Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Bolu’yu tanıtamıyoruz

Evet buna bir kere daha inandım ki Bolu'yu yeterince tanıtamıyoruz.

Hele iddialı olduğumuz turizmde bile hiç tanıtamamışız.

Diyoruz ki; dağlarımız, ormanlarımız var, şehrimizin %53'ü ormanlarla kaplı Abantımız, Yedigöllerimiz, Gölcüğümüz buna benzer daha nice mesire yerlerimiz var.

Termal sularımız, tesislerimiz, yeni tesis yapacak arazilerimiz var, sıcak su rezervlerimiz dahi var, var oğlu var.

Ama helvayı yapacak ne organizasyon var, ne tanıtım var, nede bu konularda yüreğimize su serpecek bir çalışma var. Aksine devletin turizmle ilgili, sanayi ile ilgili, teşvikle ilgili yatırımlarından ve projelerinden hep dışlanıyoruz.

Geçtiğimiz hafta Habertürk TV.kanalında Gülgün Feyman'ın bir programında Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanının konuşmasından Bolu'nun turizm değerlerinin unutulduğunu bir kez daha anladım.

Konu şu: Suudi Arabistan kralının Türkiye'yi ziyareti sonrası muhtemel gelebilecek olan arap sermayesi nelere ve nerelere yatırım yapar.

Turizmde: Arap turistlerin daha çok dağ, orman, yeşillik tercih ettikleri; denizin, kumun, güneşin kendi ülkelerinde bol miktarda bulunduğunu Türkiye’de ormanı, yeşili bol olan termal sularının tesislerinin ve tesis yapmaya müsait olan şehirleri tercih edebilecekleri uzun uzun konuşuldu.

Bu yerlerin Bursa, Yalova, Afyon gibi şehirler olduğunu vurgulayan Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanının aklına Bolu gelmedi, bir kelime Bolu konuşulmadı.

Halbuki Arap turistler Abant'ı çok severler, her yıl temmuz, ağustos hatta eylül aylarında bile Abant bölgesindeki otel ve pansiyonlar Arap turistler tarafından doldurulur.

Eğer biz Bolu'yu Turizm Yatırımları Derneği Başkanına tanıtamamışsak, onun beynine sokamamışsak Bolu'ya turizm yatırımı nasıl gelecek.

Bolu kamuoyunda da hala tartışılan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurt genelinde sıcak su kaynaklarından yararlanarak termal turizmini canlandırma çalışmalarında Bolu neden es geçildi? Neden Bolu her konuda devre dışı kalıyor?

Bu yanlışlık nerede? Üç tane iktidar milletvekilini meclise göndermişiz, Belediyemizi iktidar partili başkana emanet etmişiz, neden biz iktidar tarafından her konuda baypas ediliyoruz. Demek ki istemesini bilmiyoruz. Küçük hesaplar peşinde koşup birbirimizle çekişiyoruz, kendimiz konuşuyor kendimiz dinliyoruz.

İl gelişme planı, çevre düzeni planı senelerce konuşuldu uzmanlar tarafın-dan tartışıldı bir sürü masraf edildi, tam tasdik aşamasına geldi tartışmaya katılamayanların tekrar tartışma açması neticesi bildiğim kadarıyla rafa kaldırıldı. Planda varsa yanlışlar hatalar elbette düzeltilsin, tekrar görüşülsün, millet ikna olsun, bu kadar masraf ve emek boşa gitmesin. Buna göre kendimizi tanıtmak için, Bolu'yu layık olduğu yatırımlara kavuşturabilmek için, devlet desteklerinde ön plana çıkarmak için bir yöntem bulmalıyız. (Hatırlarsınız deprem sonrası sivil toplum örgütlerinden 60 kişilik bir il meclisi kurmuştuk, şimdi yapılabilir mi? Zor ama buna benzer teşkilatlanmaya belki gidilebilir.)

Valimiz, Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz Bolu'daki fikir önderleri, dernek, oda, vakıf temsilcileri bir araya gelip nasıl etkili olacağımız ve ne yöntemlerle çalışmamız gerektiği tartışılmalı (sadece fikir üretmek değil ilgili bakanlıklara veya makamlara heyetler halinde gidilip bastırılmalı) bunu komşu iller yapıyor birlik beraberlik içinde istemesini biliyorlar.

Biz kendimiz konuşuyor kendimiz dinliyoruz, yukarılara sesimizi duyuramıyoruz.

Neden? Yetersiz olan kimler ?

16.08.2006 

Bu yazı toplam 1350 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.