Bolu’ya bir darbe daha

Bolu’ya bir darbe daha

Kümelenmede de yokuz… Bolu'ya bir darbe de Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'dan geldi.

Kümelenmede de yokuz… Bolu'ya bir darbe de Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'dan geldi.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Ulusal Kümelenme Politikasının Geliştirilmesi Projesi”nin kapanış etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Çağlayan, ülkede 11 sektörde kümelenme konusunda çalışma başlattıklarını belirterek; “Kayseri'de mobilya kümesi, Gaziantep'te makine halısı kümesi, Kahramanmaraş'ta tekstil kümesi, Sivas'ta doğal taş kümesi, Yozgat'ta mobilya kümesi, Trabzon'da ağaç işletmeciliği kümesi, Samsun'da dış ticaret işlemleri kümesi, Malatya'da kayısı kümesi, Erzurum-Kars'ta kış turizmi kümesi, Çorum'da makine sektörü kümesi” olmak üzere çalışma yaptıklarını söyledi.

ÇAĞLAYAN'IN AÇIKLAMASINDA BOLU YER ALMADI

Çağlayan, "Kümelenme modeli klasik anlamda bir teşvik sistemi olmayıp, doğrudan firmaların desteklenmesini amaçlamaktadır. Yeni teşvik sistemi ile hayata geçirilecek düzenlemeler içerisinde, sektörel kümelerin desteklenmesine de yer verilmiş olup, böylece uygulanacak teşvik sisteminde kamu sektörü, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğini artırmaya yönelik sektörel kümelerin desteklenmesi imkânı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Bolu ilinin Çağlayan'ın açıkladığı iller arasında yer almaması oldukça üzüntü verici bir gelişme olarak değerlendirildi.

Gerede ilçemizde deri, İl genelinde doğa ve kış turizmi, gene il genelinde tekstil ve piliç sektörlerinin hiçbirisinin hükümetin “kümelenme projelerinin” içinde yer almaması, Bolu ilinin Hükümet ve Dış Ticaretten Sorumlu Bakanlık nezdinde yok sayıldığı gerçeği bir kez daha ortaya çıktı

KENTİMİZ KÜÇÜLMEYE,SORUNLARLA BOĞUŞMAYA DEVAM EDECEK

Kümelenme nedir? Kümelenme, ihracata yönelik olarak Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanlığının diğer bakanlıklarla eşgüdümü sonucu, değişik illerdeki gelişme ve ihracat yapma istidadında olan sektörel grupların, sektör bazında bir araya getirilerek firma özelinde devlet tarafından desteklenmesidir. Kümelenme konusunda birliktelik sağlayan iller ve illerin özellikli sektörleri ve firmaları uzmanlaşmış tedarikçilere, işgücüne, bilgi ve teknolojiye; küme dışındaki firmalara nazaran daha kolay ve esnek etkin bir erişim imkânına sahip olacaklar. Ortak ihracat yapabilme, ortak fason üretim yapabilme, ortak dış ticaret ve Eximbank kredileri bulabilme vs. vs. Bolu ise kümelenme dışı kalan illerden biri olacağı için bu konularda hiçbir destek, teşvik, birliktelik sağlayamayacak. Diğer illerin sektörleri karşısında rekabet gücünü yitirecek ve kentimiz küçülmeye, sorunlarla boğuşmaya devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.