Böyle dolandırıcılık olayı görülmedi...Vatandaşları PTT aracılığıyla dolandırdılar

Böyle dolandırıcılık olayı görülmedi...Vatandaşları PTT aracılığıyla dolandırdılar

Ülkemizde o kadar tuhaf olaylar meydana geliyor ki, insanın bazen bu kadarı da olmaz diyesi geliyor. İşte bu ilginç ve tuhaf olaylardan bir tanesi ilimizde yaşandı. Ankara'da, Salih Cebeci sahte ismini kullanan bir şahıs, Çin yapımı 50 kuruşluk kalemleri, daha önce adreslerini belirlediği kişilere PTT aracılığı ile 20 TL ücret karşılığında gönderdi.

Salih Cebeci sahte ismini kullanan bir şahıs, PTT Ankara Pursaklar Şubesi'nden, Türkiye'nin çeşitli yerlerine 50 kuruşluk 10 binlerce Çin yapımı kalemleri, alıcı tarafından ödemeli olacak şekilde gönderdi. Kendi isimleri adına gelen bu gönderileri 20 TL ücret ödeyerek alan vatandaşlar, açtıkları paketin içinden 50 kuruşluk kalem çıkınca ne yapacaklarını bilemediler. Meydana gelen olayda mağdur olan vatandaşlardan bir tanesi de, İzzet Baysal Caddesi'nde faaliyet gösteren Xint Giyim Mağazası'nın Sahibi Nail Sevimsoy.

Yaşadığınız mağduriyeti kısaca anlatır mısınız?

Ben İstanbul'daydım. Adıma bir gönderi gelmiş mağazama. Elemanım almış ve açmış. 20 lira ödemeli. Tabi geldim İstanbul'dan ve mağazada baktım, gönderinin içinde sahte parayı ayıracak bir kalem. Ayırdığı ayırmadığı da çok belli değil ama, İstanbul'da 1 liraya satıyorlar bu tür kalemleri. Şimdi, gönderi açıldığı için hiçbir hak iddia edemiyorsun. Bu para hemen o şahsın hesabına o akşam yatıyor, o şahıs da akşam çekiyor. Bu uyanıklar o kalemlerden 10 binlerce, Türkiye'nin her tarafına gönderiyorlar. Tabi İstanbul'da bunlar Çin'den falan gelen kalemler. Yani 1 liraya satıldığına göre, 50 kuruştur maliyeti. Gönderinin değeri 20 lira. 4 lirası PTT'ye gidiyor. Yani PTT 4 lira para kazanıyor. Geriye kalıyor 16 lira. Yani adam 50 kuruşa aldığı kalemi 16 liraya satmış oluyor. 32 kat para kazanıyor bu işten. Şimdi tabi rakam ufak olduğu için bununla gidip uğraşamazsın. Mahkemeye versen bile paranı geri alamazsın. Adamlar bundan yararlanıyorlar.

Konu ile ilgili PTT'yi arayarak görüşme yaptınız mı?

Bolu PTT'ye telefon açtım. Bolu PTT gönderi açıldığı için para iadesi ya da herhangi bir şey isteyemezsiniz dedi. Sanki PTT'nin kanunu bu şahsın para kazanmasına göre yapılmış veya bu şahıslar PTT kanunundaki açıktan yararlanıyorlar. Hâlbuki tüketici hakkının korunması lazım. Yani şu anda bir ürünü alıyorsun, 3 ay kullanıyorsun. Şikâyetçiysen götürüyorsun yenisiyle değiştiriyorsun ya da iade ediyorsun, paranı alıyorsun. Aynı şekilde ben onu yapabilmeliyim. PTT'ye götürmeliyim. Kardeşim bu kalem 50 kuruşluk kalem, ver benim paramı diyebilmeliyim. PTT'nin bu kanunundaki açıklıktan yararlanarak, bir takım uyanıklar para kazanıyorlar. Ben de dedim ki bu işin içinde muhakkak bir PTT görevlisi de var, bunu söyledim. Tabi olmaz falan filan dediler. Konuşunca PTT'dekilerle, ben bu yasal boşluğu yeni öğrendim. Ama içindeki bir kimse bu boşluğu rahatça görebilir. Sonra 444'lü bir PTT hattı var. Orayla görüştüm. Bolu PTT ile görüştüm. Ankara'nın Pursaklar PTT şubesinden gönderilmiş bu paket, PTT Pursaklar Şubesi ile görüştüm. Nitekim onlar da orada şüpheleniyorlar ama, yapacağı bir şey yok. Vatandaş getiriyor orada binlerce kalemi, Ankara Pursaklar'dan gönderiyor.

Yaşadığınız mağduriyetle ilgili olarak savcılığa şikayette bulundunuz mu?

Buna benzer olayları bildiğim için bu paket bana gelseydi, ben bu paketi almazdım. Çünkü ben böyle bir sipariş vermedim. Ben sade vatandaş olarak 2 defa PTT aracılığı ile gönderi yolladım. Postanedeki görevli bu paketleri gönderirken içinde ne olup olmadığını soruyor. Gönderilen paketin içi kontrol ediliyor. Ama içinde kalem var dediği zaman yapacağı bir şey yok. Ama bence şu olabilmeli. Ödemeli olduğu zaman ben 3 ay içersinde gidip PTT'den o parayı gidip alabilmeliyim. PTT bloke edebilmeli. Tüketicinin bu arada hakları korunabilmeli diye düşünüyorum. Zaten Savcılığa verdiğim dilekçede, nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla şahıstan davacı oldum. PTT Genel Müdürlüğü'nden şikâyetçi oldum. Çünkü mevcut kanun vatandaşı kandırmaya uygun. Bir yerde PTT kanunu suçluyu koruyor. Parayı ödedikten sonra PTT'den parayı geri alabilmek neredeyse imkânsız. Savcılık dilekçemde bir de Pursaklar PTT Şubesini şikayet ettim. 10 binlerce kalem gönderiliyor. 50 kuruşluk kalem, PTT aracılığı 16 Lira'ya satılmış oluyor. Türkiye'de bugün hiç kimse 10 binlerce kalemi satamıyor. Pursaklar Şubesi bu adamdan şüphelendiği halde müdür yardımcısı yapabileceğimiz herhangi bir şey yok dedi.

Nail Sevimsoy'un Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği suç duyurusunun, ilerleyen günlerde konu ile ilgili ne tür bir sonuç ortaya çıkartacağını takip edeceğiz. Ama vatandaşlarımızı tanımadığı kişilerden PTT aracılığı ile gelen ödemeli gönderiler konusunda uyarıyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.