Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

BOSİAD 4. Platformu

            18.08.2004

Bolu Sanayici ve İşadamları 4. Platform Toplantısı, Çimento Fabrikası A.Ş.’nin evsahipliğinde yapıldı.

Toplantıya Bolu’dan 40 civarında sanayici ve işadamı davet edildik. Konu Bolu’nun kalkınması için neler yapılmalı? Gayri Safi Milli Hasılası 1500 $’ın üstündeki Bolu’nun aleyhine gelişen bu Destekleme Kanunu’nu delmek için neler yapılmalı (Elazığ’daki gibi mahkeme olayı) ile ilgili Bolu meseleleri enine boyuna tartışıldı.

Toplantının 1.bölümünde çok güzel ev sahipliği yapan Çimento Fabrikası Genel Müdürü Sevgili Kemal Ümit Özel, Oyak ve Çimento Fabrikası’nın durumunu, Türkiye ile Bolu ekonomisine katkıları hakkında katılımcılara çok geniş ve doyurucu bilgiler verdi. Gerçekten Oyak dev bir kuruluş, memleket ekonomisindeki ve sanayisindeki yeri tartışılmaz. Aynı şekilde Bolu Çimento Fabrikamızda Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşunun üst sıralarında yer alan Bolu’nun en büyük kuruluşu, bu genel bilgi ve değerlendirmelerden sonra fabrika gezildi, taş kum ve kömürün karışımından çimentonun elde edilmesine kadar geçen aşamaları fabrikanın mühendis ve teknik elemanları bilfiil göstererek bizleri bilgilendirdi.

Toplantının yemekten sonraki 2.bölümü BOSİAD Başkanı Adnan Daylan’ın konuşmasıyla açıldı. Bu asıl Bolu meselelerinin konuşulup tartışıldığı bölümdü.

Gerçekten Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 1500 $ altında olan illere Enerji, SSK primleri, arsa verilmesi konularında yatırımcıların desteklenmesi, komşu illerde büyük haksızlıklar doğurdu. Bu kanunun çıkmasının esas nedeni, kalkınamamış doğu illerine yatırımcıların yönlendirilmesi idi. Ancak Uşak, Afyon, Düzce gibi Batıda gelişmiş; ne hikmetse G. S.M.H.’sı 1500 $’ın altında gözüken bu iller, işin kaymağını yedi. Bolu gibi komşu illere de yatırımlar gelmediği gibi, 30 km ilerideki Düzce’ye kaydı.

Bu arada Umut Oran’dan da bahsedeyim. Bir Bolu sevdalısı olan Umut Oran, toplantının 2. bölümüne yurtdışından yetişti. Her ne kadar 1500 dolar olayları Umut Bey’in yatırımları açısından kafasını karıştırsa da Bolu’ya ve Bolulular’a verdiği değeri bu toplantıya katılarak kanıtlamış oldu.

Sevgili Başkan Adnan Daylan’a da bir ricam olacak; bu tip platformların devamını getireceğini düşünüyorum. Bundan sonrakiler için 3-4 gün erken haber verilir, toplantının gündemi de bildirilirse, daha hazırlıklı gelme imkanı buluruz, yine de teşekkürler.

Bu yazı toplam 1436 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.