BOLUSPOR'UN İLK ŞAMPİYONLUĞUNA DOĞRU

BOLUSPOR'UN İLK ŞAMPİYONLUĞUNA DOĞRU

1966-67 sezonunu, 2. milli lige alındığımız ilk sezonu Boluspor 11.sırada tamamladı.

1967-68 ve 1968-69 sezonları, 2. milli ligde tutunmanın ötesinde, artık birinci lig planlarının yapılmaya başlandığı yıllardı.

Kulüp Başkanı Kamil Bilgihan, Türkiye'nin sayılı zenginleri arasındadır ve iddialıdır.

1967-68 sezonu çalışmaları başladığı dönemde, Boluspor'da antrenöre ilaveten teknik direktörlük makamının ihdasına karar verilir.

Bu düzenleme yönetimde sorunlara yol açar. Genel Sekreter Erkan Altan istifa eder.

15.07.1967/86 No'lu yönetim kurulu kararı ile de, Başkan Kamil Bilgihan'a ihdas edilen Profesyonel Futbol Şubesi Müessesesi için aday seçilen Lefter Küçükandonyadis ile görüşme konusunda tam yetki verilir.

Kamil Bilgihan, Türk futbolunun ve Fenerbahçe'nin efsane futbolcularından Lefter'le anlaşır.

Lefter ve Naci Özkaya, bir müddet beraber çalışırlarsa da, Naci Özkaya daha sonra Boluspor'dan ayrılır.

Lefter'li Boluspor ile ilgili o dönemin futbolcularının birçok anısı vardır.

Bakın Boluspor kaptanlarından İbrahim Çelik, Lefter'li yıllar için ne diyor:

"Lefter çok dürüst bir insandı. Ben onun zamanında Takım Kaptanlığı yaptım. Kendisinin de oynayacağı bir maçtan önce soyunma odasında geldi kaptanlık bandını benim koluma taktı. Ben saygımdan dolayı sizin bulunduğunuz yerde Takım Kaptanlığı yapamam dedimse de, ısrar etti. “Sen buralısın, buranın çocuğusun, sen Kaptan çıkacaksın“ diyerek beni ikna etti.

Benim kendisiyle ilişkim çok iyiydi. her şeyi benle paylaşırdı. Hadiseleri bana sorardı. O zamanlar İstanbul Bankasında çalışıyordum. Her gün oraya gelirdi. Çoğu konuyu orada konuşurduk.

Ben saçlarımı uzatmazdım. Her gün antrenman yapıyoruz, duş alıyoruz. Duştan sonra çabuk kurusun, hasta olmayayım diye kısa kestirirdim. Bir gün bana “sen nerede traş oluyorsun?“ diye sordu. Ben de berber Fadıl'a gittiğimi söyledim. Lefter o günden sonra, Bolu'da kaldığı sürece hep berber Fadıl'a traş olmuştur.

Lefter'in başımızda olduğu sezonu iyi bir yerde tamamlamıştık. Üstelik lige üç maç ceza ile başlamıştık. Bir önceki sezonun sonunda Bolu'da İzmirspor'la oynadığımız maçta çıkan olaylar sebebiyle sahamız üç maçlığına kapatılmıştı. Lefter'le başladığımız sezon o üç maçlık cezayı yanlış hatırlamıyorsam Bursa, Eskişehir ve Konya'da oynayarak çekmiştik. Bu dezavantajımıza rağmen sezonu iyi bir yerde tamamlamıştık. Biz zaten Türkiye 2. Liginde 4 sezon kaldık. Dördüncü yılın sonunda, 1969 – 1970 sezonunda Şampiyon olup, Türkiye 1. Ligine çıktık. 1966 – 1967 sezonunu 11. sırada bitirdik, ilk yılımızdı. Ondan sonraki yıl daha iyi bir derece yapmıştık. 1968 – 1969 sezonunu da bir önceki yıldan daha iyi bir yerde tamamlamıştık. Yani hiç geriye düşmedik. Her sene bir öncesinden daha iyi olduk. Zaten biraz önce söylediğim gibi, dördüncü sezonun sonunda Şampiyonluk geldi."

Efsane futbolcu Lefter, Boluspor'a antrenör-futbolcu olarak gelmesi dolayısıyla, zaman zaman kramponlarını ayağına geçirir, bizzat maça girer, futbolcu olarak da Boluspor'un başarısı için uğraşırdı.

Boluspor'da kuruluşundan itibaren forma giymiş Rıdvan Ertanı'nın anılarında ise, Lefter ile ilgili genellikle ufak tefek sürtüşmeler kalmış.

"Lefter Boluspor' a Antrenör – Futbolcu olarak gelmiştir. Yardımcısı da Kasımpaşalı Necdet'ti. Daha önce Fenerbahçe'de oynayan Deve Necdet. Necdet, Lefter'in aynı zamanda korumasıydı, fedaisiydi.

Antrenör – Futbolcu olmasına karşılık Lefter 1 – 2 maç dışında sahaya futbolcu olarak çıkmamıştır. Ben oynadığı bir maçta kendisine pas atmıştım. Lefter, niye ayağıma atmıyorsun diye bana kızınca, ben de ona koşmayacaksan niye oynuyorsun? Demiştim, bana küfür etti.

Lefter, Bolu'da şimdi Koyunlu Mobilyanın bulunduğu binanın yanındaki uzun apartmanın en üst katında oturuyordu.

Lefter Boluspor'un başındayken, yanılmıyorsam ligi 5. veya 6. sırada bitirdik. İyi bir takımdık. O sezon Türkiye 2. Liginde Kayserispor, Toprakspor gibi takımlar vardı.

Size Lefter Küçükandonyadis'le ilgili bir hatıramı anlatayım. Bolu'da oynadığımız bir maçta yanlış hatırlamıyorsam, Hakem Doğan Babacan'dı. Bizim lehimize bir penaltı verdi. Bu arada Lefter rakip takımın kalecisini ittiği için oyundan atıldı. Penaltıyı kim atsın diye Lefter'e soruyoruz, Rıdvan atsın dedi. Hal tarafındaki kaleye atıyoruz. Ben vurdum, top direğe çarptı. Sonra kaleci topu tuttu. Lefter bu sırada penaltı kaçtı diye sinirinden saha kenarındaki pistte bulunan üç adım kumuna düşmüş. Boynu tutulmuş. Ertesi gün beni “hep senin yüzünden oldu“ diye azarlıyor."

Burada sözü Yener Bandakçıoğlu'na bırakırsak, Lefter'le ilgili daha enteresan ifadeler kullanıyor:

"Lefter, zamanın önemli bir futbolcusuydu. Futbolculuktan sonra antrenörlüğe başladı. Efendim şimdi, Lefter'le Başkanımız Kamil Bey arasında bir yakınlık var. Neden? Kamil Bey'in ikinci hanımı, Lefter'lerin akrabası, Büyük Ada'dan. Şimdi bu hanımla Kamil Bey evlenince, Lefter'e iş bulmak için onu empoze ediyor. Lefter ondan sonra Bolu'ya hem oyuncu, hem antrenör olarak geldi.

Lefter, kulübede otururken, kafası bozuldu mu hemen oyuna girerdi. Lefter'e jübile Bolu'da yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyorum."

Her ne sebeple olursa olsun, halen Büyükada'da yaşayan efsane Lefter Küçükandonyadis'in Boluspor'da görev yapması, hem takımın tanıtımını ve hem de performansını olumlu etkilemiştir.

Boluspor 1967-68 sezonunu 5. olarak, 1968-69 sezonunu ise 3. olarak tamamlamıştır.

1967-68'de 1. Lig'e İzmirspor-İstanbulspor, 1968-69'da ise, 1. Lig'e Samsunspor-Ankaragücü terfi etmiştir.

Artık Boluspor'un 1. Lig'e doğru ayak sesleri duyulmaktadır.

Köroğlu'nun torunları, 1969-70 sezonunda ilk şampiyonluklarını kazanacaklar ve Türkiye 1. Lig'inde şehirlerini temsil edeceklerdir.

İlk şampiyonluğun öyküsünü ise haftaya bırakalım isterseniz.

***

MUZAFFER IŞIN (ÜYE)

1938 yılında Bolu'da dünyaya gelen Muzaffer Işın, ilk ve ortaokulu burada bitirdikten sonra, Orman Okulu'na kayıt olmuş ve burayı da başarı ile bitirerek, Orman Mühendis Muavini olarak mesleğe intısap etmiştir.

3 yıl Bodrum'da devlet memurluğu hizmeti yapan Üyemiz, serbest hayata atılarak büyük bir başarı sağlamış ve kısa zamanda Bolu'nun sayılı işadamlarının arasına girmiştir.

Sporla uzun süreden beri yakından ilgilenmiş ve gençliğinde futbol oynayarak, birçok spor kulübünde idareciliklerde bulunmuştur. Halen kendisi Abant Parke ve Kereste fabrikasının sahibi olup, evli ve üç çocuk babasıdır. Aynı zamanda İl Genel Meclis, Daimi Encümen üyeliklerini, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile Turizm Bölge Başkanlığını deruhte etmektedir.

Işın'ın da gayesi, Boluspor'u önümüzdeki sezon 1. Milli Lig'de görmektir.

***

MEHMET COP (GENEL SEKRETER)

1340 yılında Bolu'da dünyaya gelen Mehmet Cop, ilk ve ortayı Bolu'da bitirerek, veteriner fen memurluğu okulunu da başarıyla bitirmiş ve sırası ile Karacabey Harası, Seben, Mengen ve Düzce'de 14 yıl memurluktan sonra, istifa ederek serbest hayata atılmıştır. Halen turistlik Menekşe Oteli'ni işletmektedir. Çocukluk yıllarında futbol, voleybol oynamış, 5 yıl süre ile Düzcespor'un idarecilik ve başkanlığında bulunarak, bu kulübün 4 yıl üst üste grup şampiyonu olmasında çaba sarf etmiştir. Boluspor'un bu yıl "Allah'ın inayetiyle terfiini" arzuladığını beyan eden Mehmet Cop, evlidir ve iki çocuk babasıdır.

***

LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS (TEKNİK DİREKTÖR)

Bu yıl Boluspor kulübünün teknik direktörlüğüne getirilen Lefter'in babası Hristofolo 22 yaşında Türkiye'ye geldi ve burada evlendi.

1945 yılında Büyükada'da dünyaya gelen Lefter, ilkokulu bitirerek tahsile devam etmedi ve kendisini tamamen futbola verdi. Sırası ile, Adalar takımında, Taksim'de ve 16 yaşında olmasına rağmen 1. kümede oynadı. 4 sene Diyarbakır'da askerlik yaptıktan sonra, İstanbul'a dönerek Fenerbahçe'ye transfer edildi ve Sarı-Lacivert formaya tam 10 yıl hizmet etti.

59 defa Milli Formamızı giyerek, aşılması güç bir rekor tesis etti.

2 yıl İtalya'da Fiorentina, 1 yıl da Fransa'da meşhur Nice takımında oynadı. 25 yıl bilfiil futbol oynayan Lefter'e, antrenörlüğe başlarken Ordinaryüs futbolcu ünvanı verildi. Antrenörlüğe Suudi Afrika'da Brak Manyunaydet takımında başladı. Sezon bitince dönerken, Yunanistan'dan aldığı bir teklifle, bir yıl Egalyo takımını çalıştırdı ve Türkiye'ye döndü.

Türkiye'de sırasıyla Mersin İdmanyurdu, Feriköy ve yine Mersin İdmanyurdu'nu çalıştırdı. Bu takımın birinci lige geçmesinde payı büyüktür. Halen Boluspor'un Teknik Direktörü olan Lefter, evli ve 3 çocuk babasıdır.

"Boluspor'a yapmak istediğimiz, genç arkadaşlar üzerinde çok çalışacağız ve kollektif bir taktik kuracağız. Hepimizin gayesi, takımı birinci kümede görmektir. Bunun için çalışacağız ve bize düşen vazifeyi fazlası ile yapacağız. Ama yine de, genç arkadaşların durumuna bağlıyız." demektedir.

24.03.2010HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.