BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Kalaycıoğlu; ‘Bölgesel bir şanssızlığımız var’

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Kalaycıoğlu; ‘Bölgesel bir şanssızlığımız var’

İlimizde özellikle sebze, meyve ve giyim kuşam ürünlerinin tüketicilere diğer büyük illere oranla çok daha pahalıya ulaşmasının bir nedeninin de, Bolu’nun iki büyük metropol arasında yer almasından kaynaklandığını ifade eden

İlimizde özellikle sebze, meyve ve giyim kuşam ürünlerinin tüketicilere diğer büyük illere oranla çok daha pahalıya ulaşmasının bir nedeninin de, Bolu’nun iki büyük metropol arasında yer almasından kaynaklandığını ifade eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Kalaycıoğlu, "Bizim bölgesel bir şanssızlığımız var" dedi.

Bolu’da ticaret hacminin küçük olduğunu ve bunun da fiyatlara yansıdığını ifade eden Turgut Kalaycıoğlu; "İstanbul-Ankara gibi metropollerdeki büyük işletmeler, büyük alışverişler yaptıkları için ürünlerini tüketicilere daha indirimli sunabiliyorlar. Tüketiciler de özellikle giyim ve mobilya sektöründeki ihtiyaçlarında kısa sürede ulaşabilecekleri büyük şehir alternatifini değerlendiriyorlar. Bu durumda alışverişler çoğunlukla dışarıdan yapıldığı için Bolu’da yeterli sirkülasyon olmamış oluyor" şeklinde konuştu.

TEKELLEŞME YOK

Bolu’daki pahalılığın bir nedeninin de tekelleşme olduğu konusunda görüşlerini açıklayan Kalaycıoğlu; "Bolu’da bir tekelleşme olduğuna katılmıyorum. İlimizdeki halde bulunan tüm esnaflarımızla da temas halindeyiz. Orada 15-20 esnaf çalışıyor. Bolu’daki hiçbir sektörde tekelleşme yok" dedi.

REKABET GÜCÜ ZAYIF VE ÇARE ARAYIŞI VAR

Piyasaların çok hızlı değişkenlik gösterebildiği günümüzde, artık gerçekten ciddi çare arayışlarının başgösterdiğini belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Kalaycıoğlu; "Bolu’da rekabet gücü zayıf. Herkes de bunun farkında. Artık ciddi ciddi bir çare arayışı sözkonusu. İnsanların alım gücü düşük. Ücretli aldığı paranın ne kadarını alışverişe, dilediği gibi alışverişe ayırabilir ki? Tüm bu şartlar bir araya geldiğinde pahalılık da kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden esnafların fiyatları düşürme gayreti var" dedi.

YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRSİNLER, GELSİNLER

Dışarıdan gelen esfantan Bolu’nun esnafının rahatsızlık duymasıyla ilgili ise serbest piyasa ekonomisinde bunların normal olduğunu belirterek; "Biz kimseye neden geldiniz diyemeyiz. Yalnız onların da gerekenleri yerine getirmesi şart. Yani ucuz bir bedelle yer kiralayarak kira ödemeleri, vergi ile ilgili tüm yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlar yerine getirildiğinde herkes her yerde alışveriş yapabilir. Belki bu rekabeti de artırmış olur" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.