BRUNİQUEL MAĞARASI-NEANDERTHAL İNSANININ İLK YAŞAM SIĞINAĞI

Günlük terör ve politika, spor gündemleri arasına sıkıştığımızdan bilimsel kaynaklı bir habere yönelmek hayli zor geliyor.

Bir bilimsel haber; uzun süreçlerde gözlemler, analizler, değerlendirme, sonuçlarının tartışılması ve makale yazımı, saygın hakemli bir dergide basımı aşamalarında süzgeçlerden geçmektedir.

 Bilimsel sonuçların gazete gündemlerine sansasyon tarzında düşmesi ise; sık görüldüğü zannedilen; fakat aslında gösterilen sabır ve temkinlilik nedeniyle pek de öyle olmayan bir haber kaynağıdır.

Bu günlerde doğa bilimlerinde saygın  ” Nature” Dergisinde 2016 yılının mayıs ayında yayımlanan önemli bir ” keşif”  haberine yirmi araştırıcı imza koymuş. Haber; başta  Le Monde, Figaro olmak  üzere 26 Mayıs 2016  tarihinde bir çok yabancı  gazetede ve sanal  medyada yer  aldı.

Haber Özeti:  Fransanın güneyinde Aveyron Bölgesinde ki Bruniquel Mağarasında insanlık tarihinin en eski yapılarından biri bulundu. Yaklaşık zamanımızdan 176 bin yıllık öncesi geçmişe sahip Neanderthal İnsanının yaşadığı yerde, halka şeklinde altı adet esrarengiz yapı ortaya çıktı.

Bilindiği gibi insan cinsinin tek üyesi Homo sapiens yani biz, modern insanlarız. Ancak bundan 30 bin yıl öncesine kadar durum böyle değildi.

Özellikle Avrupa, Batı ve Orta Asya’da yaşayan başka bir insan grubu daha bulunuyordu. Homo neanderthalensis ya da Neanderthal İnsanı olarak bilinen bu tür,5000-8000 yıl boyunca insanlarla beraber yaşam sürmüştü. Şayet onlar yaşasaydı, Dünya iki farklı insan türüne ev sahipliği yapmaya devam edecekti. İç içe yaşayan bu iki insan türünden Neanderthaller -  henüz bilinmeyen bir sebeple-  yaşam savaşını kaybetti.

Münih Üniversitesinden Dr. Svante Paabo ile ABD. Pensilvanya Devlet Üniversitesinden  Dr. Matthias Krings’in içinde bulunduğu bir grup bilim adamının yürüttükleri genom projeleri sonucu, Neanderthallerin insanın maymun benzeri atası şeklinde değerlendirilemeyeceği bildirilmiştir (Krings M.and Paabo,S.1997).

Asıl haber kaynağı Bruniquel Mağarasına gelirsek: 1990 yılında keşfinden sonra (Bruno Kowalscevsky tarafından); François Rozoud, Karbon14 metoduyla 47000 yaşında olduğunu belirtmişse de 26 yıl sonra Belçikalı araştırıcı Sophie Verheyden bu mağarayı yeniden araştırıyor. Radyoaktif tekniklerle uranyum-toryum yöntemi ile yeniden yaş tayinlerini yapıyor.

SONUÇ:  Mağarada Neanderthallerin yaşadığı zaman, günümüzden 176 bin yıl (2000 yıl hata payıyla) olarak bulunuyor. Bu geçmiş, baş döndürücü!  Ve inanılır gibi değil? Dedirten cinsten.

Araştırıcılar hayrette kalır. Bu yaşı tayin için kemik parçaları, kırık dikitler analiz edilmiştir. Mağaranın boşluğunda sökülmüş, parçalanmış (tonlarca) 400 dikit saptandı. Burası Neanderthallerce sığınak olarak kullanılmıştır.

Analizlere 2015 yılına dek devam edilir. Yangından mütevellit mineral maddeki değişim ”ateşin varlığı” bir ziyaretçi kullanımını ispat etmektedir. CNRS İklim ve Çevre Laboratuvarından  Domiques Genty araştırmayı yeniden yapılandırmıştır. Bir buzul çağı döneminde; nisbeten ıslak kalan ve yan tarafından içine su alan mağarada, bir sürü polenin analiziyle birçok ağaç türü de saptanmıştır. Hardal renginde sarkıt ve dikitler ile ayı, Ren geyiği, bizon, mamut vb. hayvanların varlığı, sert bir iklim geçirmiş zaman döneminden geçtiği ifade ediliyor.

Hazır Fransa’da dolaşırken; paleolitik jeolojik dönemin duvar resimleriyle ünlenen Chauvet ve Lascaux Mağaralarına uğramadan geçmeyelim.

Chauvet Mağarası, Fransada tarih öncesi döneme ait keşfedilen en eski duvar resimlerini barındıran mağaradır. Karbon 14 testleriyle resimlerin 30-32 bin yıl öncesine ait oldukları belirtilmiştir. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan mağara resimlerin bozulmaması için ziyaretçilere kapatılmıştır. Ancak 2015 yılında Chauvet Mağarasının replikasyonu (benzer bir mağarada) resimlerin benzerleri yaptırılmış 2016 yılında ziyaretçilere açılmıştır.

Yine Fransa’da bulunan Lascaux Mağarası’da; 15-17 bin yıl öncesinden gelen resimlere sahiptir. Chauvet’ten farkı, mamut figürleri yer almasıdır. Bu mağarada, duvar resimlerinin zarar görmemesi için ziyaretçilere kapalıdır.

Sağlıcakla kalınız.

untitled-3-011.jpg

Bu yazı toplam 3713 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.