BOSİAD sahaya indi-2

            20.09.2004

Protokol konuşmaları devam ediyor.

Mehmet Güner AKP Bolu Milletvekili.

3 Kasım seçim sonuçları Bolu için bir avantajdır. Bizim sorumluluğumuz büyüktür dedi.

Metin Yılmaz AKP Bolu Milletvekili.

Şimdiye kadar Milletvekiline her tür problemin iletileceği adam olarak bakılıyordu. Ülkenin sorunu işsizliktir. Bunu çözemedik. Seçmenin % 90’ı iş talebiyle geliyor. Müteşebbis ruhunu öne çıkarmak zorundayız dedi.

Yüksel Coşkunyürek AKP Bolu Milletvekili.

2001 yılında yaşanan kriz sonrası, 2004’te moralimiz yüksek. İhracatımız iyi durumda. Şimdi kişi başına düşen milli gelir tartışılıyor. Hep birlikte Teşvik Yasası sıkıntısını aşmak durumundayız. Enerji Yasası ile bu açık kapatılacaktır diye düşünüyorum. Zenginlik bazen suç oluyor. İl Gelişme Planı Bolu ve Gerede’yi hedef almıştır. Deri, Organize Sanayi Arıtma Tesisi bitmek üzere.

İsmail Eroğlu Bolu Vali Yardımcısı

Gelişmiş ülkelerde tarım ve sanayi sektörlerinin gerilediğini, hizmetler sektörünün geliştiğini, sanayinin bir külfet olarak algılandığını, sanayileşmenin plansızlığı, çarpık kentleşme ve gecekondu semtlerinin oluşturduğunu. Anadolu’ya dönüş programları başlatılmalı, sanayi Anadolu’ya yayılmalıdır.

Bolu ekonomik yönden ormanlarından yararlanmalı. Sanayiciye yer bulma sıkıntımız var.

Prof.Dr. Yaşar Akbıyık AİBÜ Rektörü.

Üniversite olarak, Bolu’nun %15 nüfusunu oluşturuyoruz. Aktif bir yapıya sahibiz. Bir lokma, bir hırka dönemi bırakılmıştır. Bolu’nun gelişiminde önemli bir yere sahibiz. Eğitim ve sağlık alanında önemli hizmetler vermekteyiz. Bolu’nun beklentisi Ankara. Bolu kendi potansiyelini kullanmalıdır. Gelişmede Türkiye’nin hızı nedir? Bolu’nun hızı nedir? Bolu’daki sermaye Bolu’da kalabilir mi? Bolu-Düzce fobisini üzerimizden atmalıyız. Düzce’ye verilmeden biz düşünüp istemesini bilmeliyiz.

Prof.Dr. Nevzat Yosmaoğlu AİBÜ Öğretim Üyesi.

İl Gelişme Planı ve amaçları hakkında bilgi verdi. Planın, belli bir dönemde, belirli sosyal amaçlarda belli hedefe ulaşmak olduğunu tanımladı. Bolu’nun doğal güzellikleri yanında kongre merkezi haline getirilmesinin gereğine işaret etti. Böylece, sonradan eleştirilen protokol konuşmaları bitti.

PANEL

Prof.Dr. Erdoğan Alkın İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi.

Türkiye ekonomisinin nereye gittiğine bakmalı. Olaylara iyimser olarak bakmak prensibim. Nere gitsek muhtarından, köylüsünden oranın havasının duyunun ve manzarasının iyi olduğunu öğreniriz. Turizmin yatırımı hayli zor. 2005 yılında serbest ticaret dönemi başlayacak. Katalar kalkınacak, Çin rekabeti başlayacak. Amerika’da 30 milyon kişi fakirlik sınırının altında. Avrupa Birliği’nde %10 işsiz var. Avrupa, Türkiye nüfusundan korkuyor. Eğitim politikası istihdam alanlarına göre yanlış planlanıyor. Üniversite mezunlarının yarısı hayata atıldıklarında hiç iş bulamayacakları alanların tercihini yapıyor. Avrupa’da da enflasyon hafif başını kaldırıyor. Çin, çok hızlı büyüyor. Birden kıçının üstüne oturacak mı? Yoksa yavaşça mı sandalyeye oturacağı merakı var. Sonuçta Çin büyük bir krize girebilir. Ahlak kuralları devlet tarafından yalan söylemeyi mubah kılar. Petrol fiyatları 40-50 dolar arasında olabilir. Kredi şartlarında kıyamet koparılmaya başlandı. Oysa ticari krediler %25, kredi kartları %3,5. Üretimde haberler iyi. İşsizlik siyasi bir baskı olmuyor. Onun için de ciddiye alınmıyor. İşsizler organize değiller. Sendikalar işsizlerle hiç ilgilenmiyor. İşsizliği görmemiz gerek. Gerçek işsiz sayısı yok.

Bu yazı toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.