Bu alana ticari merkez olmaz

Bu alana ticari merkez olmaz

2003 yılında Mimarlar Odası'nın Başkanı Nadir Garipoğlu iken hazırlanan Kızılay Meydanı, Anıtpark, Hükümet Meydanı ve Kadın Doğum Hastanesi'ni içeren çevre planı ile ilgili Uğur Tunçok, açıklama yaptı. Tunçok, Mimarlar Odası tarafından 2003 yılında hazırlanan projeye, bugünkü Mimarlar Odası yönetimi tarafından sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

2003 yılında Nadir Garipoğlu Mimarlar Odası Başkanı iken, hazırlanan ve İzzet Baysal Şükran Günleri'nde tanıtımı yapılan Anıtpark ve Çevresi Çevre Düzenleme Planı ile ilgili Komisyon Başkanlığı yapan Uğur Tunçok ile, Mimarlar Odası'nın geliştirdiği proje hakkında görüşme yaptık. Tunçok yaptığı açıklamada “Kızılay Parkı'na ticari merkez olmaz ” dedi.

Kızılay Meydanı ile ilgili İl Özel İdaresi’nin planladığı proje ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Kızılay Meydanı İl Özel İdaresi'nin planladığı proje ile ilgili düşünceleriniz nelerdir sorusu, 2003 yılında Mimarlar Odası'nda yapılan toplantıda, bütün mimarların birbirine sorduğu soru ile aynıdır. O gün Kızılay Meydanı'na Kültür Merkezi yapılması düşünülüyordu. Bu alana daha önceki yıllarda da otel, süpermarket, Atatürk Bulvarına bakan dükkanlar gibi ticari binalar yapılması gündeme gelmiş, fakat konuya sahip çıkan Bolulular’ın itirazı ile her defasında vazgeçilmişti. Bu sefer de ticari olmayan kültürel bir bina yapılması isteği gündemdeydi. Kanaatimce Bolu'da yapılacak yapılaşmalarda ve bilhassa Kızılay Meydanı gibi Bolu'nun simgelerinden biri olmuş bu alana yapılacak yapılaşmada, mimarların fikri olmalıydı. 2003 yılında mimar arkadaşlarımız fikirlerini söyleyerek veya yazarak bildirmek yerine mimara yakışır bir yöntemle çizerek söylemiş ve Hükümet Meydanı, Anıtpark, Kızılay Meydanı ve Kadın Doğum Hastanesi’ni kapsayan alanı tasarlamışlardır. Bence Mimarlar Odası'nın Bolu için hazırladığı fikir projesi doğrudur. Bolu'nun simgesi olmuş bu meydan, sosyal ve kültürel aktivite alanı olarak kalmalıdır.

2003 yılında yapılan projenin Mimarlar Odası tarafından savunulması ve arkasında durulmasını istiyor musunuz?

Mimarlar Odası 2003 yılında ortaya koymuş olduğu bu fikir projesini savunmalı, bu projeyi nasıl geliştireceğiz, ne zaman hayata geçireceğiz diye yetkili kurumları harekete geçirecek çalışmalarda bulunmalı ve saygı değer bir sivil toplum örgütü olmanın gücünü kullanmalıdır.

Mimarlar Odası projemin arkasında durmuyorum diyemez. O zaman Bolulular, 2003 yılından bugüne ne değişti, o gün kültür merkezine karşı çıkış sebepleriniz alışveriş merkezi yapılınca ortadan kalkıyor mu, Bolu'nun yararına neler değişti diye sorar ve bu değişiklikleri Mimarlar Odası da açıklamak zorundadır.

2003 yılında Mimarlar Odası ve Belediye işbirliği ile projelendirilen Hükümet Meydanı, Anıtpark, Kızılay Meydanı ve Kadın Doğum Hastanesi’ni içeren proje ile ilgili görüşleriniz ve Bolu’ya katkısı nelerdir?

Mimarlar Odası'nın bu alanları birleştirici çalışmasının Bolu'ya katkıları nelerdir dediğimizde, bunu anlamak için bu tek ve çok önemli olan meydanın nasıl kullanıldığına bakmak yeterlidir. Anıtpark mevcut yapısı ile halkın ihtiyacını karşılamaktan uzaktır. Yapılan proje çalışması mevcut alanları birleştirip Bolu halkının sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir gayrettir. Bundan dolayı da Kızılay Meydanı'nı Anıtpark'tan ayrı düşünmek mümkün değildir.

Bolu'nun simgesi olan Kızılay Meydanı, belirli gün ve haftalarda etkinliklerin yapıldığı bir alandır. Bu alan, Mimarlar Odası'nın projesinde de yer aldığı şekilde hamamla birlikte tasarlanarak, üstü sosyal ve kültürel aktivite alanı olarak kullanılabileceği gibi, altı otopark ve diğer fonksiyonlar için de değerlendirilebilir. Ayrıca, Kızılay Meydanı'na yapılması düşünülen ticari yapılaşmanın çok büyük bir getirisinin olmayacağı ortadadır. Yapılaşma alanı düşünülen ticari merkez için küçüktür. Zaten şehirde mevcut olan otopark ve trafik sorunu, bu alana yapılması düşünülen ticari merkezle daha da zorlanacaktır. Bunun yanı sıra Bolu'nun gelişmesi adına ticaretinin bu bölgeden başka bölgelere kaydırılması gereklidir. Gündemde olan ticari merkezin bu alanda yapılması yerine daha uygun bir alanda yapılması, bu sayede Bolu'nun gelişmesine yardımcı olunması gereklidir. İl Özel İdaresinin gelirlerini artırmayı düşünmesi, arsalarını değerlendirmeye çalışması doğaldır. Her ne kadar Kızılay Meydanı'nın tapusu İl Özel İdaresi'ndedir ama, bu alan artık Bolu'nun simgesi ve malı olmuştur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.