BOLU‛YU FAHİŞ ZAMDAN KURTARACAĞIZ

BOLU‛YU FAHİŞ ZAMDAN KURTARACAĞIZ

CHP Bolu İl Başkanı Tanju Özcan geçen hafta belediye meclisinde yapılan toplantıda su muamele ücretleri hakkında alınan zam kararını eleştirdi. Özcan yaptığı açıklamada yapılan zammı yargıya intikal ettireceklerini belirterek “Bolu'yu bu fahiş zamdan kurtaracağız” dedi.

Tanju Özcan yaptığı açıklamada “Su muamele ücretleri Nisan ayına kadar Bolu'da 55 TL olarak uygulanıyordu. Ancak Bolu Belediyesi belediye meclisinde yapılan son oturumunda CHP'li belediye meclis üyelerinin muhalefetine rağmen su muamele ücretlerine yüzde 350 oranında, yani yaklaşık 7 kat zam yaparak su muamele ücretlerini 350 TL'ye çıkartmıştır. Siz AKP hükümeti olarak Bolu'da yaşayan emekliye, Bolu'da yaşayan memura yüzde 1,83 oranında, yüzde 4 oranında yıllık zamlar yapıyorsunuz ancak size bağlı olan AK Partili Bolu Belediyesi Bolu'da yaşayan emekliye, yaşayan işçi ve memura yüzde 350 oranında su ücretlerine zam yapıyor. Daha açık ifadeyle hükümetin emekliye yaptığı zammın 175 katı kadar, memura yaptığı zammın 80 katı kadar su muamele ücretlerine zam yapılmıştır. Bu zammın kabulü mümkün değildir. Biz bu zammın son derece lüzumsuz olduğu kanaatindeyiz” dedi.

HUKUKA AYKIRI HAREKET EDİYORLAR

Yapılan artışın su saatlerini takan firmaya rant sağlamak olduğunu ifade eden Özcan açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Bu zammın yapılma sebebi dijital saatleri satan Manas firmasını korumak düşüncesidir. Hatırlarsanız geçen haftalarda Karacaağaç Mahallesi'nde oturan bir vatandaşımız zorunlu dijital su saati uygulamasının durdurulması istemiyle dava açtı. Sakarya Bölge İdari Mahkemesi de vatandaşımızı haklı görerek zorunlu su saati uygulamasını hukuka aykırı görerek yürütmesini durdurdu. Bolu Belediyesi de yasal süresi dolduğu için bu yürütme durdurma kararını geçen hafta itibariyle uygulamaya koydu. Bu haftada su muamele ücretine yüzde 350 oranında zam yaptı. Bu zammın gerekçesi ne, neden bu ücreti 350 liraya çıkartıyorsunuz? Manas firmasını korumak için. O kararın ardından Manas firması Bolulu vatandaşlara zorunlu su saati satamaz hale gelmişti. Şimdi bu kararla birlikte siz mahkemenin hukuka aykırı bulduğu dijital su saati uygulamasını hayata geçirmek ve devam ettirmek için böyle bir zam yapılıyor.”

BÖYLE İNSAFSIZ BİR ZAMMA CHP OLARAK SESSİZ KALAMAYIZ

Özcan açıklamasının devamında “Biz bunu baştan beri söylüyoruz. Kimi belediyeler halktan yana tavır koyuyor. Kimi belediyeler şirketten yana tavır koyuyor. Bolu Belediyesi de Bolu'da su muamele ücretlerinde yüzde 350 oranında 7 kat zam yapmak suretiyle Manas firmasının daha çok saat satmasını ve daha çok para kazanmasını istiyor. Bolu halkının cebinden daha çok para çıkacak. Manas firmasına daha çok para girecek. Hesaplanan bu. Biz burada açıkça ilan ediyoruz. Biz böyle insafsız bir zamma CHP olarak sessiz kalamayız. Bazıları CHP sürekli dava açıp bizim icraatlarımızı
engelliyor diyor. Şimdi ben buradan soruyorum. Allah korkusundan sürekli olarak bahsedenlere soruyorum. Siz bu muamele ücretlerine yüzde 350 zam yaparken, 7kat zam yaparken sürekli bahsettiğiniz Allah korkusunu içinizde taşımıyor musunuz? Şimdi CHP'liler olarak muhalefet partisi olarak yüzde 350'lik zamma karşı yargı yoluna gitmesek vatandaşın bize sorumluluğu yerine getirmiş olur muyuz? Geceleri başımızı yastığımıza huzurla koyabilir miyiz? Böyle bir zam insafsız bir zamdır. Şirketi korumaya dönük bir zamdır. Biz bunun gereğini yerine getireceğiz. Karar yazılır yazılmaz Sakarya İdare Mahkemesi'ne yürütme durdurma istemiyle bu davayı açacağız. Bolu'yu bu fahiş zamdan kurtaracağız. Bunun gayreti çabası içersindeyiz”
dedi.

BU SORUŞTURMANIN NEREYE KADAR ULAŞACAĞINI KİMSE BİLMİYOR

Açıklamasının devamında Boluspor Başkanı Necip Çarıkcı'nın savcılık soruşturması ve sonrasına değinen Özcan “Biz birkaç aydır hatta bir yıldır aynı şeyleri söylüyoruz. Diyoruz ki iyi tanımadığın, ne yaptığını bilemediğin insanları Bolu'ya ithal edip belediye başkan yardımcısı yapıyorsun, sonra bu insanların geçmiş dönemdeki uygulamaları sebebiyle doğan sıkıntılarını Bolu'ya yansıtıyorsun. Biz üzülerek ifade ediyoruz. Bize göre son derece saygın olan Boluspor'a çok büyük emeği geçmiş olan Bolu'nun saygın ailelerinden birine mensup Sayın Kulüp Başkanı gözaltına alındı. Dört gün süreyle de gözaltında tutuldu. Sayın Necip Çarıkcı neden gözaltında tutuldu? Necip Çarıkcı'nın gözaltında tutulma sebebi sorumsuz bir şekilde araştırılmadan soruşturulmadan Etimesgut Belediyesi'nden ithal edilen Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan'ın ve onun getirdiği Zabıta Müdürü'nün icraatları sebebiyle bu arkadaşlarımız gözaltına tutuldu. Halen bu soruşturmanın ne yöne doğru yöneldiği, neleri kapsadığı, nereye kadar gideceğini kimse bilmiyor. Bugün ben üzülerek söylüyorum bugün belediye ile iş yapan işadamları tedirgin, Bolu'da belediye çalışanları artık hiçbir şeye imza atamaz hale geldi. Artık İhsan Ağcan'dan kaynaklı bu soruşturmanın nereye kadar ulaşacağını kimse bilmiyor” diye konuştu.

BİZ BU NOKTADA TEDİRGİNİZ

Belediyede yaşanan soruşturma ve tedirginlik sürecinin tutuklanan Belediye Bakan Yardımcısı İhsan Ağcan'la ilgili olduğunu söyleyen Özcan şunları kaydetti:“Bu nedenlerle Belediye Başkanı, İhsan Ağcan ile ve zabıta müdürü ile herhangi bir ilişkisinin kalmadığını hemen bugün derhal açıklamalıdır. Bu insanlarla Bolu Belediyesi arasındaki ilişkiyi hemen bitirmelidir. Aksi takdirde bu insanların
geçmiş dönemde ve belki Bolu'da yaptıkları bazı icraatlarından dolayı belki de hiçbir suça, hiçbir olaya karışmamış olan birçok Bolulunun ismi geçecektir. Birçok Bolulu bu operasyonların parçası haline gelecektir. Biz bu noktada tedirginiz. Bolu halkı bu durumdan dolayı tedirgindir. Belediye Başkanı derhal bugün bu iki kişiyle ilişiğini kestiğini kamuoyuna duyurmalıdır”

BELEDİYE BAŞKANIMIZ DA ALLAHIN KULU

Özcan açıklamasının sonunda Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın açıklamalarına cevap vererek “Şehrin Belediye Başkanı Abant'ta yapılan çalışmadan çok rahatsız olduğunu, bunun yanlış bir uygulama olduğunu söylüyor. Bizde bu yapılanların yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu konuda elinde daha fazla bilgi ve belge olduğuna inandığımız Sayın Bolu Belediye Başkanı'nın dava açmasının daha doğru olacağı düşüncesiyle bekliyoruz. Sayın Belediye Başkanımız da Allah‛ın kulu. O da dava açabilir. Bu konuda sıkıntı olabileceğini düşünmüyoruz. Ama Belediye Başkanımız bu davayı illa da siz açın derse biz bu davayı açmaktan çekinmeyiz. Elindeki bilgi ve belgeleri bizimle paylaşırsa, bize yardımcı olursa biz bu konuda yargı yoluna gitmekten de kaçınmayız gereğini de yaparız” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.