BOSİAD sahaya indi-3

            21.09.2004

Prof.Dr. Mithat MelenDünya Gazetesi Yazarı.

Verimlilik konusunda konuşacağını söyleyen Melen, araştırma ve geliştirmede en geri ülkedeyiz. Türkiye’de araştırmaya yönelik harcama 4,5 milyar dolar iken, BOİNG Firması hayalet işler adı altında 20 milyar dolar harcıyor. Şimdiden uzay yolculuklarına yönelik çalışmalar içindeler. Günümüzde yeni dünyanın tek düşüncesi, maliyeti düşürmek üzerine. Bolu Tüneli’ne 800 milyar dolar. Hala açamadık. Batık bankalardaki durum da 65 milyar dolar kaynak aktarılmış.

Eğitim durumunda lise son sınıflar felaket. Yalan dolan üzerine, yarıyıl okula gidilmiyor. 45 yılda olan gelişim inanılmayacak kadar az. İletişimi hiç çözemedik. Toplumu, nasıl daha verimli olmaya iteriz. Avrupa Birliği’ne girersek herşey hallolacak kandırmacasını yaşıyoruz. Türkiye’nin ekonomik olarak güçlenmesi, etrafındaki sorunların çözümüne bağlı. Türkiye’de işe gitmeden para kazanma olayı lüksü, bankamatik memuriyeti var.

Dr. Rüştü Bozkurt Dünya Gazetesi Yazarı.

Bir insan beni ilk defa kandırıyorsa, suçlu o. İkinci defa kandırıyorsa suç %50 etti. Üçüncü defa kandırıyorsa suçun hepsi bendedir. En uzak mesafe ise birbirini anlamayan iki kafa arasındaki mesafedir. Küresel ekonomi ile yozlaşıyoruz. 10 yıl önce bilginin dar boğazı vardı, şimdi yok. Küresel ekonomide bilgi fırsat eşitliği var. Hindistan’da insanlar evlerinde yazılım üzerine 30 bin adet yapıp satıyorlar. Bilgi ekonomisindeki ürünle kullandıkça, gelişiyor, büyüyor, zenginleşiyor. Bilgi ekonomisinde teknoloji simgesel ürünler yaratmak için.

Bilgi ekonomisinde insan, metod, proje, yönetim, malzeme, makina vardır. Devlet versin mantığı ortadan kalkmalı. Girişimciliğin tabanı değişiyor. İnsanların ortaklık yapma alışkanlığı yoksa, çağımızda işi zor. Çağımızda işbirliği çok önemli. Gelişen dünyada aracı kurumlar kalkıyor. Ürün ömrü, envanter ömrü kısalıyor.

İşletme dışı etkenleri fark edemiyorsak, rekabetten bihaberiz demektir. Marka olarak dünya pazarında yer alamıyorsanız, oturup düşünmelisiniz. Üretim ve yatırım, yönetim koşulları değişiyor. İş çevresi değişiyor. Rakip ve müşteri anlayışı değişiyor. Değer ve çıkarlar dengesi değişiyor.

Umut OranTürkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı.

Türk hazırgiyim sanayiinin gücünü artırmaya çalışıyoruz. Anadolu’ya yatırımları teşvik için çalışıyoruz. Türkiye’nin kurtulması için Anadolu’da göçü durdurmak zorundayız. Benim Bolu’yu tercihimde ulaşım, üniversite, doğal güzelliklerin olması etken olmuştur. Şu anda 700 kişi ile çalışıyoruz. Hazırgiyimde Bolu olarak ilk 10 işletme arasındayız. Masa ve sahada dersimize çok iyi çalıştık. İlçelerimizde neler yapabirizi düşünmek zorundayız. Seben’de 70 işçi ile ilk uygulamaya geçtik. 5084 Sayılı Yasa Bolu’ya yararlı olmadı ama, doğu yararlandı. Hükümet vergi oranlarını dünya standartlarına getirmek zorunda. Bolu insanı işe ve aşa saygılı.

Prof.Dr. Kenan Mortan Dünya Gazetesi Yazarı.

Bolu’da İzzet Baysal’ın yaptıklarından son derece mutlu olduk. Mazi hayatın lambasıdır. Karanlıkta yolumuzu aydınlatır. Sanatın tanımı sanayi ve hizmet sektörünü yanyana yaşatmaktır. İl Gelişme Planınız 8.plana monte bir plandır. Değerlendirmesini böyle yapın. İl fakirliğinde mi buluşacak zenginliğinde mi karar vermeliyiz? İl Gelişme Planı’nda GSMH çok farklı açıklanmış. Bu konuda Üniversite Bilim Kurulu yeniden çalışmalı. Bolu’daki Arçelik, Filiz gibi işletmelerden örnek alınmalı. Bu işletmeler Bolu’yu niçin tercih etmişlerdir araştırılmalı. İşletmelerin üretimlerini durdurdukları gözlenmekte. Nedenini sormak zorundayız. Gerede’de model doğru sayı neden düşüyor? Yeniçağa’da Organize Sanayi kurmuşsun geliştiremiyorsun. 25 işletme ihracatçı kuruluşunuz var. Tansel Kablo’nun başında Bolulu bayan. Silikonlu kablo üretiyor, takdir ediyoruz. Tavukçuluk Mudurnu’da batıyor, diğer işletmeler kendisini geliştirmek için yer arıyor. Bunlar gösteriyor ki, sorunlar sektörlerin kendi içinde. Bolu nüfusunun % 15’ini üniversite öğrencisi oluşturuyor. Bunlar çorbacıda çorba içecekler diye değerlendirilemez. Üniversite sanayici ile birleşmeli, bilgi alışverişi sağlanmalıdır. Her yerde sürdürülebilir büyüme soruluyor. Bunun için plan, bunun için iyi ve kaliteli ürün gerek, kaliteli ve ucuz üretim gerek. Konuyu ve dünya pazarlarını izlemek gerek.

Bu yazı toplam 886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.