Bu da kar duası

Bu da kar duası

Son 5 yılın en sıcak Aralık ayının yaşandığı Türkiye’de, Kartalkaya’ya ve Erzurum’a kar yağmaması, hem Palandöken Dağı’ndaki otelcileri, hem de Bolu’daki Kartal Otel çalışanlarını zor durumda bıraktı.

Son 5 yılın en sıcak Aralık ayının yaşandığı Türkiye’de, Kartalkaya’ya ve Erzurum’a kar yağmaması, hem Palandöken Dağı’ndaki otelcileri, hem de Bolu’daki Kartal Otel çalışanlarını zor durumda bıraktı.

    Uzun zamandır kar yağmadığı için Erzurum'daki kayak merkezinde çalışan personeli işsizlik korkusu sararken, Kartalkaya'da bulunan Kartal Otel personelinin yarısı ise, kar yağmadığı için işbaşı yapamadı. Öte yandan Palandöken'deki kayak pistlerinde çıkan Erzurumlu işçiler, kar duasında bulundular.

Kar yağarsa personel işbaşı yapacak

    Kış turizminin gözde kayak merkezi olan Kartalkaya dağlarına kar yağmaması nedeniyle personelin yarısına henüz işbaşı yaptırmadıklarını belirten Kartal Otel Genel Müdürü Enver Somay, zor günler yaşadıklarını söyledi. Her yıl bu dönemlerde Kartalkaya’da kayak yapılabilmesi için kar kalınlığının yeterli seviyede olduğunu belirten Somay, "Şu an birazcık kar var. Bu da kayak yapmak için yeterli değil. İnternetten öğrendiğimize göre, bu haftasonu Kartalkaya’ya kar yağacakmış. Şu anki müşteri sayımız sıfır. Kar yağmasıyla birlikte, henüz iş başı yaptırmadığımız personelimizin yarısını hemen işbaşına çağıracağız. Bayram ve yılbaşı rezevasyonlarımız devam ediyor. Ancak müşterilerimiz Kartalkaya'yı Abant gibi düşünmüyorlar. Sadece kayak yapmak için Kartalkaya’ya geliyorlar. Oysa burada da doğal güzellikler var" şeklinde konuştu. Önceki yıllara oranla bu yıl zararda olduklarını kaydeden Kartal Otel Genel Müdürü Enver Somay, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Geçen sene kayak mevsimi 27 Kasım'da başlamıştı. Sadece Kartal Otel'de 200 personelle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Ancak bu yıl henüz kar yağmadığı için personelimizin yarısına işbaşı yaptıramadık. Kar yağar yağmaz hepsini çağıracağız" dedi.

İşçi çıkarmayı düşünüyoruz

    Palandöken Dağı'nın geçen sene bu zamanlar cıvıl cıvıl olduğunu hatırlatan Palan Otel Genel Müdürü Leyla Mutlutürk ise, kar yağmaması nedeniyle, sürekli rezervasyonların iptal edildiğini söyledi. Mutlutürk; “Böyle giderse işçi çıkartmak zorunda kalacağız” dedi.

16.12.2005

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.