BOSİAD sahaya indi-4

            22.09.2004

Konferansın ikinci ve üçüncü günkü oturumlarına ışık tutması açısından öneri, uygulama ve sorularla ilgili katkıda bulunulması istenmişti, son konuşmacıdan sonra sorulara geçildi.

A.İ.B.Ü.salonunda bulunan öğretim görevlilerinin İl Gelişme Planı çalışmalarına ait bazı açıklamalardan sonra benim bir sorum oldu.

Soru: Konuşmacıların hemen hepsi "üretimde verimlilik, üretimde kaliteden" bahsetti. Bunların sağlanabilmesi için kaliteli ara elemana gereksinim var. Son yıllarda yaşanan meslek lise sendromuna sanayicinin baskısı nasıldır? Bunun için çalışma var mıdır? Sanayici nasıl bir ara eleman istiyor? Bu konuda öneri nedir?

Çok önemli bir konu olduğu vurgulandı. Talim Terbiye’de bu konuda çalışmaların olduğu ifade edildi. O çalışmaları biliyorduk. Benim öğrenmek istediğim, sanayicilerimizin bu konuda bir çalışmalarının olup olmadığıydı. Günümüzde gelişen teknolojilerin içinde meslek liselinin yerini alabilmesi için bu okullara gelen öğrencilerin kaliteli olmaları gerek. Bugün durum hiç de öyle değil.

Şerafettin Erbayram-Bolca Hindi.

Bolu’da sanayi-tarım ve turizmi birleştirmek zorundayız. Sözleşmeli üretim dediğimiz yerinde üretim yapıyoruz. Bolu’daki işletmeciler olarak ihracat yapamıyoruz. Bolu’da zirai yapılaşmaya karşı bir direniş var. Bütün dünyada alan tarımından çatı altı tarımına geçilmiştir. Ana hedef, kongre merkezi midir? Köylüyü zenginleştirmek midir? Kırsal kesimi hareketlendirmek midir? Turizmin içinde köylü ürünü olacaktır. Fakir köylünün turizme katkısı ne olacaktır? Çevre kirliliği maliyete etki ettiği için filitre kullanmaya işletmeciyi alıştırmalıyız.

Nevzat Anlıtan-Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı.

Bolu’nun %67’si orman ve mera ile kaplı. %17 tarım geri kalanı yerleşim alanı. Gelecek toplantılarda değerlendirilmek amacıyla Bolu’nun görünümü sizce nasıl?

Yurdaer Kalaycı-İşletmeci (Yurdaer Motel)

Protokol konuşmalarına fazla yer verildiğinden, serzenişte bulundu. Konuşmacılara dünya olaylarına ait örnekler verdiniz. Bekliyoruz, Bolu’ya sıra ne zaman gelecek? Bolu GSMH’de birinci mi? İkinci mi?

Ulaş İşletmecilik: Bolu’da işlenmeye uygun çok değerli tarım toprağı vardır. Burada tohumculuk için herşey mevcuttur. Pancar ve patates tohumculuğu burada geliştirilmelidir.

Sorulardan sonra konuşmacılar Bolu Dağı Tüneli’ne harcanan para ile Türkiye’de tüm yolların yapılabileceğini. Tünel biter işletmeye açılırsa, Bolu Dağı’ndaki 320 işletmeyi dinamitliyorsunuz. Ankara bir tarafa tutucu, bir tarafa bol kepçe davranıyor. Mekana göre teşvik verilmez. Diyarbakır’da Seben-Kıbrıscık ilçelerinden çok daha zengin ilçeler var. Teşvik Yasası adaletli olmamıştır.

Tüm halkın davetli olduğu Ticaret ve Sanayi Odası ile Bolu Sanayici İşadamları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği "Bolu İş Geliştirme Buluşması" toplantısının birinci günü böyle geçti.

Toplantının Cumartesi ve Pazar günü de devam edeceği biliniyordu. Ne var ki, programla ilgili toplantı sonrasında hiçbir açıklama yapılmadı. Petrokent ve Abant’ta yapılacak toplantılara halkın katılması istenmedi mi? İstenmediyse, bu söylenemez miydi? Eğer isteniyorsa, bu insanlar için bir araç tahsisi yapılamaz mıydı? Bir taraftan birliktelikten, ortaklıktan, dayanışmadan bahsedeceksiniz. Bolu’da bunların sağlanamamasından yakınacaksınız, bir yandan da kapıları topluma kapatacaksınız. Hiçbir şey eskisi gibi yerinde durduğu gibi durmuyor. Edirne’den Düzce’ye uzanan aksta sanayi kendine yer bulmakta zorlanıyor. Siz ne derseniz deyin, ulaşım avantajı ve doğa güzelliğinin cazibesi yanında insanların iş ahlakına uyumlu olması dikkate alındığında, sanayici Bolu Dağı’na tırmanacaktır. Geleceğe bu yönden hazır olmalıyız.

Bu yazı toplam 776 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.