BOLUSPOR İSTANBULSPOR'U YENEREK LİGDE KALDI

BOLUSPOR İSTANBULSPOR'U YENEREK LİGDE KALDI

1970-71 sezonunu 13.olarak tamamlayan Boluspor, 1971-72 sezonunda da küme düşmeme mücadelesi verdi.

Yönetim Kurulu'nda yoğun tartışmaların yaşandığı, istifaların meydana geldiği, ilginç olayların olduğu ve finansal problemlerin doruğa tırmandığı sezon sonunda bütün bu olan bitene karşın Türkiye 1. Ligi'nde tutunabilmek, Boluspor açısından başarı olarak kabul edilmelidir.

Boluspor, 16 takımlı 1. Lig'de sezonu sondan üçüncü olarak tamamlıyor.

Üç büyüklerden resmi maçlardaki ilk galibiyetini Fenerbahçe'yi Bolu'da 3-2 yenerek gerçekleştiriyor.

Sezonu -10 averajla ve 8 galibiyetle tamamlıyor.

Ve tabii sezon sonuna doğru ise kritik maçlar birbirini kovalıyor.

1971-72 sezonunda ligde Es-Es fırtınası esmeye başlamış.

Sezonu, şampiyon Galatasaray'ın arkasından bitiren Es-Es, 63 gol atarak son yılların gol rekorunu da kırıyor.

İşte 1971-72 sezonunun son iki maçı hem Boluspor açısından çok önemli, özellikle son maç Galatasaray-Boluspor maçı ise birinci ligde şampiyonluğu belirleyecek.

İşte burada sözü Yener Bandakçıoğlu'na bırakmakta fayda var.

Boluspor Kulübü'nün yaşayan canlı tarih tanığı Yener Bandakçıoğlu'ndan başka kimse 1971-72 sezonunda olan biteni anlatamaz.

“Şimdi biz 1971 – 1972 sezonunun sondan bir önceki maçında İstanbulspor' la karşılaştık. Maç Bolu' da oynandı. O yıl antrenörümüz Kadri Aytaç' tı. O zaman İstanbulspor' un meşhur futbolcuları vardı. Cemil ( Turan ) , Alpaslan ( Eratlı) , Kasapoğlu gibi. Şimdi o maçın ikinci yarısında bir penaltı kazandık. Soner kardeşimiz penaltıyı gole çevirdi. Hal tarafındaki kaleye atılmıştı. Kaleciyi sağa yatırıp, topu sol köşeye vurmuştu. Daha sonra ikinci golü attık, ligde kalmayı garantilemiştik. Yani son maçımıza, İstanbul deplasmanına elimizi, kolumuzu sallayarak gideceğiz.

Bu arada Anadolu Yıldızı olarak Eskişehirspor sahneye çıktı. Eskişehirspor lig şampiyonluğunu zorlar bir hale geldi. O sezon bu yarışta rakibi Galatasaray' dı. İkisinden biri şampiyon olacak. Tabii biz bir Anadolu Kulübü olarak bütün kalbimizle Eskişehirspor' un şampiyon olmasını arzu ediyorduk.

O ara Eskişehirspor' la temaslar başladı. Bizi bir teklif getirdiler. Biz tabi masraf olmasın diye ne kampa gireceğiz, nede futbolculara prim vereceğiz. Nasıl olsa ligde kalmışız. Eskişehirspor' un sunduğu teklifi yönetim kurulu kabul etti. Emniyet Motel' de takımımızı kampa aldık. Masraflarını Eskişehirspor karşılıyor. Ayrıca İstanbul' da kalacağımız Taksim' deki Santral Otel' in masraflarını da Eskişehirspor karşılayacaktı. Birde futbolcularımıza bir prim veriyor. Teşvik için.

Kendilerinin de bizden istedikleri iki şart vardı. Antrenörümüz Kadri Aytaç' ın sahaya girmemesini istiyorlardı. Kadri Aytaç, Galatasaray kökenli bir futbol adamıydı. Genel Kaptanımız Altan Doyran' da Galatasaray' lıydı. O da sahaya girmeyecek. Şartlar bu. Bizde bu iki şartı kabul ettik.

Kadri Hocaya bu karar Bolu' dayken tebliğ edildi. Hoca profesyonel bir arkadaşımız; belki kırıldı ama, takımla İstanbul' a gelmedi.

İstanbul' a gittik. Genel Kaptan takımın başında. Rahmetli cennet mekan Başkanımız Kamil Bilgihan, Yönetim Kurulundan yine rahmetli Hayrettin ağabey. Bir süre sonrada Genel Sekreter olarak ben Taksim' deki Santral Otel' e mülaki oldum.

Şimdi Altan ( Doyran ) Boluspor' un eski futbolcusu. Genel Kaptanı ve Kulüpte epeyce ağırlığı olan bir arkadaşımız. Bu kararı Altan' a kim söyleyecek. Sevdiğimiz bir arkadaşımız. Yine görev bana düştü. Ben kararı Altan' a tebliğ ettim. Yönetim Kurulunun, kendisinin maça çıkmasını istemediğini söyledim. Sonuçta kabul etti. Benim mahalle arkadaşım, çocukluk arkadaşım. Soyunma odasından tribüne çıktı. Bunun sonucunda Genel Kaptanlıktan istifası ile bu olayların iç yüzünü anlatan bir mektup bıraktı. Sahaya Kamil Bilgihan' la ben girdim. Sahaya girmek biraz fors istiyordu.

Galatasaray o gün bizi 2 – 0 yendi ve şampiyon oldu. Bu iş böylece neticelenmiş oldu.

O tarihte Aydın Begiter, Eskişehirspor' un Genel Kaptanıydı. Birde onların İhsan Dağdeviren diye çok muhterem bir yöneticisi vardı. Aynı zamanda menajer gibi, Kulüp müdürü gibi çalışıyordu.

Rahmetli Celal Sölpük' te Eskişehirspor' un Kulüp Başkanıydı. Ama bizle bütün teması kuran İhsan Dağdeviren' di. Biz Galatasaray' ı yenemedik. Daha doğrusu gücümüz yetmedi ve Galatasaray o sezonun şampiyonu oldu.”

Peki bu noktada daha takımın kamp yaptığı otelde istifasını veren Genel Kaptan Merhum Altan Doyran, bu kararının gerekçesi olarak neleri iddia etmiş:

“Boluspor Kulübü Başkanlığı'na

Galatasaray maçından önce saat:05.00'te istifa ediyorum. Sebeplerini açıklayacağım.

Boluspor Kulübü Başkanlığı'na

BOLU

Galatasaray maçından bir saat önce istifa ederek, istifamı Kafile Başkanına verdim. Sebeplerini açıklayacağımı yazmıştım. Sebepleri aşağıdadır:

1-Salı günü yapılan toplantıda, İstanbulspor kadrosu ile maça çıkılıp buna göre hazırlanacağını görüşmüştük.

2-Kulüp Başkanının teklifi üzerine, takımın acele olarak Emniyet Motel'de kampa alınması direktifi üzerine tarafımdan bütün futbolculara tebliğ edilerek duyuruldu.

3-Takımın kamp kadrosu ise, diğer idarecilerle 2. Başkanın da fikri alınmak suretiyle, futbolculara duyuruldu. Takım Kaptanı Lütfü'ye ise, yanında bulunan birkaç futbolcu ile beraber tebligat yapıldı ve İstanbulspor kamp kadrosu kampa girecek diye. Lütfü'nün verdiği cevap ise, bütün takım kampa alınacak, biz Kabil Bey ve Ergun'la böyle konuştuk. İstanbulspor kadrosu dışında olanları da, yani bütün futbolcuları alacaksın ve almaya mecbur olacaksın diye masör ve futbolcuların yanında benimle adeta alay edercesine konuştu. Durum Başkan, 2. Başkan ve diğer idarecilere bilgi bakımından iletildi.

4-Maalesef ki kampa giren kadro, haberim olmadan Lütfü'nün yaptığı liste ve dediği kadroyla girildi.

5-Cuma günü ise, Kafile Başkanı İrfan Dolapçı'dan izin almak suretiyle, İstanbul'a gittim.

6-Cumartesi günü ise, takım Santral Otel'e geldi ve orada karşıladım. Bütün futbolcular geldiği için, takım kadrosu ise 16 kişi olduğundan 2 futbolcunun çıkması icap ederdi. Lütfü tarafından Yakup'un kadrodan çıkarılması, Ferit ve Sami'nin alınması için benimle münakaşaya girdi. Neticede Ferit ve Sami Kafile Başkanının da fikri alınmak suretiyle, kadrodan çıkartıldıkları tarafından tebliğ edildi.

7-Pazar günü öğleden sonra ise, idareci arkadaşlarımdan Yener Bey, Hayrettin Bey, Hulki Bey, Yavuz Bey ve Başkanımız geldi.

8-Maç kadrosu otele gelen arkadaşlar tarafından yapıldı. Ben ise niçin fikrim alınmadığını sordum. “Eskişehir idarecileri böyle istiyor, sen karışma” cevabıyla karşılaştım.

9-Bundan sonra idareyi genel sekreterimiz ele aldı.

10-Otelden çıkınca, Genel Sekreterimiz futbolcuları taksiye bindirdi ve İbrahim ile Mehmet takıma koyulmamasından dolayı şuurlarını kaybetmesinden sonra, Yener Beyle münakaşa ettiler.

11-Stada gittiğimde Başkan ve Yener Bey, sahaya benim girmememi, Eskişehir idarecilerinin böyle istediklerini tebliğ ettiler. Ben de maçtan bir saat evvel istifa ederek sebeplerini açıklayacağımı söyledim.

12-Maça çıkmadan önce sakatların oynatılmamasını, zira 20 veya 30.dakikada sahadan çıkacaklarını, Lütfü ve Vadi'nin oynatılmamasını söyledim. Malum veçhile her iki futbolcunun yüzünden iki gol yedik ve ikinci devre sakat futbolcularımız çıkıp sağlamları girince, takım gol yemedi.

13-Kafile Başkanı dururken, sahaya Genel Sekreterimiz girmiştir.

14-Maçtan sonra öğrendiğime göre, Takım Kaptanı Lütfü Ankara'ya, Aydın Begiter'e telefon ederek Genel Kaptan Altan, Mehmet Başaygün ve Kadri Bey, İstanbul'a giderken motelde yemek yediler ve dolayısı ile maçı sattılar. Onun için Bolulular Altan, Mehmet, İbrahim ve Yakup'un sahaya girmesine mani ol ve benim yaptığım şu takım çıksın diyerek, bunlara yer verilmesin demiş. Bunun üzerine Aydın Bey, Kamil Bey'e telefon ederek, verilen direktifleri Genel Sekreterimizle birlikte yerine getirdiler.

15-Arkadaşlık yaptığım bir kimseyi uğurlamak veya idare heyetinin işine son verdiği bir antrenöre, idare heyetinin kararını tebliğ için onunla beraber olmak bir suç mu? Bunu İrfan Bey ve Yener Bey biliyorlar. Zira, kendileri o gün hadisenin içindeydiler.

16-Boluspor'u herhalde Eskişehir idare ediyor ve istediği futbolcu ve idareciyi kötü damgayı vurarak kulüpten ve takımdan uzaklaştırabiliyor. Ve maalesef ki kulüp başkanı ve prensiplere sadık arkadaş ve kulüp haysiyetini koruyan Genel Sekreterimiz bu ithamları kale alarak, beni ve Bolulu futbolcuları haysiyetsiz ve şerefsiz yapılmasına müsaade ediyorlar. Benim ve öyle zannediyorum diğer Bolulu futbolcuların da haysiyet ve şerefleri satılık değil. Aksini iddia edene, alnım ve mazim açık.

17-Eskişehir idarecilerinin dediği olduğu için, maalesef ki bizi idare edenler demek onlarmış ve dolayısı ile idare heyetinin haysiyet ve şerefiyle oynanmıştır.

18-Bu maçta anladık ki Genel Sekreter Kulübün her şeyi imiş ve yetkileri çok genişmiş ve vazifesinin ne olduğunu da anlayamadım. Kulübün selameti bakımından, bu branşa da tahdit konulsa iyi olur kanaatindeyim.

19-İdare heyetinin seçtiği kafileden, ne suretle yetki alınacağının tespitinin de iyi olacağı kanaatindeyim.

20-Sakatları oynatmasa idik ve devre iyi bir netice ile bitse idi, herhalde Galatasaray'dan bir teklif gelirdi kanısındayım. Bunun mesuliyetini kim alıyor?

30 Mayıs 1972

Altan Doyran”

 Bu istifadan önce, Boluspor Başkanı Kamil Bilgihan Antrenör Kadri Aytaç'ı görevden alıyor. Eskişehirspor'un isteği üzerine takım Kadri Aytaç'sız İstanbul'a gidiyor.

Boluspor'un Şanlı Tarihi'ni yazdığımız bu çalışmada hemen herkesin söz hakkını korumayı ilke olarak kabul etti isek, hayatta olsun ya da olmasın bütün emeği geçenlerin görüşlerini, belgelerini gün ışığına çıkarmak görevimizdir.

Şimdi size 24 Mayıs 1972 tarihinde Başkan Kamil Bilgihan imzasıyla yayınlanan ve Antrenör Kadri Aytaç'ı görevden alan belgeyi sunuyoruz.

“Sayın Kadri Aytaç,

Antrenör

BOLU

1971-1972 sezonunda futbol takımlarımızı başarıyla çalıştırmış bulunuyordunuz.

Futbol takımımız son haftaki maçını kazanarak, birinci kümede kalmak başarısını elde etmiştir. Bu mutlu sonuçta payınız büyüktür.

Emekleriniz ve çalışmalarınız için yönetim kurulu adına teşekkürlerimizi sunuyorum.

İstanbulspor maçından sonra bazı gazetelere Boluspor'dan ayrılacağınız yolunda beyanat verdiğiniz görülmüştür. Bazı çevrelerde de, aynı isteğinizi tekrarladığınız öğrenilmiştir. Yönetim Kurulumuz, bu suretle öğrenilen isteğinizi görüşerek ayrılma isteğinizin kabul edilmesine karar vermiştir.

Son maçımızın şahsiyetinize ve hizmetlerinize herhangi bir şekilde gölge düşürmemesi için, 25.05.1972 tarihinden itibaren ve sözleşmemiz süresi sonuna kadar izinli sayılmanız, ayrıca karar altına alınmıştır.

Yeni görevlerinizde üstün başarılar, özel yaşantınızda mutluluklar dileriz.

Boluspor Kulübü

Yönetim Kurulu Adına Başkan

Kamil Bilgihan”HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.