yapılacak. Gölet mevcut havzası ile ancak 2-3 senede dolmakta. 2009 yılında projenin tamamlanabilmesi için toplamda, 4 milyon 327 bin TL ödeneğe ihtiyaç var” diye konuştu.

BU YILDAN İTİBAREN SULAMADA KULLANILABİLECEK

Bu ödeneğin 4'te biri karşılandığında Özel İdare iş makine ve personeli ile Göletin tüm işlerinin bitirilebileceğini kaydeden Akduman, “Ayrıca Taşlıyayla Göleti, biriken su dere yatağına kontrollü şekilde bırakıldığında 2009 yılı Haziran ayından itibaren sulamada kullanılabilecek ve gölete yapılan masrafları geri dönüşümlü olarak geri ödemeye ve ekonomiye getiri sağlamaya başlayacak” dedi.

“70 BİN KİŞİNİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK”

Tahsin Akduman kurulacak olan Hidroelektrik Santralleri ile ekonomiye çok büyük bir kazanç sağlanabileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Seben'e döşenecek sulama suyu hatlarına kurulacak iki kademe HES santralinden 70 bin kişilik bir nüfusun elektrik ihtiyacı karşılanabileceği tahmin edilmektedir. Taşlıyayla boru hatları ile sulama projesiyle, Bolu İl Özel İdaresi tarafından 2005 yılında projelendirilen 'Bolu Seben Taşlıyayla Sulama Göleti' projesinde sağlanan suyun daha fazla alanda sulama sağlaması için ayrıca bazı çalışmalar da yapılmaktadır. İlave olarak 2009 yılı içinde göletin suyunun Seben yoluna paralel döşenecek borularla ilave sulama alanlarına taşınması için ilave fizibilite ve proje çalışmaları devam etmektedir.”

HES projesinin çevreye hiç bir zararı olmayacağının altını çizen Akduman, “Taşlıyayla Göleti ile Seben İlçesi arasındaki 800 metrelik rakım farkı iki kademeli olarak tesis edilecek olan HES tesisleri ile enerji üretimine uygun hale getirilecektir. Taşlıyayla HES projesi ile çevreye hiçbir zarar vermeksizin enerji üretilmesi ve aynı zamanda Seben İlçesi'nin sulamasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.

“BOLU'NUN TURİZMDE GÖZBEBEĞİ OLMAYA ADAY”

Abant Gölünün 7 katı büyüklüğünde 8,3 kilometre kare yüzey alana sahip olacak olan gölün bin 440 rakımında yüksek yayla gölü hüviyetini kazanacağını söyleyen Tahsin Akduman, “Etrafının da ormanlarla çevrili olması bu bölgeye eşsiz bir güzellik sağlayacaktır” dedi.

Göletin balıkçılığı geliştireceğini ve ekonomiye katkı sağlayacağını vurgulayan Akduman, “Gölet, Abant ve Kartalkaya arasında bulunması sebebiyle de İlimiz turizminde göz bebeği olmaya adaydır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.