BTSO MECLİS BAŞKANI SABAHATTİN YAMANER; ‘Odalara Başkan atamaya kimsenin gücü yetmez’

BTSO MECLİS BAŞKANI SABAHATTİN YAMANER; ‘Odalara Başkan atamaya kimsenin gücü yetmez’

BTSO Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner, Baro ve Boluspor Başkanı Yener Bandakçıoğlu’nun “Umut Oran BTSO Başkanı yapılmalıdır” sözlerine sert tepki verdi. Odalara Başkan önermenin etik olmayacağını söyleyen Yamaner, “Seçimle işbaşı

BTSO Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner, Baro ve Boluspor Başkanı Yener Bandakçıoğlu’nun “Umut Oran BTSO Başkanı yapılmalıdır” sözlerine sert tepki verdi. Odalara Başkan önermenin etik olmayacağını söyleyen Yamaner, “Seçimle işbaşına gelinen kurumlarda, kimsenin “Şu kişiyi Baro Başkanı yapalım” deme yetkisi ve gücü olmayacağı gibi, “Şu kişiyi BTSO Başkanı yapalım” deme gücü ve yetkisi de yoktur” dedi.

Tüm kurumların olduğu gibi BTSO’nun da bir seçim yönetmeliği olduğunu, öte yandan Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçim yönetmeliğinin diğerlerine göre çok daha demokratik olduğunu, Oda’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı için 4 kişinin ayrı seçimi kazanmasının gerektiğini söyleyen BTSO Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner, “Bolu Baro Başkanı, ilimizdeki bilinen isim ile Yener Abi’nin; 6 Mart 2004 tarihinde Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Umut Oran’ın İstanbul’dan getirip ilimizdeki tekstil fabrikalarını gezdirdiği sanayici grubuna Termal Otel’de verdiği akşam yemeğinde söylediği ve 8 Mart 2004 tarihli Bolu’nun Sesi Gazetesi’ndeki köşesinde yazdığı yazının başlığında kullandığı “Umut Oran Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı yapılmalıdır” ifadesi bizleri hayrete düşürmüş ve son derece üzmüştür.

Seçimle işbaşına gelinen kurumlarda; Kimsenin “.....’yı Baro Başkanı yapalım” deme yetkisi ve gücü olmayacağı gibi, “.....’yı Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı yapalım” deme gücü ve yetkisi de yoktur” şeklinde konuştu.

SAYGISIZLIK

Oda’nın organların ancak odaya kayıtlı üyelerin belirleyebileceğini, bunun haricinde hiçbir kişinin atama yetkisinin ve gücünün olmadığını ifade eden Yamaner, “Hal böyle iken bu tür bir çabanın sebebi anlaşılamamaktadır.

Demokratik seçimleri bir tarafa bırakıp atamalarla görev verilmenin sıkıntılarını en iyi bilenlerden biri olan Yener Abi’nin, “Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini teklif ettim” ifadesi kendisinin dünya görüşüne tamamen ters olduğu kadar, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’na, Başkanlarına ve üyelerine yapılan bir saygısızlıktır” dedi.

DÜŞÜNCELERİ NEDEN DEĞİŞTİ?

Bu tür düşünce ve davranışların ısrarlı bir şekilde sürdürülmesinin, sivil toplum örgütlerinde çalışan yöneticilerin görevlerinden soğumasına neden olacağı ve bu durumda ileriki tarihlerde bu görevlere layık kişilerin bulunmasında zorluk çekileceği inancını taşıdığını ifade eden BTSO Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner, “Yener Abi’nin, Odamızla ilgili yetersiz çalışmalarına ait ifadelerine cevap vermeye gerek duymuyorum. Bunun ifadesi Odamızın Bolu kamuoyundaki yeri olup, Yener Abi’nin Odamızla ilgili olarak Bolu’nun Sesi Gazetesi’nin 13 Aralık 1993, 25 Mart 1996, 14 Ekim 1996, 16 Aralık 1996, 10 Kasım 1997, 30 Mart 1998, 9 Kasım 1998 tarihli yazılarında Odamızla ilgili övgü dolu ifade ve görüşlerini, bugün değiştiren sebebin ne olduğunu merak ediyorum” şeklinde konuştu.

BOLU İÇİN NELER YAPARIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ

Demokratik bir seçim sonucu oluşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin ayda bir kez, Yönetim Kurulu’nun da haftada bir kez toplandığını, bu toplantıların her birinin iki saat civarında sürdüğünü söyleyen Yamaner, “Toplantılarımızda; Bolu ve üyelerimiz için neler yapılabiliri görüşüyoruz. Bununla birlikte yürüttüğümüz görevler icabı hayli vakit ayırdığımız çalışmalarımızdan kalan vakitlerde de açılış ve yemeklere katılmaya çalışıyoruz” dedi.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerek geçmiş dönemlerde ve gerekse bu günlerde görev yapan tüm kişilerin bu görevlerini hiçbir menfaat gözetmeksizin büyük bir özveri içinde ve yaptıklarını şova dönüştürmeden gerçekleştirdiklerini söyleyen Sabahattin Yamaner sözlerini, “Oda Başkanları, Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri toplantı başına alınan cüzi miktardaki (2004 yılı için 10 milyon lira) huzur hakkı haricinde maaş almamaktadırlar.

Yönetim Kurulu Başkanımız Turgut Kalaycıoğlu, son 15 yıl içinde gerek Meclis üyeliği, gerek Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Başkanlığını büyük bir özveri içinde işini gücünü bırakarak Bolu’ya, üyelerimize ve Odamıza hizmet etme gayreti içinde olmuştur. Benim de aynı özveriyle yürüttüğüm Meclis üyeliğim ve Meclis Başkanlığı görevi dahilindeki hizmetim 16.sene içindedir.

Bu hizmetleri Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’na yakışır bir şekilde, büyük bir gurur ve onurla yapıyoruz. Çalışmalarımızı takdir yetkisi üyelerimize aittir. Beğenilmiyorsak, bunun ifade yeri sandıktır.

Odamız çıtasını her geçen gün yükseltme gayreti içinde olan bizler bunu haketmedik Bolu’nun Yener Abi’si” şeklinde bitirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.