Bolu'yu gübre kokusu sarıyor

Bolu'yu gübre kokusu sarıyor

Bolu Ovası’na kurulan tavuk kümeslerinden yayılan kokulardan vatandaşlar şikayetçi olurken; geleceğin Bolu’sunda tavuk kümeslerinin çevreye yaydığı kokulardan dolayı, hava kirliliğinin artabileceği tahmin ediliyor.

Bolu Ovası’na kurulan tavuk kümeslerinden yayılan kokulardan vatandaşlar şikayetçi olurken; geleceğin Bolu’sunda tavuk kümeslerinin çevreye yaydığı kokulardan dolayı, hava kirliliğinin artabileceği tahmin ediliyor. Konuyla ilgili olarak Sağlık İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileriyle görüştük.

Vatandaşlar, tavuk kümeslerinin, Bolu'nun havasını pisleterek insan sağlığını tehdit ettiklerini söylerlerken, konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarı yetkililerinden Gıda Mühendisi İlknur Şentürk, tavuk kümeslerinin etrafa yaydığı kokunun, teknik açıdan insan sağlığını kötü etkileyip etkilemediğinin ölçülemeyeceğini belirtti. Bazı kümeslerin dağ yamaçlarına kurulmasına rağmen, Bolu Ovası'nda yer alan tavuk kümesleri ise etraflarına kötü bir koku yayıyor. Geleceğin Bolu'sunda tavuk kümeslerinin çevreye yaydığı kokulardan dolayı da hava kirliliğinin artabileceği tahmin ediliyor.

TEKNİK AÇIDAN ÖLÇÜLEMEZ

Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarı yetkililerinden Halk Sağlığı Uzmanı ve Gıda Mühendisi İlknur Şentürk; tavuk kümesleriyle ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğü'nün bir takım denetimlerde bulunduğunu belirterek, "Koku, herhangi bir atık olmadığı için teknik açıdan ölçülemez. Kümes sahiplerinin kendilerinin önlem alması gerekir" dedi. Şentürk ayrıca, bildiği kadarıyla konuyla ilgili herhangi bir çalışmanın da yapılmadığını kaydetti.

KOKU, SU HAVUZUNDAN GEÇERSE ŞİKAYET AZALIR

Bolu için kümeslerin çok önemli olduğuna dikkat çeken Tarım İl Müdürü Abdullah Öztürk ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; "Kümeslerde hijyenik şartlara dikkat edilerek, vatandaşları rahatsız etmeyecek üretim modeli benimsenip üretim yapılmalı. Bunun için de, kümeslerin fan sistemleri, kokuyu bir su havuzundan geçirdikten sonra doğaya bırakan havalandırma sistemlerinden yapılmalı. Bu havalandırma sistemlerini kümes sahiplerinin kendileri yaptırıyor, bunlar kullanıldığı takdirde de, vatandaşlardan gelen şikayetler azalacaktır."

PİLOT BÖLGE DÖRTDİVAN

Kümes sahiplerinin, koku önleyici su fanlı havalandırma sistemlerini kendilerinin yaptırmaları gerektiğini belirten Tarım İl Müdürü Abdullah Öztürk, kokuya sebep olan maddenin gübre olduğunu söyleyerek, buna dair bir çalışma yürüttüklerini ve pilot bölge olarak da Dörtdivan'ı seçtiklerini belirtti. Dörtdivan'da açık bir alanda oluşturdukları gübre havuzuna vatandaşların kümeslerinde bulunan gübreleri getirerek, bu havuza attıklarını ifade eden Şentürk, vatandaşların bu şekilde gübreden rahatsız olmadıklarını dile getirerek, projeden çıkacak olan olumlu sonuca göre, projeyi Bolu'ya yayacaklarını belirtti.

ÇEVRE BAKANLIĞI’NDAN İZİN ALINIYOR

Bolu'daki kümes hayvancılığının 1970'li yıllarda başladığına dikkat çeken Öztürk, şu an Bolu'da kendilerine kayıtlı 3 bin 370 adet kümesin bulunduğunu, ancak bunların içerisinde çok sayıda eski tip kümesin olduğunu söyledi. Günümüzde havalandırma tertibatı açısından modern kümeslerin açıldığını belirten Öztürk, "Artık bir tavuk kümesinin açılması için, Endüstriyel Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince, Çevre Bakanlığı'ndan yerleşim yerine uzaklıkla ilgili olarak çeşitli kontroller yapılıyor. Çevre Bakanlığı'nın izni olmadan da artık kümes açılması mümkün değil. Ayrıca, veteriner hekimler tarafından kümes genel temizliği ve hijyen koşulları kontrol ediliyor" şeklinde konuştu.

Abdullah Öztürk ayrıca, Çevre Bakanlığı’nın yönetmeliğinden önce kurulan kümesleri de yavaş yavaş standartlara getirmeye çalıştıklarını ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.