BTSO YÖN.KUR.BŞK. TURGUT KALAYCIOĞLU, LATİF YILDIZ’A CEVAP VERDİ; "Statükocu değilim"

BTSO YÖN.KUR.BŞK. TURGUT KALAYCIOĞLU, LATİF YILDIZ’A CEVAP VERDİ; "Statükocu değilim"

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) seçimleri yaklaşırken, Latif Mağazaları A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Latif Yıldız’ın, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Kalaycıoğlu ile ilgili eleştirilerine Kalaycıoğlu’ndan cevap ge

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) seçimleri yaklaşırken, Latif Mağazaları A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Latif Yıldız’ın, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Kalaycıoğlu ile ilgili eleştirilerine Kalaycıoğlu’ndan cevap geldi. Kalaycıoğlu; "Statükocu değilim" dedi.

8 Mart'ta yapılacak olan BTSO seçimleri ile ilgili görüştüğümüz Başkan Kalaycıoğlu; "Ben şu anda aday değilim, eğer beni kendi meslek grubum meclise seçerse o zaman aday olmayı düşüneceğim" şeklinde konuşurken, tüm üyeleri seçme ve seçilme haklarını kullanmaya davet ediyor.

Yönetim Kurulu ve meclis üye sayısı fazlalaşacak

Başkan Kalaycıoğlu, BTSO seçimleriyle ilgili olarak seçim kuruluna başvuruda bulunarak tarih aldıklarını ve seçmen listelerinin hazırlanarak, dün itibariyle askıya çıktığını duyurdu. Seçimin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 5174 sayılı yasa gereğince 8 Mart'ta yapılacağını söyleyen Kalaycıoğlu; "Önümüzdeki dönemde 26 olan meclis üye sayımız 34'e çıkacak; 7 kişiden oluşan Yönetim Kurulu ise 9 kişiye yükselecek. Ben şu anda aday değilim. Bolu Ticaret Odası 13 meslek grubundan oluşmaktadır, ben de bu meslek gruplarından kendi meslek grubumun komitesine adayım, şu an için başkanlığa adaylığımı koymuyorum. Eğer meslek grubum tarafından meclise seçilirsem, o zaman aday olmayı düşüneceğim" dedi.

"Odaya zaman ayırabilecek kişi sayısında sıkıntı var"

BTSO Başkanlığı’na aday olmayı düşünenlerle ilgili olarak ise, Kalaycıoğlu şunları söyledi; "Benim gönlüm herkesin oy kullanmasını ve aday olmasını istiyor. Çünkü daha önceki seçimlerde üyelerimizin %30'u oy kullanmıştı. Bu da BTSO'nun gücünün ne kadar olduğunu gösterir. Eğer bu sayı %100'e çıkarsa daha güçlü bir BTSO oluşmuş olur. Başkan olabilecek yüzlerce kişi var, ama asıl önemli olan odaya zaman ayırabilmektir. Zaten sorun da burada, zaman ayırabilecek kişi sayısında sıkıntı var."

"Kişisel polemiklerden uzak duracağım"

Latif Yıldız'ın kendisine yönelttiği eleştirilere ise, Kalaycıoğlu şu şekilde cevap verdi; "Bende kimse için dargınlık ya da kıskançlık yok. Ben ailemden aldığım terbiyeden dolayı hiçbir zaman kavgacı bir üslup kullanmadım. Sert olduğum zamanlar olmuştur, ama bunun nedeni de Bolu'nun yararına olan bir şeyi savunmamdan kaynaklanmıştır. Başkan olarak kişisel polemiklerden uzak duracağım. Bu hem şahsımı hem de BTSO'yu olumsuz etkiler. Onun için her görüşü dinleyip saygı göstereceğim ama hepsine katılmayacağım. Bolu kamuoyunun tümünü mutlu etmemiz mümkün değil. Biz bunlardan %51'ini mutlu edebilmişsek iyi bir yönetimiz anlamına gelir, ki zaten depremden sonra BTSO kendi konularının dışına çıkarak sosyal ve kültürel alanlarda birçok çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmaların daha da fazlalaşması gerekir. Şu an da mevcut olan yönetim en başarılı yönetimlerden biridir. Önümüzdeki dönem BTSO yöneticilerinin kimler olacağına seçmenler karar verecektir. Demokratik unsurların işleyeceği bir Ticaret Odası yönetimi oluşacaktır. Adayların fazla olması demokrasinin göstergesidir. Biz de bunun için seçimi kapalı kapılar ardında yapmıyoruz ve Bolu yerel basınının hepsine seçimle ilgili olarak ilan verdik. Eğer statükocu, yani mevcut durumu korumak isteseydik gazetelere ilan vermezdik. Ben istesem de statükocu olamam, çünkü 13 meslek örgütü temsilcilerini seçecek ve ben sadece kendi meslek grubumla seçim çalışmaları içerisindeyim. Beni statükocu olarak nitelendiren kişilerin bu sözleri, çok basit bir düşüncenin ürünüdür" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.