Bu bir takım oyunudur

Başarılar takımın uyumlu olmasına bağlıdır. Çok tabii ki takımların başarısında başarılı, saygın kaptanların olduğunu da unutmamak gerekir.

Bir makine de böyledir. Bir makine tüm parçalarıyla bir kalıpta blok olarak dökülüp imal edilmez. En küçüğünden en büyüğüne değişik parçaların yanyana getirilip monte edilmesiyle makine meydana gelir. Malzeme ve yapım olarak yan yana gelen iki parça birbiriyle uyum içinde değilse, makineyi çalıştırma şansınız da olmaz. Herşeyi ile tamam olan makine, iş üretmek için yeterli mi? Elbette değil. Onu da harekete geçirebilmek için tıpkı Kaptan gibi teknik bilgiye sahip bir uzmana ihtiyacı vardır. İyi oyun, iyi yöneticiyle başarı kazanılır. İyi makine ve iyi uzmanla da seri ve kaliteli üretim yapılır. Her ikisinde de bilgi ve beceri kadar sevgi, saygı yanında uyumlu olmak esastır.

Takım oyunu sadece sportif yarışlarda mı önemlidir? Demokrasilerin olmazsa olmazıdır takım oyunu. Burada oyuncular ve kaptanın dışında başarıda etken olan bir kesim daha vardır, tribün seyircisi. Siyasi yarışların dışında seyircisiz de maç kazanabilirsiniz ama, siyaset yarışında bu asla mümkün değildir.

Makine olayında da aynı makine yeni, uzman iyi, kullandığınız malzeme üçüncü sınıfsa birinci kalitede bir ürünü vitrine koyamazsınız. Türkiye, şu günlerde yerel seçimlerle ilgili bir yarışın heyecanı içine girdi. Yeni oyuncular, yeni kaptanlarla başarı için yarışacaklar. Kimilerinin oyununu hiç görmedik. Kimi oyuncuları yeni tanıyacağız. Kondisyonları, fizik ve akıl güçleri nedir? Çalışmalarının sonucunda görme şansımız var. Herbiri kapalı kutu. Dışı yaldızlı ama, içinden kuş mu çıkacak, civciv mi belli değil.

Tribün seyircisi, kime nasıl alkış tutacak? Günümüz seyircisinin karnı lafa doymuş. İş ve icraat istiyor, başarı istiyor. Şimdi geçmişi şöyle bir süzgeçten geçirelim. Asrın felaketi denen iki depremi yaşadık. İlimizi aynı felaketi yaşayan diğer illerle kıyasladığımızda, onların hala yıkılan binaların enkazı arasında olduklarını görüyoruz. Bizler o dönemin sıkıntılarından kedimizi kurtarıp, modern bir kentin içinde olduğumuzu görüyorsak, bunun iyi bir takım oyunu sonucu meydana geldiğini düşünmemiz gerek. Takım sahaya çıkarken başarı için projelerini açıklayıp oyun içinde de bunu gösterebildi ise, takım oyununun ne olduğunu göstermiş demektir. Başarı başarıyı kovalarken, yeni meçhul olan bir taktik denemenin bir anlamı olmasa gerek. Bu seçimlerde ne nasıl olacak diye düşünürken, çevremize baktığımızda şehrimizde olan değişiklikleri göreceğiz. Caddelerine sokağına bak. Temizliğine, parkına, yeşil alanına bak. Trafiğine, kaldırımına bak. Sanatsal faaliyetlerine sağlık taramalarına bak. Devam edecek projelerine, hedefe bak. Bolu’nun dünkü fotoğrafına bugünkü görünümüne bak. Bütün bunlar hangi takıma alkış tutacağına ait fikir verecektir. Gördüğünü mantığınla değerlendir. Alkışların bu şehrin güzelliği için olsun, bu şehirde yaşayanların mutluluğu için olsun. Çocuklarımıza bırakacağımız bu şehrin vebalini taşımak kolay değil.

Bu yazı toplam 882 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.