BTSO BAŞKANI TURGUT KALAYCIOĞLU; ‘Bolu’yu terketmeyin’

BTSO BAŞKANI TURGUT KALAYCIOĞLU; ‘Bolu’yu terketmeyin’

Bolu’nun kalkınmada öncelikli iller arasına alınmaması dolayısı ile, Bolu’daki tekstil firmalarının Düzce’ye gideceğini düşünen tekstil çalışanlarının oldukça huzursuz olduğunu belirten BTSO Başkanı Turgut Kalaycıoğlu, “Depremden

Bolu’nun kalkınmada öncelikli iller arasına alınmaması dolayısı ile, Bolu’daki tekstil firmalarının Düzce’ye gideceğini düşünen tekstil çalışanlarının oldukça huzursuz olduğunu belirten BTSO Başkanı Turgut Kalaycıoğlu, “Depremden sonra nasıl dediysek “Bolu’yu terketmeyelim” diye, yine aynısını tekstilcilere söylüyorum; Bolu’yu terketmeyin” dedi.

İstihdamı teşvik tasarısı kapsamında, geliri bin 500 doların altında olan 36 ilin kalkınmada öncelikli iller arasına alınması ve kalkınmada öncelikli illere yatırım yapacak olan yatırımcılara cazip fırsatlar sunulması Bolu sanayisinde paniğe yol açarken, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Turgut Kalaycıoğlu, “Bu yasa serbest piyasa ekonomisinin temeline aykırı. Bölgeler arasında sanayi göçüne neden olacaktır. Bu da Bolu için bir tehlike” diye konuştu.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan BTSO Başkanı Turgut Kalaycıoğlu, tasarı halinde bulunan ancak çıkması kesinleşen yasanın Bolu sanayisine darbe vuracağını söyledi. Kalaycıoğlu, “Bu taslak bu haliyle yasalaşırsa, Bolu bu yasadan olumsuz yönde etkilenecektir. 57.Hükümetin IMF ile yaptığı protokol sonucu bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılacağı sözü verilmiş. Ben Sanayi Bakanı Ali Coşkun ile görüştüm. Kendisi bana 2004 yılının sonunda IMF ile ilişkileri keseceklerini söyledi. Yani bu IMF’nin zorlaması ile çıkan bir yasa. Bolu’daki sanayicilerimiz aklı selim olsunlar” dedi.

BOLU’YU TERKETMEYİN

Fert başına Gayri Safi Yurtiçi Hasılada 4 bin dolarla Türkiye ikincisi olan ve kalkınmada öncelikli iller kapsamına alınmayan Bolu’da özellikle tekstil sektöründe hali hazırda 2 bin 500 kişinin çalıştığını belirten Kalaycıoğlu, “Bu noktada Bolu’ya 50 km uzaklıkta bulunan Düzce’nin kalkınmada öncelikli iller arasına alınması, yatırımcıların iştahını kabartmaya başladı. Bolu’daki tekstil firmalarının Düzce’ye gideceğini düşünen tekstil çalışanları oldukça huzursuz. Bolu’da depremden sonra nasıl dediysek Bolu’yu terketmeyelim diye, yine aynısını tekstilcilere söylüyorum; Bolu’yu terketmeyin” diye konuştu.

YASA KISA SÜRE İÇİN

Bir ilden başka bir ile sanayicinin yatay geçiş yapmasını uygun bulmadığını söyleyen Kalaycıoğlu, “Sanayicimize bu tasarı şimdi cazip gelebilir. Ancak yasa kısa süre içindir. Çünkü mevcut hükümet de yasayı onaylamıyor. Ancak önceki hükümetlerin IMF ile yaptığı protokolün zorunluluğundan yasa çıkartılıyor. Ancak önceki hükümetlerin IMF ile yaptığı protokolün zorunluluğundan yasa çıkartılıyor. Bolu’daki sanayicilerimiz bunu iyi düşünsünler. Ama ben hiçbir sanayicimizin Bolu’dan Düzce’ye gideceğine inanmıyorum” diye konuştu.

SANAYİCİLER İYİ DÜŞÜNSÜNLER

Turgut Kalaycıoğlu, çıkan yasanın haksız rekabete yol açacağını belirterek, “O zaman kapsam altına alınan 36 il gelecekte gelirleri bin 500 doların üstüne çıkarsa, kapsam dışında mı bırakılacak? O zaman Bolu’daki fabrikasını Düzce’ye taşıyan sanayici geri mi gelecek? Yasa kısa vadeli olduğu için sanayiciyi olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer gitmeyi düşünen sanayiciler varsa çok iyi düşünmeliler” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.